مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)

یکی از مقاطع چالش برانگیز در زندگی دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل دارند، تصمیم گیری و برنامه ریزی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی است. سخن ما در این مقاله بیشتر با دانشجویان رشته هایی است که تابع وزارت علوم هستند و بی توجهی ها و بی برنامگی های این وزارتخانه چه در بحث ظرفیت پذیرش و چه در باب ارتباط با صنعت و یا فکری برای اشتغال فارغ التحصیلان مشکل ساز بوده است. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله زیر بیندازید:

پیشنهاد می کنیم بخوانید: کارشناسی ارشد بخوانیم یا نه؟

چقدر ادامه تحصیلمان بر اساس برنامه ریزی بوده است؟

متاسفانه بسیاری از انتخاب های زندگی به جای اینکه بر اساس عقلانیت و آینده نگری باشد تابع عرف و چشم و هم چشمی و سخن دیگران صورت می گیرد. یکی از این انتخاب های مهم ادامه تحصیل است که از همان مقاطع اولیه تحصیل که شامل انتخاب یکی از رشته های ریاضی، تجربی، انسانیاست آغاز می شود و تا استاد دانشگاه شدن ادامه دارد.

یکی از ملزومات موفق شدن داشتن اهداف بلندمدت مشخص از سال های اولیه تحصیل است. نگاهی به خودمان بیندازیم و قضاوت کنیم ببینیم آیا در مقطع دبیرستان میخواستیم انتخاب رشته کنیم و مثلاً رشته تجربی را انتخاب می کردیم واقعاً داشتیم طبق آن برنامه بلندمدت خود پیش می رفتیم یا صرفاً بر اساس یک خواست مقطعی مانند با کلاس بودن رشته، رقابت با همکلاسی ها، رویاها و تخیلات، اجبار خانوادهبوده است؟

/// شماره های تماس ///

به چه دلیلی می خواهیم دکتری بخوانیم؟

خلاصه، گذشته ها گذشته است و به هر نحوی که بود پیش آمدیم و لیسانس مان را گرفتیم و کارشناسی ارشد را هم فارغ التحصیل شدیم. هنوز هم دیر نیست که در این مرحله کمی منطقی تر تصمیم بگیریم و انتخاب عاقلانه ای داشته باشیم. الان در مرحله ای هستیم که بنا به دلایل مختلفی مانند دلایل زیر می خواهیم دکتری بخوانیم.

  1. ممکن است موقعیت شغلی بهتری گیرمان بیاید.
  2. تا اینجا که خوانده ایم ادامه ندهیم حیف می شود.
  3. برای فرار از سربازی (مخصوص پسران).
  4. فرار از بیکاری
  5. با کلاس تر شدن و اینکه بقیه دکتر صدایمان کنند و برای دوستان و فامیل پز بدهیم.
  6. استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی یکی از دانشگاه های کشور شویم.
  7. با رسیدن به یک جایگاه بالاتر بتوانیم مسئولیتی را در دست بگیریم و در رفع مشکلات کشورمان مؤثر باشیم.
  8. صرفاً برای علاقه به رشته خود و عشق به یادگیری می خواهیم ادامه تحصیل بدهیم و کار را از تحصیل جدا کرده ایم.

مورد اول: موقعیت شغلی بهتر

اگر کمی به دنبال کار بوده باشید و با بازار کار آشنا باشید حتماً تایید خواهید کرد که در کشورمان مدرک علمی بالاتر یعنی فرصت شغلی کمتر. رفته رفته با کمتر شدن احتمال استخدام دولت شدن، فرصت های شغلی مختلف محدود به شرکت های خصوصی می شود که به دنبال نیروی کار عمدتاً تکنسین و با سابقه و با توقع حقوق پایین هستند.

به زبان ساده می شوند همان فارغ التحصیلان کاردانی، کارشناسی و نهایتا ارشد. فارغ التحصیلان دکتری هم باید با کلی التماس و قسم کارفرما را راضی کنند که به همان حقوق و مزایای مدرک لیسانس راضی هستند. نمیتوان صد درصدی و کاملاً علمی به این قضیه استناد کرد اما تجربه و شواهد گویای چنین وضعیتی است. در نتیجه می توان گفت که مورد 1 متاسفانه دلیل محکمی نیست.

/// شماره های تماس ///

مورد دوم: متوقف نشدن

در پاسخ کسانی که دلیلشان شماره 2 است جملات مختلفی می توان گفت. جلوی ضرر را هر وقت بگیری منفعت است. یا اینکه ادامه دادن یک راه اشتباه یعنی فاصله گرفتن بیشتر از مسیر درست و نیازی به اثبات بیشتر نیست. در کل این دلیل به تنهایی مردود است.

مورد سوم: فرار از سربازی

مورد 3 شاید کمی خنده دار برسد اما واقعیت گریه دار این است که این مورد تا حد زیادی صحت دارد و خیلی از پسران، شرکت در آزمون دکتری و یکی دو ماه درس خواندن و مصاحبه رفتن را به فرستادن دفترچه اعزام به خدمت ترجیح می دهند. تعدادی از این افراد از این مدت چهار پنچ ساله دکتری استفاده می کنند که پروژه کسری خدمت انجام دهند و سربازی را در حین تحصیل تمام کنند. عده دیگری نیز از ترم های اول دکتری برای پذیرش گرفتن از دانشگاه های خارجی استفاده می کنند و پس از یکی دو ترم اول از تحصیل انصراف می دهند که تعداد کمی نیستند.

دکتری بخوانیم یا نخوانیم؟

مورد چهارم: فرار از بیکاری

با آوردن یک دلیل به شما ثابت خواهیم کرد که مورد 4 بسیار دلیل منطقی است. تنها دلیل قانع کننده ای که باعث می شود خانواده ها و فامیل دست از سر شما بردارند و نگویند چرا بیکار نشستی؟ چرا دنبال کار نمیگردیاین است که دارید ادامه تحصیل می دهید. اگر از این زاویه نگاه کنید 4 یا 5 سال تحصیل در مقطع دکتری یعنی 4 یا 5 سال اعصاب راحت! وسوسه کننده است.

مورد پنجم: کلاس!

تمایل با کلاس بودن مانند بختک به جان ما ایرانی ها افتاده و در تمام زمینه های زندگی ما نفوذ کرده است. دکتر دکتر گفتن دوستان و آشنایان وقتی دکتری قبول می شوید و اوقات کوتاهی که ممکن است توسط اطرافیان تحسین شوید شاید دلچسب باشد. اما در طول مدت دکتری و مواجهه با سختی های درس خواندن و گیر کردن در تز دکتری و سرگردانی و بی هدفی ناشی از انتخاب نادرست به هیچ عنوان کمکی به شما نخواهد کرد. بهتر است تصمیم به این بزرگی را برای هدفی به این پستی و کوچکی نگیریم.

مورد ششم: عضو هیئت علمی دانشگاه شدن

اگر در جریان مورد 6 نیستید به شما بگوییم که الان چندسالی است که تقریباً ظرفیت اساتید دانشگاه ها رو به اشباع شدن است و فقط در بعضی رشته های خاص می توان امید به استاد دانشگاه شدن داشت. از طرف دولت و وزارت علوم عزیز هم خیالتان راحت هیچ فکری برای این معضل نشده و ظرفیت پذیرش دکتری رو به افزایش است.

/// شماره های تماس ///

دیگر خودتان حساب کنید اگر همین الان استارت دکتری را بزنید 5 سال دیگر چقدر احتمال دارد که عضو هیئت علمی دانشگاه شوید. اگر هم فقط تدریس کردن برایتان مهم است و به حق التدریسی و تدریس خصوصی راضی هستید باید بگوییم که با مدرک ارشد هم می توانید همین کار را انجام دهید و این چند سال مفید آینده را روی همین کار تدریس که کار ارزشمندی است صرف کنید.

از نظر خود بنده فقط مورد 7 و 8 هستند که در وضعیت کنونی کشور توجیه خوبی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری محسوب می شوند که واقعاً عزم جدی و گذشت می طلبند. اگر خودتان هم کمی فکر کنید متوجه می توانید تقریبی تخمین بزنید که چند درصد از فارغ التحصیلان و دانشجویان دکتری و کسانی که قصد دکتری خواندن دارند چنین دلایلی برای ادامه تحصیل داشته اند.

کلام آخر

در نهایت اگر میبینید که تعداد زیادی از دوستان و آشنایانتان قلم های خود را برای ادامه تحصیل در دکتری تیز کرده اند، شما نیاز نیست خیلی عجله نکنید. اول انتهای مقطع دکتری و یک سال پس از آن را ببینید و برای آن برنامه بریزید و سپس سبک سنگین کنید ببینید آیا واقعاً لازم است دکتری بخوانید یا نه.

مطمئن باشید برنامه ریزی و دور اندیشی قبل از هر کار کوچکی هم الزامی است. چه برسد به تصمیمی به این مهمی که تحول زیادی در آینده شما رقم خواهد زد. اگر علاقه مند هستید در مورد مصاحبه دکتری نیز بیشتر بدانید و آمادگی داشته باشید به این نوشته ما هم نگاهی بیندازید:

راهنمای آمادگی برای جلسه مصاحبه دکتری

چنانچه در زمینه های مختلف تحصیلی نیاز به مشاوره دارید، مشاوران مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب با یک تماس آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان هستند.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «دکتری بخوانیم یا نخوانیم؟ ارزش دکتری خواندن چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: