مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
تماس اضطراری:021-22916114
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)

به جای اینکه مدام با هم جنگ و جدل کنید، برای چند ساعت یا حتی چند روز عقب بکشید و کمی فکر کنید. وقتی اعصاب هر دو شما آرام‌تر شد، اولین سوالی که باید از همسرتان بپرسید این است که: سطح توقعات تو چیست و این توقع از کجا می‌آید؟ همین سوال را نیز از خودتان بپرسید. حتی زوج‌هایی که با پیشینه خانوادگی یکسان کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند درمورد سطح توقعات خود با هم حرف بزنند.

چیزی که برای شما واضح و طبیعی می‌آید ممکن است موجب تعجب طرف‌مقابلتان شود و برعکس. باید انتظارات و سطح توقعات خودتان درمورد ازدواج را آشکار کنید. اگر الان مهارت لازم برای کشف سطح توقعات خود را به دست آورید، به شما کمک می‌کند کشف کنید در هر مرحله از زندگی واقعاً چه در ذهنتان می‌گذرد. سطح توقعات ما برای ازدواج

نکاتی در رابطه با سطح توقعات ما برای ازدواج

  • درمورد سطح توقعات و نیازهایتان با هم حرف بزنید و دلایل آن را هم باید مطرح کنید.
  • برای صحبت و توافق کردن درمورد چیزهایی که از هم می‌خواهید مشتاق باشید.
  • نخواهید که همسرتان برای برآوردن همه انتظارات شما خود را تغییر دهد.
  • سعی کنید مسائل را از نگاه طرف‌مقابلتان ببینید.
  • وقتی سطح توقعات، نیازها و نظراتتان با هم تفاوت دارند، برای صحبت کردن در این رابطه صادقانه و با جدیت تلاش کنید.
  • همه تلاشتان را به کار گیرید تا به همسرتان بفهمانید که چقدر دوستش دارید.
پیشنهاد می کنیم بخوانید: تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج چیست؟

1 – سطح توقعات خود و همسرتان را بپذیرید

این امیدها و آرزوها و حتی بایدها نشانه نیازهای عمیق شماست. ازدواج شما قادر به برآورده کردن همه آنها نیست اما نادیده گرفتن آنها هم باعث می‌شود هر دوی شما احساس ناامیدی، تنهایی و خشم کنید.

2 – چیزهای واقع بینانه از همسر خود بخواهید

احتمالاً همسرتان نمی‌تواند هر روز صبح صبحانه را آماده کرده و در تختتان بیاورد، روزی سه بار از ظاهر شما تعریف و تمجید کند یا هیچوقت دعوایی شروع نکند. اما می‌تواند زمان بیشتری برای درست کردن غذا و گذراندن وقت با شما صرف کند. توافق درمورد برخی توقعات واقعبینانه احساس موفقیت و رضایت را در هر دوی شما ایجاد خواهد کرد.

3 – ببینید چه کاری از دست خودتان برمی‌آید

پیشنهاد می کنیم بخوانید: همسان گزینی در ازدواج یعنی چه؟

4 – برای چیزی که نمی‌توانید داشته باشید افسوس نخورید

یکی از سخت‌ترین کارها در ازدواج قبول کردن این است که بعضی از موارد لیست بایدهایتان هیچوقت توسط همسرتان اجرا نخواهد شد بخاطر اینکه او کامل نیست و دلیلی هم ندارد که شاهزاده قصه‌ شما باشد. وقتی چیزی را واقعاً می‌خواهید که می‌دانید قرار نیست به دست بیاورید، می‌توانید ناراحت یا عصبانی شوید و یا کاری را بکنیدکه همه زن و شوهرها بعد از گذشت چند سال از ازدواجشان می‌کنند. افسوس چیزهایی را بخورید که به خاطر تعهد ازدواج نتوانستید به دست آورید. قبول کردن ازدواج و همسرتان باوجود ناکاملی آنها، تمرینی درازمدت است که برای یک رابطه سالم و خوشبخت ضروری است.

5 – از ناامیدی بعنوان نشانه‌ای از انتظارات ناخودآگاه استفاده کنید

وقتی در زندگی زناشویی خود و از دست همسرتان ناامید و دلسرد شدید، کمی مکث کرده و به آن توقعتان فکر کنید. این کار باعث می‌شود درمورد انتظاراتتان هوشیاری و آگاهی به دست آورید که اعمال و رفتارهایتان را هدایت می‌کند.

6 – همسرتان را با همسر دیگران مقایسه نکنید

روی عشق، خنده‌ها، غصه‌ها و کشمکش‌های دنیای خودتان تمرکز کنید. هیچ همسری ایدآل نیست و هیچ ازدواج ایدآلی هم وجود ندارد. با این وسوسه که به خودتان بگویید اگر فقط همسرم شبیه به شوهر دوستم بود یا اگر ازدواج ما مثل ازدواج آنها بود مقابله کنید. هر ازدواجی خاص است و پستی‌بلندی‌های خاص خود را دارد.

7 – مراقب توقعاتی که از خودتان دارید باشید

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «سطح توقعات ما برای ازدواج چه قدر باید باشد؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال اینجا کلیک نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی