مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(10 رای)

بطور کلی از نظر روانشناسی خواب به دو نوع اصلی خواب «REM» و خواب «غیر REM» تقسیم می شود. خواب غیر REM شامل چهار مرحله از خواب است که بطور فزاینده ای عمیق می شود. مرحله اول خواب سبک است. در حالی که مرحله ۴ عمیق ترین قسمت خواب می باشد. در خواب طبیعی شما، این مراحل و چرخه ها، بطور مرتب تکرار می شود. چنانچه در این چرخه خواب دچار مشکل شوید، دچار اختلالات خواب شده اید. اگر خواب مناسبی نداشته باشید بطوری که مرتب از خواب بیدار شوید، ممکن است در هنگام بیداری احساس خستگی، ضعف و مشکلات تمرکز و توجه کنید. درمان اختلال خواب با نوروفیدبک می تواند به عنوان یکی از روش های موثر و پایدار به شما در درمان اختلال خواب کمک کند.

انواع اختلالات خواب

برای بهبود عملکرد، شما حدودا به ۸ ساعت خواب نیاز دارید. البته نیاز هر کس به خواب متفاوت است. اگر دچار مشکل در به خواب رفتن یا خواب در طول شب باشید و یا اگر خیلی زود از خواب بیدار می شوید یا در تمام طول روز خواب آلود هستید، اگر بیش از حد در طول روز خسته هستید، ممکن است یکی از اختلالات خواب زیر را داشته باشد.

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

1- اختلال ریتم شبانه روزی

بطور معمول، خواب شب ما توسط ریتم شبانه روزی تنظیم می شود. این ساعت درون بدنی ما در بخش کوچکی از مغز به نام هسته suprachiasmatic از هیپوتالاموس است. این قسمت درست بالای اعصابی است که از پشت چشم خارج می شوند. نور و ورزش می توانند کار تنظیم مجدد ساعت بدن را انجام دهند و می توانند آن را به جلو یا عقب حرکت دهند! ناهنجاری های مربوط به این ساعت، اختلالات ریتم شبانه روزی نامیده می شوند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست میزان استرس و اضطراب

اختلالات ریتم شبانه روزی شامل جت لگ (به هم خوردن ریتم شبانه روزی خواب به دنبال مسافرت های طولانی هوایی)، تنظیمات خواب به دلیل تغییر کار، سندرم تاخیر فاز خواب (خواب و از خواب بیدار شدن خیلی دیر)، و سندرم پیشرفته فاز خواب (خواب و از خواب بیدارشدن خیلی زود) است.

2- بی خوابی

افرادی که به بی خوابی بی توجهی می کنند، اگر به اندازه کافی در شب نخوابند، ممکن است دچار مشکل به خواب رفتن شوند و یا مکررا در طول شب یا صبح زود از خواب بیدار شوند. یک مشکل بی خوابی این است که بر فعالیت های روزانه ما تاثیر می گذارد. بی خوابی دلایل بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استرس
  • اضطراب
  • افسردگی به الگوها
  • عادت به خواب ناکافی
  • اختلالات ریتم شبانه روزی
  • مصرف برخی داروها

شما می توانید برای مشاوره استرس، مشاوره اضطراب، مشاوره افسردگی و رفع سایر اختلالات به مشاور روانشناس خوب مراجعه کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بی خوابی و درمان آن

3- خرناس

بسیاری از بزرگسالان خروپف می کنند و در نتیجه سر و صدا تولید می شود. خرخر کردن می تواند تنها به دلیل سر و صدای آن باعث ناراحتی شود. همچنین ممکن است نشانگر یک مشکل خواب جدی تر به نام آپنه خواب باشد.

/// شماره های تماس ///

4- آپنه خواب

آپنه خواب زمانی رخ می دهد که راه هوایی فوقانی بطور کامل و یا جزئی مسدود شده باشد و وقفه در تنفس بطور منظم برای مدت کوتاه رخ دهد که این مسئله شما را از خواب بیدار می کند. این می تواند باعث خواب آلودگی شدید در طول روز شود. آپنه خواب شدید ممکن است با فشار خون بالا و خطر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی در ارتباط باشد.

نوروفیدبک و حل مشکل خواب

همانطور که می دانید اختلالات خواب در جوامع صنعتی شیوع و بروز بسیار زیادی دارند و در درمان این اختلالات اثر دارو درمانی موقت می باشد. همچنین موجب بروز خواب آلودگی در طول روز می شود. مدارک بالینی مختلفی وجود دارد که نشان می دهد درمان اختلال خواب با نوروفیدبک به بهبود اختلالات مختلف خواب از جمله بی خوابی، آپنه (قطع تنفس در خواب)، سخت به خواب رفتن، مرتب از خواب پریدن و … که علائمی مرتبط با اضطراب و افسردگی هستند، کمک می کند. در واقع با درمان اختلال خواب با نوروفیدبک، به خودتنظیمی مغز در برانگیختگی فیزیولوژیک کمک می کند و همین امر سبب بهبود کیفیت خواب می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: کاربردهای نوروفیدبک در روانشناسی

کاربردهای نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا (معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی (کم توجهی)، سردرد (میگرن)، دردهای مزمن، اختلالات خواب، ترک اعتیاد، وسواس، صرع (تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است. درمان اختلال خواب با نوروفیدبک عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد؛ فعالیت های کل مغز را کنترل می کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می شود.

درمان آپنه خواب با نوروفیدبک

خدمات نوروفیدبک مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره و روان درمانی رهیاب با بهره مندی از کادری متخصص از روانشناسان و به کارگیری علم روز، خدمات درمانی نوروفیدبک را به شهروندان عزیز تهرانی ارائه می دهد. برای درمان بسیاری از اختلالات روانشناسی می توان از نوروفیدبک استفاده کرد که درمان اختلال خواب با نوروفیدبک از جمله خدمات مرکز مشاوره رهیاب می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با ما در تماس باشید.

نویسنده: زهرا اردستاني

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «درمان اختلال خواب و آپنه خواب با نوروفیدبک» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: