مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(20 رای)

جوانان امروزی با ورود به دوره جوانی مسلما با مشکلات خاصی روبرو هستند. مهم ترین مشکل آن ها اضطراب و نگرانی برای آینده است. این موضوع ذهن جوانان را درگیر خود کرده و باعث ترس و دلهره آن ها می شود. اما به نظر شما روش های کنترل اضطراب جوانان چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟

روش های کنترل اضطراب جوانان

تقویت اعتماد به نفس جوانان

از جمله مهم ترین روش های کنترل اضطراب جوانان، تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در اوست. اما چگونه این اعتماد به نفس تقویت می شود؟ در خانواده باید به جوان حق انتخاب بدهید. با او در مورد برنامه های زندگی صحبت کنید. در برنامه ریزی آینده به او کمک کنید و سعی کنید به او مسئولیت بدهید. مسلما جوانی که در ابتدای جوانی مسئولیت بر عهده اش باشد اعتماد به نفسش تقویت خواهد شد.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: علائم افسردگی جوانان را می شناسید؟

نقش جامعه در افزایش اعتماد به نفس جوانان

در جامعه نیز نباید او را نادیده گرفت زیرا علاوه بر افزایش اضطراب، باعث انزوای او نیز خواهد شد. به جوان خود بیاموزید که بیش از حد از خودش انتظار نداشته باشد. اگر مسئولیتش را نیز به درستی انجام نداد او را مزمت نکنید و کم و کاستی های او را ببخشید و راه را به او نشان دهید. قطعا اگر اعتماد به نفستان قوی شود به خودتان اطمینان پیدا می کنید و اضطرابتان نیز کاملا از بین خواهد رفت.

او را تحت فشار قرار ندهیم

جوانان علاوه بر فشارهای خاص روحی و جسمی که معمولا در این سنین تجربه می کنن متاسفانه تحت فشار از سمت اطرافیان و خانواده خود هستند. مشکلاتی مثل کنکور و پیدا کردن شغل مناسب از جمله مواردی است که ترس و اضطراب جوانان را زیاد می کند. از دیگر روش های کنترل اضطراب جوانان این است که فشار روانی را از روی دوش او بردارید و مدام او را سرزنش نکنید و کم و کاستی هایش را به رخش نکشید. بلکه حتی در این موارد به او آرامش دهید. این موضوع مرتبط با شناخت شخصیت فرزندتان است. ببیند چه روشی او را آرام تر می کند و بار روانی او را کمتر خواهد کرد. ضمن اینکه اجازه دهید او علاقمندی های خود را بشناسد و به جای مخالفت های مداوم با او سعی کنید در این مسیر به او کمک کنید.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: چرا جوانان مجرد ماندن را به ازدواج ترجیح می دهند؟

مقایسه ممنوع

از دیگر روش های کنترل اضطراب جوانان این است که مدام او را با افراد موفق فامیل یا دوست مقایسه نکنید. برای شخصیت جوانان خود ارزش قائل شوید زیرا این رفتار شما تنها استرس و اضطراب فرزندتان را بیشتر می کند. دلیل نمی شود که فرزند فلانی در رشته پزشکی قبول شده فرزند شما هم در همان رشته باید قبول شود. بهتر است در این زمینه جوانتان را آزاد بگذارید و اجازه دهید خودش برای آینده تصمیم بگیرد. در این صورت هم اعتماد به نفس او را بالا برده اید و هم اضطراب و استرس او را کم کرده اید.

روش های کنترل اضطرای جوانان

شجاعت را تقویت کنیم

یکی دیگر از روش های کنترل اضطراب جوانان این است که او را جسور و شجاع تربیت کنید. اگر جوانتان بسیار مضطرب باشد از او سوال کنید چه چرا اضطراب داری؟ از او بپرسید فکر کن از آنچه می ترسیدی سرت بیاید. عکس العملت چیست؟ اصلا فکر کن به همان نقطه رسیدی و مدام خود را در آن شرایط قرار بده. جسارت این را داشته باش که حداقل در ذهنت با این ترس و اضطرابت رو برو شوی. آن زمان میتوانی با آن بجنگی.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: تشویق جوانان به ازدواج

نظر روانشناسان درباره افزایش شجاعت جوانان

به گفته روانشناسان یکی از کاربردی ترین روش های کنترل اضطراب همین رویارویی با مشکلات است. بعد از آن خودمان مشاهده می کنیم که شجاعت و جسارت جوان رفته رفته زیاد می شود و به حدی می رسد که دیگر از چیزی نمی ترسد.

ورزش کردن و تخلیه اضطراب

همه ما می دانیم که ورزش کردن موثرین درمان کاربردی برای اکثر بیماری های روحی و روانی است. به گفته پزشکان، بی تحرکی باعث آزاد شدن سموم بدن می شود و فرد به شدت بی حس و افسرده می شود. قطعا افسردگی و اضطراب دلهره را نیز به همراه دارد. در واقع ورزش باعث نظم دادن به برنامه های جوانان خواهد بود. جوانی که مدام بی تحرک و تنبل است را با جوان فعال و ورزشکار مقایسه کیند. حتی با وجود مشکلات مختلف، لحظه ای که ورزش می کنید هورمون های آدرنالین و اکسی توسین به طور مرتب آزاد می شود. و فرد ناخودآگاه شادی خاصی در وجودش ایجاد می شود.

سعی کنید ورزش و تحرک جسمی و پیاده روی را در بین برنامه هایتان بگنجانید. همه ما ساعاتی را برای ورزش کردن داریم. جوانان عزیز اگر می خواهید بدون قرص و داروهای شیمیایی اعصاب، به نتیجه مطلوب برسید. روزی 20 دقیقه ورزش کنید و ذهنتان را ریلکس نمایید. البته ورزش های تمرکز ذهن مانند یوگا، مدیتیشن از ورزش های تخصصی اعصاب و روان است که در مبارزه با اضطراب کمک بزرگی به شما خواهد کرد.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: روش های دور کردن فرزند پسر از دوستان ناباب

احساساتتان را بنویسید

از دیگر روش های کنترل اضطراب جوانان، نوشتن افکار و موضوعاتی است که نسبت به آن می ترسید و دلهره دارید. سعی کنید هر چیزی که شما را اذیت می کنید را بنویسید و به خود تلقین کنید با پاره کردن آن ها اضطرابتان نیز کمتر خواهد شد. بعد از نوشتن احساسات و افکار منفی و ناراحت کننده آن را پاره کنید. قطعا به نتیجه خواهید رسید.

افکار مثبت را تقویت کنید

از مهم ترین روش های کنترل اضطراب جوانان این است که افکار مثبت و اتفاقات مثبت را در خود تقویت کنید. سعی کنید زمانی که دچار اضطراب شدید می شوید یک آهنگ آرام یا شاد گوش کنید. پیاده روی در این زمینه کمک بزرگی به شما خواهد کرد. به خود امنیت و انرژی مثبت بدهید و مدام با خود تکرار کنید که اتفاقات مثبتی در انتظار من است. ترس به دل خود راه ندهید و آرام باشید. کمک گرفتن از خدا و آرامشی که خدا به انسان می دهد ارزشمند ترین هدیه ای است که در دنیا و آخرت خواهید گرفت. سعی کنید از یاد خدا غافل نشوید.. الا بذکرالله تطمئن القلوب.

روش های کنترل اضطراب جوانان

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «روش های کنترل اضطراب جوانان چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: