مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(14 رای)
آنچه در ادامه مطالعه می کنید:

می دانید که دوران نوجوانی، دوران بسیار سختی است. زیرا نوجوان در سنی قرار دارد که نمی شود مانند کودک با او رفتار کرد و نه آنقدر بزرگ شده که بتوان با او برخورد خشنی داشت. نوجوان معمولا در این سن بسیار گیج و سردرگم و آشفته است و نمی تواند در تصمیم گیری ها مستقل عمل کند. بسیاری از نوجوانان به دلیل بودن در این شرایط بحرانی، اعتماد به نفس خود را به طورکامل از دست می دهند. به همین دلیل به والدین توصیه می شود برای افزایش عزت نفس نوجوانان هر آنچه می توانند انجام دهند. اما راهکارهای افزایش عزت نفس نوجوانان چیست و چگونه می توان از عهده این کار بر آمد.

عزت نفس نوجوانان

راهکارهای افزایش عزت نفس نوجوانان

تشویق نوجوانان

اولین قدم در افزایش عزت نفس نوجوانان تشویق آنهاست. والدین عزیز توجه کنند با کوچکترین حرکت فرزندتان می توانید آنها را تشویق کنید تا در کارها مشارکت داشته باشند و در فعالیت های گروهی و اجتماعی او دخالت دهید. زیرا در این فعالیت ها ممکن است با چالش ها و مشکلات جدیدی روبرو شود و این شکست ها و پیروزی ها میتواند اعتماد به نفس آنها را دوبرابر کند.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: روش های انگیزه مند کردن نوجوانان

علاوه بر این روحیه مشارکت های گروهی او بیشتر شده و قطعا در آینده قادر خواهد بود پروژه های سنگین را در دست بگیرد. عزت نفس نوجوانان تنها در سایه مشارکت ها و فعالیت های گروهی است که بالاتر خواهد رفت.

یادگیری مهارت های جدید

گام بعدی برای افزایش عزت نفس نوجوانان آموزش مهارت های گوناگون به اوست. این مهارت ها ممکن است عملی باشد یا معنوی. اول اینکه به او بیاموزید که چگونه در زندگی از پس مشکلات خود بر بیاید. چگونه با دیگران روابط خوبی داشته باشند. نحوه صحیح برخورد با دیگران را بدانند و احترام و ادب را در همه حال حفظ کنند و از همه مهم تر اینکه چطور بتوانند به تنهایی و بدون کمک زندگی کنند. این آموزش ها بسیار کاربردی است و در طی زمان اتفاق می افتد. البته والدین باید الگوی خوبی برای فرزندشان باشند تا از آنها حساب ببرند. در سنین نوجوانی باید بتوانند آموزش های لازم را دیده و با اعتماد به نفس کامل وارد اجتماع شود.

/// شماره های تماس ///

تمرکز او را بالا ببرید

معمولا نوجوانان در این سن تمرکز پایینی دارند. علت این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی و جنسی و روحی است که در دوران بلوغ آنها اتفاق می افتد. بالا بردن تمرکز او می تواند از بهترین راهکارها در افزایش عزت نفس نوجوانان باشد. به او بیاموزید که مسائل بی ارزش و بی اهمیت را کنار بگذارد و از حساسیت هایش کم کند. او باید یاد بگیرد برای رسیدن به موفقیت های آینده بسیاری از چیزها را نادیده بگیرد و به خود بیاید و خود را بشناسد. نوجوانان باید یاد بگیرند که هر کس نقاط ضعف و نقاط قوتی دارند. بداند که باید بر روی نقاط ضعف خود تمرکز کند و آنها را به نقاط قوت تبدیل کند.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: شکل گیری هویت در نوجوانان

اجازه ندهد حرف ها و مسائل بی اهمیت او را آزار دهد و فکر و ذهنش را اشغال کند. در عین حال کمی به او آرامش دهید و محیط را برای او امن کنید تا بتواند در تنهایی خود کمی فکر کند. به او بیاموزید که اجازه ندهد شکست های عاطفی او را از رسیدن به مسیر موفقیت منع کند. با قدرت و تمرکز به سوی آینده ای روشن گام بردارد.

پشتیبانی و حمایت از نوجوانان

می دانید که دل فرزندان به پدر و مادر خود گرم است. پدر و مادر الگوهای فرزندانشان به حساب می آیند. نوجوان می بیند که چگونه آنها در زندگی از پس مشکلات خود بر می آیند و حتی فرزندانشان را حمایت می کنند. بچه ها نیاز دارند تا پدر و مادر های قوی و محکم داشته باشند و پشتیبان فرزندشان باشند. آنها تا آخر عمر نیاز به حمایت دارند. پس والدین باید به آنها توجه کنند و مراقب آنها باشند.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: چالش های دوران نوجوانی

در عین حال باید دل آنها را قرص کنند که از چیزی نترس و جلو برو اگر اشتباهی کردی من از تو حمایت خواهم کرد. قطعا زمانی که می بیند تا این مراقب آنها هستند عزت نفسشان بالاتر خواهد رفت و یاد می گیرند که در زندگی باید ریسک کرد و از چیزی نترسید. علاوه بر این باید یاد بگیرد که صبور باشد. صبر و توکل در زندگی کلید مشکلات است و باید در صورت شکست هیچگاه نا امید نشود و بدون توقف به جلو برود. حمایت شما والدین عزیز قطعا عزت نفس نوجوان را بالا خواهد برد.عزت نفس نوجوانان

منتقد منطقی باشید

از مهم ترین راهکارهای افزایش عزت نفس دیگران این است که از فرزندتان مدام انتقاد نکنید. انتقاد مدام باعث کاهش عزت نفس نوجوانان خواهد شد. درست است که اشتباهات نوجوانان در این سن باعث ناراحتی و آشفتگی شما می شود اما می توانید به جای خشم و نفرت و پرخاشگری خیلی آرام و از روی ادب با آنها صحبت کنید. انتقاد مداوم باعث می شود فرزندتان احساس پوچی و بی اهمیتی کند و فکر کند به درد جامعه نمی خورد و بی خاصیت و بی فایده است. سعی کنید جانب ادب را رعایت کنید و محترمانه با او صحبت کنید. اشتباهاتش را با آرامش برای او توضیح دهید. این موضوع در ذهن نوجوان بسیار تاثیر گذار است و از او فردی محکم و با اراده خواهد ساخت.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: نحوه رفتار صحیح در سن بلوغ

از دیگر مواردی که در افزایش عزت نفس نوجوانان تاثیر بسیار زیادی دارد شامل موارد زیر است:

  • بالا بردن روحیه جنگندگی و مقاومت او دربرابر سختی ها و شکست های زندگی
  • افزایش حس رقابت در نوجوانان که باعث می شود بیشتر در فعالیت ها مشارکت داشته باشند
  • شناخت نقاط ضعف و قوت نوجوانان و صحبت با آنها در مورد این مسائل
  • الگوی مناسبی برای او باشید
  • راهنمایی آنها در مورد مسائل جنسی و آشنایی با مشکلات جنسی و راه های درمان آنها
  • کنترل دوستان او و دور کردن او از دوستان ناباب و ناموفق
  • محبت و عشق ورزیدن به او که یکی از کلیدی ترین راه های افزایش عزت نفس نوجوانان به حساب می آید.

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: