خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

سرشت و منش دو فاکتور مهم در شناخت استعدادها و کمک به شکوفایی و پرورش آن ها است . اگر به زندگی حیوانات دقت کنید ، متوجه خواهید شد ، حیوانات مادر در آموزش طبیعی هیچ دخالتی نمی کنند ، برای مثال جوجه اردک ها ده ها بار زمین می خورند تا راه رفتن و بلا رفتن از سر بالایی را یاد گیرند . در مراحل اولیه رشد ، دخالت بی اندازه والدین می تواند ، آگاهی کودک به ویژگی های ذاتی منحصر به فردش را به تعویق بیندازد و او را در مسیر دیگری ببرد . محیط طبیعی و ابزارها و اسباب بازی هایی که کودکان با آن ها سر و کار دارند ، کودکان را به سمت توانمندی های درونی شان سوق می دهند و شکوفایی استعداد کودکان را موجب می شود.

محیط مناسب برای شکوفایی استعداد کودکان

هر چه محیط غنی تر باشد ، امکان حرکت و سوق داده شدن کودکان به سوی استعدادهای ذاتی بیشتر خواهد شد . در جوامعی که رابطه کودکان با طبیعت کاهش پیدا می کند و واسطه ها جای ارتباط مستقیم و ملموس با طبیعت را می گیرند ، توانمندی و کسب مهارت بر اساس آنچه جامعه حکم می کند ، جای توجه به توانمندی های درونی را می گیرد. همچنین خانواده هایی با سیستم فرزند پروری سرکوب گر سخت گیر ، امکان شکوفایی استعداد کودکان و پرورش ویژگی های درونی شان کاهش پیدا می کند .

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی شغلی و برون رفت از فرسودگی های اجباری

محیط خانواده برای شکوفایی استعداد کودکان

خانواده های والد سالار به علت این که به تحمیل باورها ، عقاید و ویژگی های شان اصرار می ورزند و می خواهند فرزندان شان همانی شوند که می خواهند ، به طور ناخواسته کودکان شان را از رسیدن به رضایتمندی درونی و موفقیت در زندگی محروم می کنند. والدینی که از سبک فرزندپروری اقتدار گرا پیروی می کنند ، در کنار یکدیگر ، با شناخت استعدادها و توانمندی های درونی فرزندان شان ، محیط را به بستری مناسب برای شکل گیری و پرورش توانمندی های درونی کودکان شان آماده می کنند . در نسل حاضر ، مادران و پدران شهری که بیشتر ساعت های روز را به کار بیرون از خانه مشغول هستند ، نیاز های عاطفی و ارتباطی فرزندان شان به خانواده ای پر شور و گرم را با خرید اسباب بازی یا نام نویسی درکلاس های متنوع تاخت می زنند.

شکوفایی استعداد کودکان

نیاز کودکان به نوازش و محبت در خردسالی

کودکان در سال هایی که به محبت و نوازش پدر و مادری مشتاق و گوش به زنگ نیاز دارند ، در مهد کودک ها یا نزد بزرگ والده ها رها می شوند و تنها در صورتی نوازش دریافت می کنند که به تکالیف و تعالیم تربیتی مراجع قدرت خوب عمل کنند . آن ها به تدریج می آموزند که قوی باشند ، زیبا باشند ، وابسته نباشند ، شجاع باشند و مطیع تا دوست داشته شوند. در حالی که هنوز نیاز آن ها به وابستگی و تعلق در همان سال های اولیه وجود دارد و کودک گرسنه درون آن ها حتی در سال های بزرگسالی به شیون ادامه می دهد و زاری می کند و این مسئله از یک سو احتمال بروز بیماری های روان شناختی و احساس شاد نبودن و کامیاب نشدن را فراهم می کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: شجاعت ، شاهراه شکوفایی استعدادهای ذاتی

نیاز کودکان به عشق و محبت پدر و مادر

از سوی دیگر ، نمی توان از کودکانی که هنوز در مراحل اولیه رشد باقی مانده اند و نیاز به تعلق ، عشق و نوازش در آن ها وجود دارد ، انتظار داشت تا با اشتیاق آرزوها و توانمندی های ذاتی خود را دنبال کنند . تحقیقات درباره شکوفایی استعداد کودکان نشان می دهد کودکانی که در بستر عاطفی غنی بزرگ می شوند و به نیازهای روانی آن ها مانند نیازهای جسمانی شان پاسخ داده می شود ، موفق تر از کودکان دیگر عمل می کنند و از زندگی احساس رضایت بیشتری دارند.

شکوفایی استعداد کودکان

رسیدن به خود شکوفایی استعداد کودکان

رها شدن از تعارض ها و کمپلکس های روانی یکی از شروط رسیدن به خود شکوفایی استعداد کودکان یا همان یکپارچه شدن با ویژگی های درونی و ذاتی است . همچنین احساس خوشبختی و دست یابی به استعدادها و توانمندی های درونی همچون کیمیایی با ارزش برای بسیاری از افراد در بزرگسالی غیر قابل دسترس باقی می ماند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استعداد یابی رمز موفقیت

آیا رفاه باعث شکوفایی استعداد کودکان می شود؟

مطابق با تحقیق هایی که انجام شده است ، بسیاری از کودکانی که در خانواده های تحصیلکرده و مرفه اجتماع بزرگ می شوند ، به علت قرار نگرفتن در مسیری که آن ها را به خویشتن خویش می رساند ، یا شیوه تربیتی خانواده ها به رغم برخورداری از امکانات عالی فرهنگی و مالی ، بازهم احساس خوشبختی نمی کنند. حتی با وجود درج مدراک علمی قابل توجه و کسب جایگاه های فرهنگی و آکادمی قابل قبول از سوی جامعه در میان سالی ، بحران های عمیقی را تجربه می کنند و به یاس و افسردگی دچار می شوند . از این رو پایه های شکوفایی استعداد کودکان در یک خانواده اگرچه به سیستم های کشف استعدادها و مشاوران زبردست نیاز دارد ، اما شکل گیری آن بهتر است از سال ها قبل در خانواده پایه گذاری شود.

گردآوری و تنظیم: مریم بهریان

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «گرسنگی نوازش و استعدادهایی که به بن بست می رسند» می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد

پاسخگویی از ساعت 8 صبح الی 8 شب حتی ایام تعطیل

به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال لطفا مجددا تلاش فرمایید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2