مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)

سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم

ازدواج مهم ترین مرحله از زندگی است. پس باید قبل و بعد از این مرحله را به دقت بررسی کنید. ازدواج موفق، پیش زمینه موفقی نیز دارد. قبل از ازدواج باید تکلیف خود را در زندگی بدانید و آن را برای خود روشن کنید. سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم را مشخص کنیم.   در ادامه با این سوالات آشنا خواهید شد.

چه سوالاتی را پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم

هدف از ازدواج چیست؟

مهم ترین سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم این است که آیا هدف های زندگی شما مشخص و واضح است. در زندگی زناشویی می خواهید به چه چیزی برسید. هدف ها با هم متفاوت است. هدف عده ای رسیدن به آرامش است. عده ای به دلیل ارتقای سطح اجتماعی ازدواج می کنند. عده ای قصد دارند به عشق قدیمی خود برسند. برای عده ای ازدواج، صرفا وسیله ای برای فرار از شرایط بد قبلی است. عده ای می خواهند از تنهایی فرار کنند. بعضی از افراد نیز به دلیل برآورده شدن نیاز جنسی ازدواج می کنند.

درجه بندی کردن اهداف

نکته ای که در این مورد باید به شما بگوییم این است که اهداف خود را در ازدواج درجه بندی کنید. هر چه اهداف شما در ازدواج مهم تر و طولانی مدت تر باشد زندگی بهتر مه و شیرین تری خواهید داشت. به مسائل سطحی نگاه نکنید. تنها به صرف برآورده شدن نیاز خاصی ازدواج نکنید. ازدواج را وسیله ای برای تکامل ببینید. راهی که بتوانید به وسیله آن به آرامش واقعی برسید.

آیا از پس مسئولیت اداره زندگی برمی آیم ؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم، مسولیت پذیری است. مسئولیت پذیری و توانایی اداره یک خانواده تنها از پس کسانی بر می آید که به بلوغ فکری و اجتماعی و اقتصادی رسیده باشند. جوانان عزیز این را بدانید، صرفا به دلیل حمایت پدر و مادر خود ازدواج نکنید. زندگی زناشویی سراسر انتخاب است.  انتخاب بهترین گزینه در زندگی ناشی از مهارت شما در ایجاد یک خانواده موفق است.

آیا می توانم مخارج زندگی را مدیریت کنم ؟

بالطبع یکی از مهم ترین سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم، مدیریت مالی خانواده است. در عصر امروز که زندگی بر پایه اقتصاد می چرخد، سرمایه مالی و پس انداز بسیار مهم است. بعضی از جوانان بسیار دو اندیش بوده و به همین دلیل سرمایه خوبی برای ازدواج دارند. چشم امید عده ای نیز به خانواده شان است. ولی بعضی از افراد بدون داشتن سرمایه کافی، ازدواج می کنند. به این دسته توصیه اکید می کنیم که در این مورد تجدید نظر کنند. شما می خواهید یک زندگی آبرومند را در کنار همسرتان تشکیل دهید.

زندگی بدون پس انداز ممکن است؟

زندگی زناشویی پر از فراز و نشیب است. مخارج زندگی  آنقدر مهم است که گاهی بدون داشتن پس انداز و سرمایه نمی توان از عهده اش بر آمد. بهتر است این سوال مهم را قبل از ازدواج از خود بپرسید و شرایط مالی خود را بسنجید. بدون داشتن سرمایه و پس انداز تا اطلاع ثانوی ازدواج نکنید.

با تصمیم خود ازدواج میکنید یا خانواده تان ؟

یکی از سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم این است که آیا به تصمیم خود قصد ازدواج دارید. چه بسیار دیده شده که جوانی با فشار و زور خانواده مجبور به ازدواج شده است. در این صورت آیا می توان انتظار یک ازدواج موفق را داشت؟ صد البته خیر..بسیاری از این ازدواج ها به طلاق منجر شده و علت آن تنها فشار و اجبار خانواده ها بوده است. بهتر است دختران و پسران عزیز قبل از ازدواج این مورد مهم را مد نظر قرار دهند. تنها به دلیل فشار والدین یا فرار از بعضی مشکلات ازدواج نکنند. استقلال در انتخاب همسر آینده در خوشبختی یا شکست رابطه زناشویی نقش بسیار مهمی دارد.

سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم

چرا می خواهید با این شخص ازدواج کنید؟

بعد از پرسیدن سوالهای بالا مهم ترین سوالی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهید این است که چرا این شخص؟ در او چه دیده اید که می خواهید با او ازدواج کنید؟ آیا فقط او را دوست دارید یا عاشقش هستید؟ قبل از هر چیز بهتر است بدانید که عشق برای داشتن یک زندگی مشترک موفق و سالم کافی نیست.

نکته

اگر از آن جمله افراد عاشقی هستید که عقیده دارید یا این یا هیچکس، به شما بگوییم که بهتر است مجددا در تصمیم تان یک بازنگری اساسی داشته باشید. باید ببینید که عاشق چه کسی شده اید. آیا آن فرد رفتار و علایقش با شما هماهنگ است. بررسی کنید آن شخص در زندگی تا چه حد ایثار و وفداکاری دارد. مهربانی و عاطفه او را بسنجید. آیا همانگونه که هستید شما را دوست دارد یا حتما باید همیشه اتو کشیده باشید و به خود برسید.  این نکات ریز شاید در ابتدا مسائل بی اهمیتی به نظر برسند اما در زندگی نقش خود را نشان خواهند داد.

بعد از ازدواج قصد دارید چه هدفی را دنبال کنید؟

یکی دیگر از سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم این است که در آینده و بعد از ازدواج چه هدفی را می خواهید دنبال کنید. چه رویایی در سر دارید. می خواهید به کجا برسید.د اگر اهدافتان و برنامه های خود را پیش از ازدواج برای خود توضیح دهید بسیار عالی خواهد بود. زیرا دراین صورت ازین سردرگمی ها خلاص می شوید. این موضوع باعث میشود در مراسم خواستگاری نیز بعضی از برنامه هایتان را به همسرتان بگویید. در این صورت اجازه میدهید دیگران، دقت و توانمندی شما را در سازماندهی اهداف ببینند.  نظر مسائدتری روی شما داشته باشند.

تا چه میزان متعهد و مقید هستید؟

از جمله سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم میزان تعهد شماست. این موضوع بسیار مهم است. اگر فرد تنوع طلبی هستید و نمی توانید به کسی تعهد داشته باشید پیشنهاد ما این است که ازدواج نکنید. ازدواج فردی قوی، متعهد و مقید به مسائل اخلاقی را می طلبد. بدون این فاکتور ها بنیان خانواده را از هم خواهد پاشید. اگر فرد تنوع طلبی هستید و قصد جدی برای ازدواج دارید بهتر است به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کنید و مشکلتان را با او درمیان بگذارید. پرسیدن این سوالات باعث خودشناسی بیشتر در مورد ازدواج شده و باعث میشود با دید باز در این مسیر قدم بردارید.

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «سوالاتی که پیش از ازدواج باید پاسخ دهیم چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: