مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(25 رای)

در روان تحلیلی، از سه اصل برای تصمیم‌گیری در مورد این که کجا مداخله کنیم و این که پرداختن به کدام مطالب مفید‌تر خواهد بود، استفاده می­شود: 1- سطح به عمق   2- دنبال کردن عاطفه    3- پرداختن به انتقال

اصول روان تحلیلی: 1- سطح به عمق

مطالعات روانشناسی نشان می دهد ناخوداگاه ساختار همگنی ندارد. برخی از افکار و عواطف، عمیق‌تر از بقیه پوشیده شده‌اند. هر چه فکر یا عاطفه‌ای برانگیزانندگی بیشتری داشته باشد، باید به شکل عمیق‌تری پوشانده شود تا احتمال بروز آن در خودآگاه کاهش یابد. روانشناسان ناخودآگاه را به بررسی سنگواره‌های پیش از  تاریخ تشبیه می کنند که در آن، استخوان‌های فسیل شده در لایه‌های مختلف زمین‌شناسی وجود دارند و برای رسیدن به استخوان‌های لایه‌ی آخر نمی‌توان با یک بولدوزر به سراغ آن‌ها رفت، بلکه باید مثل دیرین‌شناسان با دقت و زحمت زیاد با قلم مو، خاک را از روی فسیل‌ها کنار زده و به تدریج لایه به لایه استخوان‌ها را نمایان کرد. در نهایت، هر چند ممکن است مدت زمان زیادی صرف شده باشد اما همه‌ی استخوان‌ها با کمترین صدمه آشکار می‌شوند.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

همین موضوع در کار مشاوران و روان‌درمانگران تحلیلی نیز صادق است. روانشناسان می گویند در جستجوی ناخودآگاه، اگر در مورد مطلبی توضیح بدهید که کاملاً از آگاهی به دور باشد، احتمالاً فرد آن گفته را رد می‌کند یا بدتر از آن، دفاع‌های بیشتری را برای دور نگه داشتن از آگاهی بر می‌انگیزد. در فرایند مشاوره گاهی در ذهن یک فرد متوجه موضوعی می‌شویم که عمیقاً پنهان شده است و با این که می‌تواند به ما در درمان کمک کند ولی پرداختن به آن تا وقتی به خودآگاه نزدیک نشده باشد، می­تواند بسیار سخت یا حتی زیانبخش باشد.

در بسیاری از باورهای کلیشه‌ای مشاوران روان درمانی شایع است که درمانگر به بیمار گوش می‌دهد، مطلبی از کودکیِ بیمار که عمیقاً پنهان شده است کشف می‌کند، آن را به بیمار گفته و بیمار می‌گوید" آها" و درمان می‌شود. در واقعیت، مشاوران باید بیشتر سراغ پیدا کردن فکر یا عاطفه‌ای بروند که درست نزدیک به سطح هشیاری است، یعنی تنها نیاز به یک تلنگر کوچک دارد تا به خودآگاه بیاید. بنابراین وقتی مشاوران گفته‌های بیمار را بررسی می‌کنند، باید بفهمند که افکار و عواطف او به چه ترتیبی از سطح به عمق و از خودآگاه به ناخودآگاه قرار دارد. در اینجا تعمق، مانند بالا و پایین رفتن روی یک لیفت تراک است که مشاور باید انتخاب کند از چه عمقی می‌خواهد فرود آید.

اصول روان تحلیلی: 2- دنبال کردن عاطفه

بازی پانتومیم را در نظر بگیرید. فردی برای بیان یک موضوع بدون صدا تلاش می‌کند و در حالی که افراد دیگرِ گروه برای سرنخ دادن به فردِ بیان کننده فریاد می‌کشند، او را در جهت بهتر بیان کردن مطلب مورد نظر راهنمایی می‌کنند. در فرایند مشاوره و بازی روان درمانی تحلیلی، پیدا کردن عاطفه بهترین راه برای تشخیص نزدیکی یا دوری به مطالب ناخوداگاه است. اگرچه ذهن آزاد بیمار از موضوعی به موضوع دیگر می‌رود اما فقط یکی از آنها با عاطفه واقعی همراه است و احتمالاً آن موضوع، موضوع مهمی برای بیمار است. به هنگام مشاوره روان تحلیلی و در روندِ تعمیق - رسیدن از ناخودآگاه به خودآگاه - شناختن این امر بسیار مهم است.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

اصول روان تحلیلی: 3- پرداختن به انتقال

در درمان تحلیلی اصطلاح انتقالِ متقابل، به احساساتی که ما مشاوران به عنوان درمانگر، نسبت به بیمارانمان داریم اشاره دارد. اطلاعاتی که از بیمار دریافت می‌کنیم باید از فیلتر واکنش‌های ما مشاوران به بیمار و به این اطلاعات، عبور کنند. دنبال کردن عاطفه و پرداختن به انتقال متقابل، ابزار ارزشمندی برای پردازش اطلاعاتی است که از بیمار می‌گیریم. اگر ما مشاوران روانشناسی به یک گفته‌ی بیمار به طور خاص واکنش قوی داریم، باید به آن توجه کنیم و از آن برای انتقال متقابل احساسات استفاده کنیم – هر چند که ممکن است این واکنش، واکنشی منحصر به فرد و مربوط به تجربه‌ی درونی خودمان باشد، اما همانقدر هم محتمل است که ما را از اهمیت یا بار عاطفی مورد نظر بیمار مطلع کند.

منبع:روان درمانی تحلیلی، کابانیس، ترجمه روشنایی مقدم، انتشارات ارجمند.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی


مشاوره تلفنی صدای رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما 
برای تماس با مشاوران روانشناسی ما از تلفن ثابت با شماره

9099075226

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب
حتی ایام تعطیل


درمان روانشناسی,سایت روانشناسی,انجمن روانشناسی,سایت های روانشناسی,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره رهیاب,مرکز مشاوره رهیاب,مشاوره تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تهران,مشاوره تلفنی تهران,زیگموند فروید,روش درمان روانشناسی,درمان روانشناسی,روانکاوی,  برای مشاوره روانشناسی تلفنی می توانید با مشاوران مشاوره تلفنی صدای رهیاب در تماس باشید:

درمان روانشناسی,سایت روانشناسی,انجمن روانشناسی,سایت های روانشناسی,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره رهیاب,مرکز مشاوره رهیاب,مشاوره تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تهران,مشاوره تلفنی تهران  تلفن مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9099075226.

درمان روانشناسی,سایت روانشناسی,انجمن روانشناسی,سایت های روانشناسی,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره رهیاب,مرکز مشاوره رهیاب,مشاوره تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تهران,مشاوره تلفنی تهران  شبکه های اجتماعی مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب : کانال تلگرام مشاوره تلفنی صدای رهیاب. - صفحه اینستاگرام مشاوره تلفنی صدای رهیاب.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «روان تحلیلی: درمان با ضمیر ناخودآگاه» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: