مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(19 رای)

در واقع مدگرایی نوعی تقلید فرهنگی است که بستگی به سبک زندگی و محیط و هویت فردی دارد. مدگرایی بیشتر در دختران، خصوصا دختران نوجوان و جوان رواج بیشتری داشته و اکنون به اپیدمی تبدیل شده است. مدگرایی یکی از مهم ترین معضلات فرهنگی در جهان سوم خصوصا ایران است. به گونه ای با که با مد شدن یک طرح لباس در جهان به سرعت طراحان ایرانی آن را تقلید می کنند. این نوع تقلید کاملا نا آگاهانه است و بدون تحقیق انجام می شود و با گذشت زمان هر روز و هر روز بدتر خواهد شد. اما راه های مواجه با مدگرایی دختران نوجوان چیست و آیا راهی برای جلوگیری از این معضل در جامعه وجود دارد ؟ اما بهتر است قبل از مواجهه با مدگرایی دختران نوجوان درباره آثار مخرب مدگرایی توضیحاتی ارائه دهیم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اثرات منفی طلاق والدین بر نوجوانان

راه های مواجهه با مدگرایی دختران نوجوان

آثار مخرب مدگرایی

 • ضعیف شدن اعتقادات
 • بحران هویت در نوجوانان وجوانان
 • عدم مشارکت آن ها در فعالیت های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی به دلیل وضع ظاهری شان
 • نداشتن امنیت و آرامش محیط خانه و اجتماع
 • مشکلات اخلاقی در جامعه
 • بی بند و باری در خانواده و تحریک جنسی
 • از میان رفتن حیا و حجاب دختران نوجوان و به دنبال آن ازدواج های ناموفق و تولد کودکان از راه های حرام
 • تضعیف اعتماد به نفس مردان نسبت به دختران برای ازدواج
 • مزاحمت های خیابانی
 • تغییر ارزش ها
 • تغییرات فرهنگی و سقوط ارزش های اخلاقی و انسانی
 • سوء استفاده های جنسی از دختران نوجوان و خراب کردن آینده آن ها
 • کاهش سطح فرهنگی و تحصیلات نوجوانان و جوانان در جامعه
 • آشنایی با راه های مواجهه با مدگرایی دختران نوجوان

توجه والدین

یکی از مواردی که معمولا دختران نوجوان را به سمت مدگرایی هدایت می کند کمبود توجه است. معمولا نوجوانان در این سن دوست دارند مرکز توجه دیگران باشیند و مدام از آن ها تعریف می کنند. در این حالت بسیاری از والدین به این مورد بی توجهی می کنند و دخترانشان را نادیده می گیرند. به همین دلیل دختران به دنبال توجه در خارج از منزل هستند و برای جلب توجه بیشتر سعی می کند دست به هر کاری بزنند تا این نیاز روحی آن ها برطرف شود.

اگر دختران نوجوان توسط خانواده ارزش بالایی داشتند قطعا دست به این کار نمی زدند. سعی کنید توجه خود را به فرزندتان بیشتر کنید. از آن ها تعریف کنید و به آن ها بگویید در عین سادگی بسیار زیبا هستند و نیاز به خود نمایی در آن ها وجود ندارد. آن ها را توجیه کنید که همه به دنبال سادگی دخترند و با همین ظاهر در نظر مردم زیبا به نظر می رسند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اثرات شبکه های اجتماعی بر نوجوانان

صحبت با نوجوان درباره باید ها و نباید های فرهنگی

مهمترین راه مواجهه با مدگرایی دختران نوجوان، صحبت کردن درباره پوشش، فرهنگ جامعه و نگاه مردم است. نوجوان باید بداند که جامعه اش چه چیزی را جزء هنجارها و ناهنجارها قبول می کند. از او بپرسید دوست دارد یک زندگی آرام و ساکت داشته باشد. به موقع تحصیلاتش را ادامه دهد و به موقع ازدواج کند و بچه دار شود؟ او را آگاه کنید که اگر به دنبال مد روز و ناهنجاری های فرهنگی باشد همه او را به چشم دیگر نگاه می کنند. این موضوع بسیار مهم است که نسبت به باید ها و نباید های جامعه ارزش و احترام قائل شود.

اگر دختران بخواهند در جامعه حضور پر رنگی داشته باشند باید به قوانین احترام بگذارند و به اصطلاح باید انگشت نمای دیگران باشند که این اصلا برای یک دختر نوجوان در یک جامعه اسلامی پذیرفته نیست. اشکال بسیار از خانواده های ایرانی این است که مشکلات نوجوانان را با خشم و پرخاش به او یادآوری می کنند بدون آنکه بدانند نوجوان از اینی که هست بدتر می شود و مطمئنا از لج آن ها هم که شده کارهای بدتری انجام می دهند. به همین دلیل توصیه شده که در برخورد با نوجوان باید رعایت احترام و ادب حفظ شود تا زودتر و بهتر جواب بگیرید. راه های مواجهه با مدگرایی دختران نوجوان

مدام با او مخالفت نکنید

از دیگر روش های مواجهه با مدگرایی دختران نوجوان این است که مدام از او انتقاد نکنید. مخالفت و انتقاد مداوم علاوه بر اینکه اعتماد به نفس او را میگیرد اثرات منفی در روح و روان او خواهد داشت. مثلا گاهی دخترتان از شما می خواهد که فلان مانتو را برایش خریداری کنید. در آن لحظه صراحتا نگویید این چه مانتویی است و چرا این رنگی است و من نمی پسندم و از این دست جملات استفاده نکنید. زیرا در این صورت دخترتان می فهمد که هیچ علاقه ای به او و خواسته هایش ندارید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: رفتار صحیح با نوجوانان

احساس حقارت و بی کسی می کند و بیشتر به این مسائل حساس می شود. به او بفهمانید که فلان مانتو یا فلان رنگ در جامعه در نظر دیگران تابو است. به هر روشی او را متقاعد کنید که با پوشیدن این لباس در نظر دیگران یک دختر بی بند و بار جلوه می کنید. در این صورت دختر شما با والدینش راحت تر صحبت می کند و شما را دوست خود می بیند.

خودتان هنجار را رعایت کنید

والدین عزیز اگر می خواهید دختری تربیت کنید که در آینده فردی موفق باشد و دچار بحران هویت نشود و مدام از دیگران انتقادنکند، خودتان هنجارها را رعایت کنید و مدام از دیگران ایراد نگیرید. وقتی دخترتان می بیند که شما به عنوان مادر مراقب پوشش خود در جامعه هستید قطعا از شما الگو برداری می کند و او نیز هنجارهای جامعه را رعایت می کند و علاوه بر این سعی می کند انتقادات شما را بپذیرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نوجوانان و مصرف روان گردان ها

از طرفی اگر در یک خانواده والدین مراقب پوشش و رفتارهای خود مقابل فرزندشان نباشند و در واقع بی بند و بار باشند قطعا فرزندانی بی بند و بار تحویل جامعه خواهند داد که این خیانت به خود و به فرهنگ هر کشور محسوب می شود. یادتان نرود که شما یک خانواده اید و خانواده باید محیط امنی داشته باشد. سعی کنید الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید تا دختری مطابق با فرهنگ آن جامعه تربیت کرده و بتواند به جای سر افکندگی مایع افتخارتان باشد.

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «راه های مواجهه با مدگرایی دختران نوجوان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: