مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(75 رای)

با تعمق و تأمل در مقوله روانشناسی امضا در می یابیم که امضای هر فرد یکی از ابعاد مهم شخصیتی او به شمار می رود. به طور کلی، دو مؤلفه امضا و خط، از ابعاد شخصیتی مهم هر فرد محسوب می شوند. این شاخصه های مهم در شخصیت و جایگاه افراد بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشند. به تعبیری، امضای هر فرد نکاتی را در مورد شخصیت و ویژگی های رفتاری فرد بروز می دهد. بنابراین، در پرتو روانشناسی امضا میتوان سر از خصوصیات درونی افراد تا حدی آشنا شده و ویژگی های شخصیتی فرد را بر حسب امضایش برای او ترجمه نمود.

برای این کار کافی است که تنها یک کاغذ و قلم جلوی فرد مورد نظر گذاشته و از او بخواهیم امضای خود را حتی به عنوان یادگاری بر روی کاغذ حک نماید. عده ای از روانشناسان اعتقاد دارند که نحوه امضا کردن انسان ها می تواند نمایانگر برخی خصوصیات و ویژگی های شخصیتی آنها باشد. بر این اساس، روانشناسی امضا، نیمه های نهفته شخصیت انسان ها را آشکار می سازد.

روانشناسی امضا

بدون تردید، امضا به عنوان قسمتی از شخصیت انسان ها، در مورد شخصیت افراد در قالب کسب و کار یا زندگی حرف هایی برای گفتن دارد. قاعده کلی در روانشناسی امضا به این صورت است که اشخاص دارای امضاهای پیچیده که در آن ترکیبی از خطوط، علائم و حروف وجود دارد، در مقایسه با دیگران از شخصیت پیچیده تری برخوردار می باشند.

بررسی و تحلیل روانشناسی امضا

بر اساس روانشناسی امضا، هر فرد از امضای منحصر به فرد و مختص به خود برخوردار می باشد که هنگام امضا کردن نحوه رفتار و ویژگی های شخصیتی خود را بازتاب می دهد. در مواقعی دیده شده است که افراد در امضاهای خود، به قرار دادن حرکت های اضافی تمایل بسیاری دارند. بنابراین در هنگام نوشتن حروف، به ویژه حرف N یا M در اثر حرکت خودکار حرف را از اندازه واقعی خود کشیده تر حک می کنند. 

بر اساس روانشناسی امضا، چنانچه این مورد برای چندین مرتبه انجام پذیرد، نشان دهنده غرق شدن فرد در فعالیت های بی اهمیت و غیر ضروری می باشد. در این حالت، علی رغم صرف انرژی و وقت، بازدهی مناسبی برای فرد به همراه ندارد. این افراد در خرج کردن پول نیز بی رویه و بدون برنامه عمل می کنند. در روانشناسی امضا، عده ای دیگر از افراد امضاهایی را حک می کنند که حروف زیر خط به وسیله حرکت هایی قطع می گردد. این نمونه امضا که در زمره امضاهای رایج و متداول به شمار می رود، نمایانگر سخت گرفتن بیش از حد و نبخشیدن آسان خود می باشد.

/// شماره های تماس ///

در نمونه ای دیگر از امضاها، خط پایه حروف به سمت پایین می افتد. این طرز امضا نشان دهنده دست به گریبان بودن امضا کننده با احساسات ناامید کننده می باشد. همچنین بیانگر دست و پنجه نرم کردن امضا کننده با درگیری های عاطفی جدی است. بر اساس روانشناسی امضا، ناخوانا بودن قسمت آخر امضا مؤید بد تمام کردن کارها می باشد. بر این اساس، فرد دارای چنین امضایی ضمن برخورداری از اعتماد به نفس پایین، در تمام کردن بخش پایانی کارها غالباً کند و بی دقت عمل می نماید. به همین جهت، معمولاً این دسته از افراد علی رغم شروع مناسب، در نهایت سبب تباه شدن کار می شوند.

شناخت شخصیت های مختلف بر اساس روانشناسی امضا

با استفاده از روانشناسی امضا می توان تا حدی خصوصیات شخصیت های مختلف را مورد شناسایی قرار داد. بنابراین، چنانچه فرد در هنگام امضا زدن، خودکارش را به سمت عقربه های ساعت هدایت می کند، یک فرد منطقی محسوب می شود. در صورت خلاف این روند، از دیدگاه تحلیل امضا، با فردی غیر منطقی روبرو هستیم. اشخاصی که بی درنگ، با عجله و خط خطی و گنگ اقدام به امضا زدن می کنند، افرادی بی خیال و آسان گیر محسوب می شوند.

ترجمه زبان امضا

از دیدگاه روانشناسی امضا، افرادی که با فشار بر روی کاغذ امضا می زنند، در زمره افراد منظم و جدی قرار دارند. عده ای دیگر که برای امضا کردن، ضمن حرکت دادن آرام خودکار، تلاش دارند امضای خود را به بهترین شکل حک نمایند. از نقطه نظر تحلیل امضا، این افراد در دسته آدم های مرموز جای می گیرند. بر اساس روانشناسی امضا، افراد مغرور به جای امضا زدن، ترجیح می دهند نام خود را بر روی کاغذ حک کنند. این دسته افراد همواره خود را توانمند و مطرح تصور می کنند و ایمان بالایی به توانایی های خود دارند.

اشخاصی که برای امضا کردن از حروف درشت و بزرگ استفاده می نمایند، در دسته افراد برونگرا قرار دارند. این افراد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار می باشند. بر طبق نظر روانشناسی امضا، برای پی بردن به صادق بودن یا نبودن فرد، علاوه بر امضای کاغذ، امضای یک فرم را نیز از او بخواهید. چنانچه فرد قسمت پایین فرم را امضا کرد، می توان به حرف ها و گفته های او اعتماد نمود. در روانشناسی امضا، امضای شلوغ فرد، نمایانگر شخصیتی عصبی، حرکت دادن آرام قلم بر روی کاغذ نمایانگر شخصیتی مهربان، امضای بدون زاویه و دارای خطوط منحنی، نشان دهنده فرد سختکوش و امضاهای کوچک و کوتاه، افراد خجالتی را نشان می دهد.

نویسنده: مهرداد ابراهیمی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «بررسی و تحلیل روانشناسی امضا» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: