مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(9 رای)

از جمله مواردی که بیشتر والدین به هنگام برخورد با کودک با مشکل مواجه می شوند نحوه برخورد و روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا است. این اختلافات و دعواهای کودکان به نوعی والدینشان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها مردد می شوند در این شرایط چه برخوردی داشته باشند. البته دعواهایی که میان برادر و خواهر اتفاق بیافتد امری اجتناب ناپذیر است و در تمام خانواده ها دیده می شود. اگر دعوا در بیرون از خانواده باشد و یا میان کودکان فامیل اتفاق بیافتد گاهی می تواند جبران ناپذیر باشد. پس حتما باید نحوه صحیح برخورد با کودکان را بیاموزید تا دعوای آنها را مدیریت کنید. روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا

روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا

بی طرف باشید

از جمله روش های برخورد با کودکان به هنگام دعوا این است که کاملا بی طرفانه برخورد کنید. اول دعوا ببینید مقصر ماجرا کیست و چرا دعوا را شروع کرده است. متاسفانه بعضی از والدین به علت حساسیت شدید روی کودکان خود بدون اینکه علت ماجرا را بدانند از فرزند خود پشتیبانی می کنند و این موضوع باعث می شود فرزندشان نسبت به اشتباهی که انجام داده مسر تر شود آن را مجدا تکرار کند. اگر دعوا نیز بین خواهران و برادران باشد هیچ گاه جانب دارانه برخورد نکنید. یا به صرف اینکه یکی از فرزندانتان عزیز تر است بیخود و بی جهت از او حمایت نکنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تکنیک های منحصر به فرد در تربیت کودک

قضاوت نکنید

بعضی از والدین بدون اینکه علت دعوا را بدانند بدون اینکه حرف های آنها را بشنوند کودکانشان را قضاوت می کنند و می گویند تو مقصر هستی. این جمله باعث می شود علاوه بر اینکه کودک سرخورده شود روابطش با والدینش به هم بخورد و این اصلا به صلاح دو طرف نیست. همیشه بعد از جدا کردن کودکان یک به یک از آن ها بپرسید که علت دعوایشان چه بوده است و بعد با آنها به شیوه درست برخورد کنید. این موضوع یکی از روش های مدیریت کودکان به هنگام دعواست که بسیار کاربردی هم می باشد.

فریاد نزید

هیچگاه بر سر کودکان خود فریاد نزنید. پرخاشگری شما کودکتان را پرخاشگر خواهد کرد. این جمله بر اساس تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان به اثبات رسیده است. بسیاری از اختلالات روانی و عصبانی بودن کودک به خاطر همین شیوه پرخاشگری در برخورد با اوست. سعی کنید در هنگام دعوای کودکان آرامش خود را حفظ کنید.

/// شماره های تماس ///

درست است که با وجود دغدغه های والدین نمی توان از آنها انتظار داشت که در هنگام تنش و دعوا و داد و فریاد آرام باشند اما والدین عزیز بدانند داد و فریاد زدن شما علاوه بر اینکه باعث می شود انرژی و اعصاب خود را هزینه کنید از کودکتان فردی پرخاشگر و عصبی خواهد ساخت و مجبورید هر روز این کار را تکرار کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چرا نباید سر کودک داد کشید ؟

خشم کودک خود را درک کنید از جمله روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا این است که کودک را درک کنیم. کودک گاهی نیاز دارد خودش را خالی کند. اینکه هر سری هنگام دعوا او را ساکت کنید باعث می شود کودک سرخورده شود. بعضی از والدین حتی اجازه نمی دهند کودکشان حرف بزند و به خیال خود فکر می کنند چه والدین قدرتمندی هستند درحالی که پایه های گوشه گیری و انزوای کودک خود را بنا میکنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: با کودک پرخاشگر خود چه کنیم ؟

اثرات منفی برخورد فیزیکی را به کودکان آموزش دهید

اگر والدین نسبت به اثرات منفی دعوا با کودک خود صحبت کنند و آن ها را از اثرات منفی دعوا آگاه کنند به جرات می توان گفت میزان دعواها در بین آنها کمتر می شود. کودکان بسیار باهوش بوده و مراقب بدن خود هستند. پس اگر زمان اندکی برای حرف زدن با آن ها اختصاص دهید دردسر خود شما نیز کمتر خواهد شد. شاید اصولی ترین روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا پیشگیری از دعوا باشد که خیلی از والدین آن را نادیده میگیرند. روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا

تفاهم رفتاری زن و شوهر در زمان دعوای کودکان

اگر نحوه برخورد والدین در هنگام دعوای کودکشان با هم یکسان باشد کودک خیلی راحت تر از والدین حساب می برد. چه بسیار دیده شده که در زمان دعوای کودکان والدینشان به حدی با هم اختلاف نظر دارند که خودشان یک دعوای جدیدی را شروع می کنند. خوب وقتی کودکان این ناهماهنگی شما را می بینند برای دعوا کردن جسورتر خواهند شد. در این صورت نه کودک از شما حساب می برد و نه دیگر می توانید او را تربیت کنید.

سعی کنید اگر مشکل و اختلافی در تربیت کودک دارید در جایی که کودک نیست اختلافات را برطرف کنید. کودک نیازمند یک تربیت واحد است. شاید به چشم نیاید اما می تواند یکی از روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا باشد و بسیار نیز کاربردی است.

فرزند از شما الگو برداری می کند

متاسفانه یکی از علت های پرخاشگری کودک خود خانواده است. در بسیاری از خانواده ها بحث و مشاجره عادی شده و در بعضی موارد می بینیم که به دعوا و کتک کاری والدین نیز ختم می شود. خوب چگونه می توان از کودک انتظار داشت که آرام باشد.

قطعا این کودک نیز در برخورد با خواهران و برادرانش و در اجتماع با دوستانش مداوم دعوا می کند. پرخاشگر می شود و دوست دارد جو را متشنج کند. کافی است کمی به خاطر فرزندتان کمی از غرور و اخلاق های بد خود دست بکشید. اجازه دهید کودک کودکی خود را بکند و کودکی شاد تربیت شود. این روش اصولی ترین روش های مدیریت کودکان به هنگام  دعوا خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: پدر و مادر الگوی کودک هستند ؟

هنگام دعوا کودک را نصیحت نکنید

سعی کنید هیچگاه کودک خود را در هنگام دعوا نصیحت نکنید چون اگر مدام به او بگویید که تو بزرگتری و تو باید کوتاه بیایی. این جمله باعث می شود که او در اجتماع نیز سر هر چیزی کوتاه بیاید و تسلیم دیگران شود که اصلا به نفع او نیست. این کودک در برابر خواسته های غیر منطقی دیگران کوتاه می آید و در نگاه دیگران به یک فرد بیچاره و ضعیف تبدیل شده که حتی نمی تواند حق خود را بگیرد.

پس بهتر است در زمان دعوا ابتدا علت موضوع را بفهمید و پس از آن اگر حق با هر طرفی بود به طرف دیگر توصیه کنید که این کار را تکرار نکند. آرامش را به جمع کودکان برگردانید و اگر کودکان به مشکل رفتاری خود پی بردند آنها را تشویق کنید. این موضوع می تواند یکی از روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا باشد.

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «روش های مدیریت کودکان به هنگام دعوا چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: