مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(12 رای)

از جمله دغدغه های والدین در تربیت فرزندان، نحوه رفتار صحیح با نوجوانان در دوران بلوغ است. زیرا همانطور که می دانید شرایط روانی او کاملا تغییر کرده و انتخاب روش های صحیح تربیتی کار سختی است. این امر همکاری بین والدین را می طلبد تا او بتواند این مرحله سخت و حساس از زندگی را پشت سر بگذارد و با روحیه ای دو چندان به آینده و موفقیت های مهم در آینده فکر کند.

رفتار صحیج با نوجوانان

همدلی و محبت

بیشتر مشکلات رفتاری و اختلالات روانی ناشی از بی محبتی و بی توجهی است. محبت و عشق ورزیدن از جمله مواردی است که در رفتار صحیح با نوجوان نقش بسیار مهمی دارد. اینکه می گویند از محبت خارها گل می شود بی ربط نیست. والدین نمونه اگر دوران نوجوانی خود را به خاطر داشته باشند قطعا متوجه خواهند شد که علت پیشرفت آنها یا عدم موفقیتشان ریشه درچه چیزی داشته است. همدلی و  محبت ورزیدن به نوجوان کلید امید و انگیزه او برای دستیابی به موفقیت های آتی در زندگی است. زیرا در این دوره رفتار او شکل میگیرد و برای آینده برنامه ریزی می کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چالش های دوران نوجوانی

گوشتان را به او بدهید

از دیگر عواملی که در رفتار صحیح با نوجوانان نقش دارد توجه و گوش دادن به صحبت های اوست. قطعا این دوره برای آنها دوره پر فراز و نشیبی است و با چالش های زیادی روبروست که نمی تواند به تنهایی از عهده آن بر بیاید. نوجوان در این دوره حساس قطعا به کمک والدین خود احتیاج دارد. با دقت به حرف های او گوش دهید. حتی اگر به نظرتان حرف هایش زیاد مهم نباشد.اگر شما گوش خوبی برای فرزندتان نباشید، یعنی او را تنها گذاشته اید. او به ناچار مجبور است با کسانی درد و دل کند که یا دلسوز او نیستند یا راه های ناسالمی را جلوی پای او قرار می دهند.

/// شماره های تماس ///

دوستانش را به بشناسید و با آنها آشنا شوید

رفتار صحیح با نوجوانان یعنی توجه بیشتر به جزئیات زندگی او و کمک به ارتقای سطح فرهنگی و اخلاقی نوجوان. یکی از این جزئیات که در آینده نوجوان نقش بسیار مهمی دارد، دوستان اوست. والدین باید بر روی روابط فرزندشان نظارت کامل داشته باشند. دوستانش را کاملا بشناسند و حتی در بعضی موارد با خانواده آنها نیز آشنا شوند. بهتر است برای درس خواندن به جای رفتن به مکان های عمومی اجازه دهید گاهی دوستانش را به خانه بیاورد. در این صورت هم مطمئن می شوید که فرزندتان درس می خواند و هم نوجوان عادت می کند که در محیط امن خانه بماند. این نوع نظارت هم برای فرزندتان خوشایند است و هم دیگر استرس ندارد که او کجاست و چه می کند و یا با چه کسانی ارتباط دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: شکل گیری هویت در نوجوانان

جنگ و دعوا ممنوع

حفظ آرامش در خانه و امنیت روانی فرزندان و نوجوانان از دیگر نکات در رفتار صحیح با نوجوانان است. متاسفانه بسیاری از والدین تا نوجوانشان دست به اشتباه می زند. فکر می کنند با پرخاشگری یا با داد و فریاد زدن کاری از پیش نمی برید. در صورتی که این کار از ریشه اشتباه است. پر تنش کردن محیط خانه جز اینکه فرزندتان را از شما دور می کند فایده دیگری ندارد. نوجوانان در دوره ای بسیار حساس هستند و دوست دارند حرف خودشان را به کرسی بنشانند و خود را به همه اثبات کنند. اما بدانید که اگر در برخورد با آنها آرامش را حفظ نکنید نمی توانند کنترل او را به دست بگیرید.

رفتار صحیح با نوجوانان

به او ثابت کنید نگران او هستید

متاسفانه بسیاری از والدین به دلیل غرورشان نمی توانند میزان علاقه خود را به فرزندشان نشان دهند. آنها مدام نگران او هستند و دوست دارند بهترین ها را داشته باشند. اما هیچ گاه به او نمی گویندکه چقدر دوستش دارند و دلیل حساسیت آنها، دوست داشتن است. رفتار صحیح با نوجوانان در سایه محبت و کلمات عاشقانه است. گاهی بیشتر از جمله دوستت دارم استفاده کنید و یا به آنها پیامک دهید که خیلی دوستش دارید و همیشه به یادش هستید و اگر حرفی می زنید تنها نگران او هستید و صلاحش را می خواهید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: روان شناسی نوجوانان
/// شماره های تماس ///

اجازه تصمیم گیری به او بدهید

رفتار صحیح با نوجوانان یعنی اجازه بدهید که اونظراتش را بگوید. چیزی که شاید خیلی از والدین از نوجوانان دریغ می کنند. نوجوانی که حق اظهار نظر نداشته باشد و نتواند برای زندگی و آینده خود تصمیم گیری کن در آینده قطعا با مشکل مواجه خواهید شد. احازه دهید نوجوان احساس وجود کند. به او آزادی بیان بدهید. هیچ گاه او را سرکوب نکنید واگر هم با او مخالفید سعی کنید با منطق دلیل مخالفت خود را نشان دهید نه با دعوا و جر و بحث. این نوجوان در آینده می خواهد یک زندگی را اداره کند. پس کمی در این باره تجدید نظر کنید تا او را فردی مستقل و قوی تربیت کنید.

گذشت کنید

از جمله مواردی که در رفتار صحیح با نوجوان نقش مهمی دارد آموزش گذشت و فداکاری به نوجوان است. قطعا به دلیل حساسیت و بحرانی بودن دوران نوجوانی، او مدام بهانه گیر و پرخاشگر و خشن است و کسی را جز خود نمی تواند ببیند. حال اگر شما به عنوان والدینش اشتباهی کنید و زود از کوره در بروید و یا برخورد خشنی با او داشته باشید به نظرتان می توانید او را آن طور که می خواهید تربیت کنید؟ قطعا نمی توانید. در مورد بعضی اشتباهات گذشت کنید و کوتاه بیایید. اجازه دهید او نیز معنی گذشت را به او بفهماند. او باید یاد بگیرد که چطور از حق خود بگذرد و برای دیگران ایثار کند. این نوع رفتار باعث می شود که در زندگی آینده و در رفتار با همسر خود نیز مشکل نداشته باشد و یک زندگی آرام را برای او بسازد.

رفتار صحیح با نوجوانان

رفتار صحیح با نوجوانان شامل موارد زیر نیز می باشد:

  • مشخص کردن قوانین و ضوابط خانواده برای نوجوان
  • تقویت اعتماد به نفس با دادن مسئولیت های مهم و در شان سن و موقعیت او
  • سوال کردن درباره آینده
  • صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلات اجتماعی و پرسیدن نظرات آنها درباره موضوعات مختلف

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «رفتار صحیح با نوجوانان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: