مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(28 رای)

فردی که می تواند اطرافیانش را به خوبی تحت تاثیر قرار دهد و آنها را مجذوب خود نماید، از شخصیتی کاریزماتیک برخوردار است. این نوع شخصیت را می توان از مهارت های بین فردی و نیز تعاملات مطلوب آموخت و با تمرین کردن آنرا ارتقا بخشید. لذا بروز این نوع شخصیت در افراد می تواند اکتسابی نیز باشد و عوامل مهمی در ایجاد کاریزما نقش دارد. در این مطلب به بررسی اصلی ترین خصلت های افراد با شخصیت کاریزماتیک می پردازیم و شما را با این نوع ویژگی آشناتر می نماییم.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست شخصیت شناسی

پیش درآمدی که باید به آن توجه نمود این است که موفق ترین انسان ها دارای شخصیت کاریزماتیک هستند. در همین راستا پرفسور وایزمن، استاد دانشگاه هرتفورد شاتر در بریتانیا، اذعان می کند که نیمی از کاریزما بصورت ذاتی در افراد وجود دارد و نیم دیگر آنرا می توان با آموزش در خود ایجاد کرد. این آموزش شامل تمرینات ساده ای هستند که با تداوم بخشیدن به آنها می توان بهبود ملموسی را در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشاهده نمود.

/// شماره های تماس ///

خود را برای ادامه مکالمه مشتاق نشان دهید

هنگامی که طرف مقابل شما در حال صحبت کردن است، کاملا به او توجه نمایید و سعی کنید با مطرح کردن سوالاتی مناسب و مربوط به بحث، اشتیاق خود را به ادامه گفتگو نشان دهید. یکی از نکاتی که اغلب افراد از آن غافل هستند، این است که در هنگام مکالمه باید تا حد توان از چک کردن و بررسی تلفن همراهتان خودداری کنید.

اگر به این کار عادت کرده اید بهتر است تمام تلاش خود را کنید که با تمرین این عادت را کمرنگ نمایید. تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کلورادو نشان می دهد که مشتاقانه گوش دادن در یک گفتگو می تواند تا حد زیادی از بروز سوء تفاهم جلوگیری نماید و بهبود چشمگیری در تعاملات ایجاد خواهد کرد. مردم از کسانی که شنودگان خوبی هستند، تصویر مثبت و مطلوبی در ذهن خود ترسیم می کنند.

کاریزماتیک بودن

شمرده و آرام سخن بگویید تا کاریزماتیک باشید

باید بتوانید صحبت و منظور خود را واضح بیان نمایید. لذا سعی کنید پیش از سخن گفتن به خوبی به جمله بندی و مفهوم عبارات فکر کنید. شتاب زده بودن و استفاده از آواهای فاصله اندازی مانند «اِ، راستش، مثلا » سبب می شود از رسایی جملات شما کاسته شود. اگر با افراد تازه ای قرار است صحبت کنید، پیش از شروع مکالمه با خود تمرین کنید و سوالاتی مانند آنچه که در ذیل آمده است را از خود بپرسید:

  • آیا لازم است که این حرف را بزنم؟
  • آیا همه مسائلی را که برایم مهم هستند، می توانم بیان کنم؟
  • آیا پس از گفتن این جملات پشیمان نخواهم شد؟
  • هدف من از بیان این سخن چیست؟
/// شماره های تماس ///

از صمیم قلبتان بخندید

مسلما منظور از لبخند در اینجا به معنای لبخند مصنوعی نیست. شاید شما نیز تاکنون افرادی را دیده باشید که گویا از اعماق وجودشان لبخند می زنند و حتی چشمانشان نیز حس شادابی را منتقل می کند. به چنین لبخندی، لبخندِ دوشن گفته می شود. مهم نیست که همیشه و همه جا لبخند زنید. اما اگر تصمیم گرفتید که بخندید، سعی کنید از صمیم قلبتان لبخند به لب داشته باشید. چرا که اکثر افراد تفاوت خنده واقعی و غیرواقعی را به خوبی تشخیص می دهند. لذا زمانی که واقعا لبخند به لب دارید، افراد بیشتری تمایل به شروع گپ و گفت با شما خواهند داشت.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست اعتماد به نفس

اساتید روانشناسی دانشگاه کالفرنیا، عکس های 141 نمونه از دانش آموزان قدیمی را در سه زمان 27، 43 و 52 سالگی مورد بررسی و مقایسه قرار دادند. نتایجی که به دست آمد نشان داد دخترانی که لبخند حقیقی به لب داشتند، نسبت به سایر دانش آموزان فرصت ازدواج و تاهل بیشتری داشته اند و همچنین وضعیت رفاهی بهتری را نیز تجربه می کردند. این نتایج در حدود 30 سال با وجود مطالعات و تحقیقات بعدی نیز تکمیل و تایید شده است. برخلاف تصور عامه مردم، ظواهر به تنهایی نمی تواند منجر به ایجاد احساس خوشبختی گردد و همه احساسات از درون خود انسان ها سرچشمه می گیرند. لبخند دوشن جلابخش شخصیتتان است و به خود و دنیای اطرافتان متقابلا احساسات مثبت را تلقین خواهد کرد.

شخصیت کاریزماتیک

صاف و مقتدرانه بایستید

یکی از ترفندهایی که رقاصان یا متخصصین حرکات موزون برای درست ایستادن به کار می برند، این است که تصور می کنند یک نخ فرضی از شکم تا سرشان کشیده شده است و در نهایت گویی انتهای این نخ به سقف متصل شده است. این تمرین همچنین می تواند یک روش مناسب برای دستیابی به یک استایل و وضعیت بدنی مناسب هنگام گفتگو باشد. صاف و مقندرانه ایستادن سبب می شود که در نظر دیگران استوار و مطمئن به نظر برسید. اگر احساس می کنید استایل مطلوب و مناسبی ندارید، سعی کنید این تمرین را مرتبا انجام دهید تا به این نوع ایستادن عادت نمایید. همچنین در حین تمرین کردن به وضعیت شانه هایتان توجه خاصی را معطوف فرمایید.

/// شماره های تماس ///

از افراد شایسته تمجید کنید

حتما شما نیز به اهمیت نحوه بیان گفته ها واقف هستید. واقعیت این است که گاهی تاثیر لحن سخن از محتوای آن به مراتب بیشتر است. این موضوع در مورد جملات انتقادی، سرنوشت سازتر می باشد. پیش از هر عبارتی، به این موضوع فکر کنید که خودتان دوست دارید دیگران چگونه با شما برخورد کنند و با چه لحن و گویشی از شما انتقاد نمایند. پس از آن برای بیان انتقاد خود صراحت داشته باشید. مشکل را بررسی کنید و به راه حل های مربوط به آن بیاندیشید. یک چارچوب زمانی را برای خود تعیین نمایید و بازخورد سخنانتان را از طرف مقابل دریافت کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که حق با اوست و با سخنانش موافق هستید، حرفش را تایید کنید و از او تمجید نمایید.

این عمل موجب می شود، که اگر شخصی به راستی شایسته و سزاوار است، به خود مطمئن تر شود و احساس مهم بودن کند. این در حقیقت تاثیری است که افراد با شخصیت کاریزماتیک بر دیگران می گذارند. آنها از اعتماد به نفس خوبی برخوردار هستند و این حس را در سایر افراد نیز تقویت می کنند. مثلا اگر فعالیت یا پروژه گروهی به خوبی به پایان رسیده باشد، آنها اعضای گروه را تحسین می کنند و اهمیت کارشان را گوشزد می کنند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست میزان مثبت اندیشی

نام افراد را به خاطر بسپارید و آنها را به نام کوچک خطاب کنید

یکی از افرادی که به دلیل داشتن شخصیت کاریزماتیک به شهرت رسیده است، دیل کارنگی، نویسنده موفق و محبوبی است که می گوید «اسم هر فردی برای آن فرد مهمترین و جذاب ترین کلمه است». خطاب کردن افراد به نام، کار ساده و در عین حال بسیار اثربخشی محسوب می شود. اگر با کسی به تازگی آشنا شده اید، سعی کنید در مکالمات و حال و احوال پرسی هایتان، از نام او بیشتر استفاده کنید.

همچنین اگر قصد دارید گپ و گفت خود را به پایان برسانید، نام فرد را در جملات خود بیاورید؛ چرا که با این کار پس از مکالمه، تصویر بهتری از شما در خاطر فرد باقی خواهد ماند. برای به خاطر سپردن افراد، تجسم کنید نام هر فرد بر پیشانی او نگاشته شده و سعی کنید آن را با یک ویژگی ظاهری از طرف مقابل به خاطر بسپارید. مثلا «مریم چشمان زیبایی دارد». اما اگر نتوانستید با هیچ کدام از این روش ها به نتیجه دلخواهتان برسید، می توانید نام او را همراه با یک صفت در تلفن همراه خود ذخیره کنید.

در حین مکالمه ارتباط چشمی برقرار کنید

در آخر به یکی از مهمترین جنبه های ارتباطات می پردازیم. ارتباط برقرار کردن با چشم، سبب می شود متوجه شوید که آیا پیام و منظور شما به طرف مقابل منتقل شده است یا خیر. بنابراین چه هنگامی که شما در حال صحبت کردن هستید و چه شنونده یک محاوره می باشید، ارتباط چشمی برقرار نمایید. تماس چشمی این امکان را به شما می دهد که تمرکز بیشتری روی کلمات و عبارات خود داشته باشید و مخاطبین شما احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری با شما پیدا کنند.

نویسنده: علی اصغر رضائی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: