مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
تماس اضطراری:021-22916114
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

خشم یکی از احساسات طبیعی انسان است. این احساس در کودکان کنترل نشده است و از آنجا که عواقب بدی برای کودک و خانواده دارد والدین باید روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر را بیاموزند. پرخاشگری به رفتاری می گویند که معمولا قصد آن آسیب به دیگران است. این مقاله قصد دارد به روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر بپردازد و والدین باید در مواجه با کودک پرخاشگر این نکات را مورد توجه قرار دهند.

مشاوره کودک,مشاوره تلفنی کودک,مرکز مشاوره کودک,مشاوره کودکان,مشاوره روانشناسی کودک,مشاوره روانشناسی کودکان,مشاوره خانواده,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره فرزند,مشاوره تربیت فرزند,مشاوره تربیت کودک,تربیت کودک,روانشناسی کودک,نقش پدر در تربیت کودک,پرخاشگری در کودکان,مدیریت خشم,کنترل خشم,کنترل خشم کودکان,کودک پرخاشگر

سوال اینجاست که روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر چگونه است؟

برای فروکش کردن خشم کودک تهدید و توهین چاره ساز نیست و اوضاع را وخیم تر می کند.

در ابتدا باید کودک را با حالت های مختلف خشم آشنا کنید تا بتوانید در مورد چگونگی کنترل خشم با آن صحبت کنید. برای شروع می توانید با یک سوال از کودک شروع کنید. "به نظر تو یک انسان وقتی خشمگین می شود چه کارهایی انجام می دهد؟ آن کار را به من نشان بده... رفتار کودک خود را در مواجه با خشم بسنجید و آن را تصحیح کنید. مثلا به او بگویید این حرکت زشتی است و در نظر دیگران کودک بی ادبی به نظر می رسید. کودک برایش مهم است که دیگران راجع به او چه نظری دارند پس سعی می کنند خود را اصلاح کنند.

محبت و صمیمت در خانواده

محبت والدین به کودک یکی از روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر است. امروزه ثابت شده یکی از عوامل خشونت کودکان این است که محبت و مهربانی با افراد خانواده وجود ندارد. سعی کنید با کودک خود محبت کنید و در هنگام خشم شان آن ها را در آغوش بگیرید. یکی از بهترین روش های برخورد با کودک پرخاشگر این است که سکوت کنید و به کودک خود آرامش دهید و در یک فرصت مناسب با او صحبت کنید. کودک از این رفتار شما درس می گیرد و یاد می گیرد صبر خود را در برخورد با مسائل بالا ببرد.

کودک پرخاشگر،روش های صحیح برخورد با کودک پرخاشگر

اجازه دهید کودک خود را تخلیه کند

تخلیه کردن کردن یعنی اینکه به طور مستقیم جواب خشونت را ندهیم و او را به مکانی ببریم که خود را خالی کند و فریاد بزند یا او را به بیرون ببرید تا قدم بزند و یا با بچه های دیگر بازی کند. در نتیجه به این ترتیب خشم و انرژی های منفی را بیرون بریزد. شاید در ابتدا این موضوع برایتان پیش پا افتاده باشد اما یکی از روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر است.

کودک را از عواملی که خشم او را بیشتر می کند دور کنید

یکی از روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر دور کردن او از دوستان یا وسایلی است که او را خشمگین تر می کند. شما والدین عزیز باید به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب دوست خوب بر روی کودک بسیار موثر است. تجربه نشان داده که تاثیر انتخاب دوست خوب برای کودک مهم ترین گام برای تربیت کودکی آرام و مودب است زیرا تاثیر پذیر کودک شما از دوست دوبرابر تاثیر پذیری او نسبت به شماست. دیدن فیلم های خشن و بازی با رایانه را برای او محدود کنید و بر روی بازیهایی که کودکتان می کند نظارت کنید.

مشاوره کودک,مشاوره تلفنی کودک,مرکز مشاوره کودک,مشاوره کودکان,مشاوره روانشناسی کودک,مشاوره روانشناسی کودکان,مشاوره خانواده,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره فرزند,مشاوره تربیت فرزند,مشاوره تربیت کودک,تربیت کودک,روانشناسی کودک,نقش پدر در تربیت کودک,پرخاشگری در کودکان,مدیریت خشم,کنترل خشم,کنترل خشم کودکان,کودک پرخاشگر

کودک را تنبیه بدنی نکنیم

تنبیه یکی از روش های صحیح برخورد با کودک پرخاشگر توسط بسیاری از خانواده هاست. اما بدانید که این روش مطلوب نیست زیرا کودک در مقابل تنبیه رفتار زشت تری از خود نشان می دهد. بر اثر تنبیه ممکن است عوارض ناگوار جسمانی یا عاطفی بسیاری در کودک به وجود بیاید. رفتاری که به دلیل تنبیه بدنی سرکوب شود می تواند در غیاب تنبیه کنندگان دوباره تکرار می شود. در زیر روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر را به اختصار نام می بریم:

وظایفی که در خانواده موظف هستند در برخورد با کودک رعایت کنند عبارت است از:

 • به کودک خود افراطی محبت نکنید.
 • از تنبیه بدنی کودک جلوگیری شود.
 • جلوی فامیل کودک خود را مسخره نکنید و رفتار تندی به او نشان ندهید.
 • بین اعضای خانواده، روابط نزدیک و صمیمی برقرار کنید.
 • نقایص فرزندتان را در حضور دیگران بلند نگویید.
 • پدر و مادر در تربیت فرزند خود رفتار متناقض و متضاد را نشان ندهند.
 • سعی کنید کودکتان را در فعالیت های اجتماعی و مسابقات ورزشی بیشتر مشارکت دهید
 • از فحش و درگیری در خانه پرهیز کنید.
 • کودکان را در کلاس های آموزشی و پرورش ذهن ثبت نام کنید.
 • با کودک خود بازیهای هدف دار انجام دهید.
 • به کودکتان رعایت حقوق دیگران را بیاموزید و این ها را به وسیله کتاب به او نشان دهید
 • به تغذیه کودک اهمیت دهید. غذاهای فراوری شده در ذهن و رفتار کودک شما نقش مهمی دارند.
 • اگر فکر می کنید علت پرخاشگری کودک محیط اوست سعی کنید او را از محیط دور کنید.
 • رفتار خوب و پسندیده کودک را تحسین کنید.
 • کودک را از عواقب رفتارش آگاه کنید.
 • بین فرزندانتان عدل و انصاف را رعایت کنید. زیرا در نظر کودک بی عدالتی تاثیر بسیار مهمی در خشم کودک دارد.
 • در هنگام عصبانیت کودک او را به اتاقش هدایت کنید و سعی کنید او را تنها بگذارید و اصلا رفتار خشونت آمیزی در برخورد با او نکنید.
 • سعی کنید که اعتقادات مذهبی و اخلاقیات را در کودک خود پرورش دهید.
 • اگر پرخاشگری به عوامل محیطی و روانی مربوط شود باید از روان درمانی و رفتار درمانی استفاده کنید.

مشاوره کودک,مشاوره تلفنی کودک,مرکز مشاوره کودک,مشاوره کودکان,مشاوره روانشناسی کودک,مشاوره روانشناسی کودکان,مشاوره خانواده,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره فرزند,مشاوره تربیت فرزند,مشاوره تربیت کودک,تربیت کودک,روانشناسی کودک,نقش پدر در تربیت کودک,پرخاشگری در کودکان,مدیریت خشم,کنترل خشم,کنترل خشم کودکان,کودک پرخاشگر

نکاتی که در مدرسه برای برخورد با کودک پرخاشگر باید رعایت شود:

معلمان این نکات را مورد توجه قرار دهند:

 • در مدرسه به کودک تکلیف سنگین ندهند.
 • معلمان موظفند هر گونه تغییر رفتار کودک را به والدین اطلاع دهند.
 • معلمان سعی کنند میان دانش آموزان فرقی نگذارند و عدالت را بین بچه های باهوش و ضعیف رعایت کنند.
 • معلمان عزیز کودکان ضعیف و بی استعداد را جلوی بچه ها مسخره نکنند و به جای آن به او کمک کنند تا استعدادهای خود را شکوفا کند.
 • در مدرسه سعی شود به ورزش و تقویت جسم و پرورش روح کودک توجه بیشتری شود.
 • معلمان عزیز سعی کنید کودکان را به حقوق و قوانین اجتماعی آشنا کنند.
 • از تنبیه بدنی کودک به شدت اجتناب شود.
 • میان مدرسه و والدین برای درمان رفتار پرخاشگرایانه کودک باید هماهنگی لازم انجام شود.
 • اگر احساس می کنند که کودک فقیر است سعی کنید برای بعضی از هزینه ها کودک را تحت فشار قرار ندهید.

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مشاوره کودک مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره کودک به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران کودک مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره کودک تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره تربیت کودک از جمله روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

کودک پرخاشگر،روش های صحیح برخورد با کودک پرخاشگر

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «روش های برخورد صحیح با کودک پرخاشگر» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال اینجا کلیک نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی