مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(22 رای)

سکس تراپی به گروهی از درمان ها اشاره دارد که برای حل مشکلات جنسی مورد استفاده قرار می گیرند؛ برای مثال مشکلاتی که به میل جنسی، برانگیختگی و توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم مربوط می شود. دیدگاه های امروزی در باب سکس تراپی از چارچوب بایوپسی روانی مطلع هستند که این چارچوب شامل موارد زیستی (برای مثال میزان هورمون)، روانشناسی (داشتن اعتماد به نفس از تصویر بدنی)، فرهنگی - اجتماعی (اینکه چه میزان جامعه به فعالیت زنان در یک رابطه جنسی توجه نشان می دهد)، همه این فاکتورها فعالیت جنسی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. همانطور که بسیاری از درمان ها نیز به فاکتورها زیستی، روانشناختی و فرهنگی - اجتماعی توجه دارند و ممکن است هر کدام از این فاکتورها زمینه ساز شکایت جنسی خاصی در فرد باشند.

درمان های مربوط به سکس تراپی

1. جلسات مشاوره جنسی

مشاوره جنسی روندی است که به آموزش روابط جنسی، شفاف سازی، ارزش ها، نگرش ها، باورهای جنسی، خودپنداره، هویت جنسی، ارتقاء نقش جنسی و اهداف رابطه می پردازد. در واقع مشاوره جنسی یک تعامل دوجانبه بین مشاور و مراجع است که اکتشاف و درک ارتباط بین میل جنسی، فعالیت ها،نگرش ها، وظایف و آرمان ها را تسهیل می کند.

سکس تراپی

2. تمرینات حسی و بدنی به عنوان فعالیت های خانگی

که ممکن است شامل تحریکات حسی دستگاه تناسلی یا فعالیت های ارتباطی بدنی و روانی بین زوج ها باشد.

3. داروها

به عنوان مثال تجویز مهار کننده های PDE5 برای اختلال عملکرد نعوظ، یا آنتی بیوتیک ها، برای درمان عفونت های مقاربتی (STI) که به مشکلات جنسی مانند دیس پارونونی (درد در طول مقاربت)، کمک می کند.

4. مداخلات جراحی

که به ندرت برای حل مشکلات ناشی از مسائل جنسی مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا یکی از موارد استفاده از آن، بی اختیاری ادرار در زنان است که ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

هدف سکس تراپی تنها کمک به زوج و افراد برای غلبه بر مشکلات ناشی از فعالیت جنسی آنها نیست، بلکه همچنین کمک به افزایش لذت وکسب مهارت اعتماد به نفس و راحتی بیشتر در رابطه زناشویی است.

درمانگران فردی، دیدگاه های متنوعی در مورد سکس تراپی دارند. همچنین گروه های سکس تراپی معمولاً موضع عدم قضاوت اختیار می کنند. (آنها افراد را به خاطر تمایلات و خواسته های جنسی شان قضاوت نمی کنند بلکه به این مساله واقف هستند که افراد باهم تفاوت دارند و پیرو آن، تجربیات جنسی آنها نیز می تواند متفاوت باشد). در مورد کار با زوج ها که سکس تراپیست ها ترجیحاً درمان را با هر دوی زوج پیش می برد نیز به این صورت است که سکس تراپیست ها زوج ها را تشویق می کنند تا همدیگر را به خاطر مشکل جنسی ای که دچار آن شده اند سرزنش و قضاوت نکنند.

/// شماره های تماس ///

چه کسانی از سکس تراپی استفاده می کنند؟

زوج ها یا افرادی که در ارتباط جنسی خود دارای مشکلاتی هستند ممکن است از سکس تراپی استفاده کنند.هیچ گونه ملاک خاصی مبنی بر اینکه چه شخصی برای سکس تراپی مناسب است وجود ندارد. در عوض، سکس تراپیست ها می توانند به افراد در طیف سنی متفاوت، با زمینه های فرهنگی و اعتقادی خاص کمک کنند.

مشکلات جنسی که زوج ها یا افراد به خاطر آن، به سکس تراپیست مراجعه می کنند، موجب شناخت آنها نسبت به مشکلات و کژکاری های جنسی (گونه ای از اختلالات فیزیکی یا روانی هستند که ممکن است در یکی از مراحل چرخه جنسی میل، برانگیختگی یا ارگاسم وجود داشته باشد.علاوه بر این اختلالات درد نیز وجود دارند)، می شود.

درمان جنسی

کژکاری های جنسی شامل چه مواردی می شود؟

  • مشکلاتی در زمینه میل جنسی و در موارد خاص، فقدان میل جنسی که به اصطلاح اختلال میل جنسی کم کار نامیده می ‍ شود و نیز پرکاری جنسی یا بیزاری جنسی.
  • مشکلات برانگیختگی، از قبیل مشکل نعوض در مردان و اختلال برانگیختگی جنسی در زنان یا اختلال برانگیختگی جنسی مداوم در زنان.
  • مشکلات مربوط به ارگاسم، حتی رسیدن زودهنگام به ارگاسم (که به اصطلاح انزال زودرس در مردان نام دارد) یا رسیدن دیر هنگام به ارگاسم (به اصطلاح انزال تأخیری در مردان) یا ناتوانی در رسیدن به ارگاسم (که اختلال آنورگاسمی یا ناتوانی جنسی در زنان و مردان نام دارد).
  • اختلالات درد جنسی، از قبیل واژینیسموس در زنان (اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن که باعث درد در طی مقاربت می شوند).

گذشته از این اختلالات، تجربیات مردم در روابط زناشویی می تواند طیف گسترده ای از مشکلات جنسی را در بر گیرد که به خاطر آن، به مشاوره جنسی تمایل داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست تعارضات زناشویی

واقعیت های نهفته در سکس تراپی

رابطه جنسی بخش جدایی ناپذیر در ازدواج است و عملکرد جنسی شریک جنسی بیشتر تحت تأثیر یک رابطه عاطفی دوجانبه است. داشتن عملکرد نامناسب در رابطه جنسی، یکی از دلایل اصلی طلاق یا استرس در رابطه است که همچنین می تواند موجب کاهش اعتماد به نفس و حس بهزیستی در فرد شود. بنابراین همانند سایر مشکلات که در سلامتی وجود دارد، حل کردن مشکلات جنسی نقش عمده ای در سلامت افراد دارد. بنابراین انتظاری که از سکس تراپی وجود دارد، نه تنها به ارتقاء لذت جنسی در زوج ها منجر می شود بلکه موجب رشد سایر جنبه های زندگی افراد نیز می گردد و بطور بالقوه از اتفاقات ناگواری مانند تعارض در روابط زناشویی و طلاق جلوگیری می کند.

منابع: بنجامین جیمز سادوک،ویرجینیا آلکوت سادوک، پدرو رویز.(2015) خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک. (ترجمه فرزین رضایی). تهران: انتشارات ارجمند.

نویسنده: هاشم براهویی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «سکس تراپی یا درمان جنسی چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: