مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(21 رای)

از نوروفیدبک برای درمان بسیاری از اختلالات روانشناسی استفاده می شود. درمان با نوروفیدبک به دلیل پایداری درمان و استفاده برای اختلالات مختلف روانشناسی بسیار پرکاربرد شده است. همچنین نتایج بالینی درمان با نوروفیدبک نشان دهنده کارآمدی این روش در بسیاری از مشکلات روانشناسی است. در ادامه به چند مورد از اختلالات روانشناسی که به وسیله نوروفیدبک درمان می شوند پرداخته می شود.

بیش فعالی و درمان با نوروفیدبک

فرقی ندارد منزل خودتان باشید یا جایی مهمان باشید، هر کجا می روید فرزندتان از سر و کلۀ آدم ها یا از دیوار بالا می رود! آرزو می کنید کاش می شد یک جا بند شود. مدام وسط حرف دیگران می پرد و نوبت بازی را رعایت نمی کند.

شاید نزدیکان، دوستان یا آشنایانتان به بیش فعال بودن او مشکوک شده باشند و از شما خواسته باشند وی را نزد روانشناس یا روانپزشک ببرید. اما آیا واقعأ فرزندتان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه است یا این رفتارها صرفأ یک ویژگی رفتاری مثل شیطنت است؟ بیابید با این اختلال آشنا شویم. البته در نظر داشته باشید که تنها راه حصول اطمینان از وجود این اختلال، ارزیابی کامل توسط متخصصین می باشد.

/// شماره های تماس ///

بیش فعالی چیست؟

سه علامت اصلی اختلال بیش فعالی و نقص توجه که باید آن ها را بشناسید:

  • پرتحرکی
  • کمبود توجه و تمرکز
  • اعمال تکانه ای (یعنی کارهای ناگهانی، غیرقابل پیش بینی که بدون فکر انجام می شوند)

نکته بعدی آن است که این مشکلات باید بیشتر از یک محیط دیده شود. مثلا در خانه، مدرسه، ورزش،... مدت زمان هم عامل مهم بعدی است. این علائم می بایست دست کم شش ماه در رفتار کودک وجود داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بیش فعالی و درمان بیش فعالی

دیگر علائم بیش فعالی

  • نمی تواند یک جا آرام بشیند، مدام در جایش تکان میخورد، با دست ها و پاهایش بازی می کند.
  • تکالیف خود را انجام نمی دهد و به طور کلی در انجام کارهایی که به او سپرده می شود ناتوان است.
  • کودک بیش فعال اغلب وسایل خود را گم می کند.
  • در بازی ها نوبتش را رعایت نمی کند و نمی تواند منتظر نوبت بماند.
  • کودک دارای بیش فعالی اغلب نمی تواند بر جزئیات تمرکز کند.

چرا تشخیص به موقع اختلال و درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است؟

این کودکان به دلیل مشکل در تمرکز، افت تحصیلی زیادی دارند یا اصلا نمی توانند پیشرفت تحصیلی داشته باشند. و این امر بر اعتماد به نفس و عزت نفس آنان تأثیری منفی می گذارد. به دلیل رفتارهای خطرناک، زیاد حرف زدن، زیاد حرکت کردن و رعایت نکردن دستورات یا نوبت بازی ها، اطرافیان از والدین گرفته تا دوستان، معلمین و دیگر افراد اجتماع واکنش هایی منفی به آنان نشان می دهند.

تمامی این موارد باعث ایجاد احساس بی کفایتی و دوست داشتنی نبودن به کودک می دهد و کودک ممکن است در پاسخ، از مدرسه، اجتماع و خانواده متنفر گردد. ممکن است به دلیل ناامیدی از توانمندی خود و ترس از واکنش دیگران علائق خود را پیگیری نکند و تا بزرگسالی موفقیت چندانی به دست نیاورد که این امر منجر به کاهش اعتماد به نفس بیشتر می شود.

درمان با نوروفیدبک,درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک,درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

درمان با نوروفیدبک در بیش فعالی

در سال های اخیر درمان با نوروفیدبک به عنوان روشی برای بهبود مشکلات بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر موسسات متعددی در کشورهای مختلف دنیا وجود دارند که برای بهبود بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز درمان با نوروفیدبک را در پیش گرفته اند.

نتایج بدست آمده نشان دهنده اثر قابل مقایسه درمان با نوروفیدبک با دارو (ریتالین)، بهبود در 80% مبتلایان و ماندگاری اثرات بهبود حداقل تا 10 سال بعد از درمان کامل است.

/// شماره های تماس ///

درمان تیک یا پرش اعضا با نوروفیدبک

تیک ها حرکات غیرارادی و تکراری هستند که بر اثر انقباضات ناگهانی عضلات رخ می دهد و می تواند برای افراد مشکلات زیادی بوجود آورد. یکی از روش های درمانی اصلی و موثر در درمان تیک دارو درمانی و روان درمانی می باشد که با استفاده از تکنیک های رفتاری و یا شناختی سعی در درمان این اختلال دارند.

علاوه بر روان درمانی در زمان بروز علائم در شکلی حاد و شدید معمولا درمان منجر به مصرف دارو می شود. استفاده از دارو و روان درمانی رایج ترین راه حل های درمانی این اختلال می باشد. اما با گذشت زمان که با پیشرفت هایی از درمان همراه بوده است نیاز به مصرف دارو را کمتر و در نهایت رسیدن به هدف درمانی را سرعت بخشیدند. درمان با نوروفیدبک از جمله درمان های موثری است که عوارض دارو را در پی نداشته و سختی و مسیر طولانی مدت زمانی را درمان نمی طلبد.

نحوه درمان با نوروفیدبک در درمان تیک

در درمان با نوروفیدبک، به غير از امواج مغزيِ خودِ فرد، چيز ديگري در امر درمان، دخيل نيست. نوروفیدبک نوعی تکنیک رفتاردرمانی است که به کمک نوار مغزی انجام می شود. در این روش، امواج مغز با حسگرهایی که به آمپلی فایر و رایانه متصل هستند، ثبت شده و سپس به شکل بازخوردهای تصویری و شنیداری به فرد داده می شود.

این بازخوردها تغییرات فعالیت مغز را گوشزد می کنند و فرد می تواند با تغییر فعالیت مغزی خود به بازی ادامه دهد. مراجعه کننده به کمک این بازخوردها و طی فرآیند شرطی شدن به تدریج یاد می گیرد چگونه الگوی امواج مغزی و فعالیت مغز خود را تنظیم کند.

درمان با نوروفیدبک,درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک,درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

درمان اضطراب با روش نوین نوروفیدبک

اضطراب یک واکنش طبیعی به موقعیت های استرس زا است و به ما کمک می کند تا با این موقعیتها در محل کار، دانشگاه، مدرسه و.. روبرو شویم. اما زمانی که حس اضطراب بیش از حد معمول و نرمال باشد، دلواپسی و هراس غیرمعقول نسبت به همه ی موقعیت های روزانه بوجود می آید. علایم اضطراب معمولاً شامل موارد زیر می باشد: نگرانی بیش از حد، احساس آزاردهنده ترس، افکار منفی و تدافعی، افزایش ضربان قلب، تعریق کف دست و تنفس دشوار.

بطور کلی برای درمان اختلالات اضطرابی از دارودرمانی به همراه روان درمانی استفاده می شود و داروهای مورد استفاده شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و مهارکننده های بتا هستند. این داروها خود شامل عوارضی همچون: چاقی، کاهش میل جنسی، خواب آلودگی، خشکی دهان هستند و همچنین تداخلات دارویی با دیگر داروها نیز موجب محدودیت مصرف آنها می شود.

/// شماره های تماس ///

درمان با نوروفیدبک در اختلالات اضطرابی

یکی از رایج ترین استفاده های نوروفیدبک در طی چند سال گذشته، درمان اضطراب و استرس بوده است. امروزه درمان با نوروفیدبک بعنوان یک روش مؤثر، غیرتهاجمی، بدون درد و بدون نیاز به داروهای خوراکی در افراد دچار مشکلات اضطرابی در تمام دنیا شناخته شده است. با درمان بوسیله روش نوروفیدبک، نه تنها مغز شما روش های آرام سازی را می آموزد، بلکه می آموزد چگونه روش فعالیت خود را تغییر دهد و بداند که ریشه اضطرابش کجاست.

ابتدا مغز شما می آموزد که چطور امواج خود را تنظیم کند و زمانی که این مهم را آموخت، دیگر در برابر احساس اضطراب و استرس آسیب پذیر نیست. به عبارت دیگر شما یکبار می آموزید که چطور یک دوچرخه را برانید بدون ترس از اینکه به زمین بیفتید، و پس از آن شما دیگر از افتادن و یا خارج شدن از مسیر نخواهید ترسید!

پیشنهاد می کنیم بخوانید: کاربردهای نوروفیدبک در روانشناسی

درمان اختلال یادگیری: (LD) با نوروفیدبک

در اختلال یادگیری برخی از نواحی مغزی بصورت هماهنگ با همدیگر فعالیت نمی کنند و این باعث می شود که بچه ها در برخی از فعالیت های شناختی خود دچار مشکل شوند. تصور کنید زمانی که شما دست خود را برای برداشتن یک شیء حرکت می دهید عملاً چندین ناحیه از مغز بایستی در کمترین زمان ممکن با همدیگر همکاری داشته باشند این امر برای فعالیت های شناختی نظیر حافظه، عملکرد اجرایی و توجه و تمرکز نیز مصداق دارد.

بچه هایی که مشکل ناتوانی یادگیری دارند عملاً در خواندن، نوشتن و عملکرد ریاضی دچار اختلال هستند. زمانی که ما متنی را مطالعه می کنیم، توسط قشر دیداری که در لوب پس سری سر ما می باشد کلمات و حروف ادراک می شود. همچنین فرد باید صداهایی که با این نمادها مرتبط هستند را ادراک نماید که این فعالیت با بخش های میانی لوب گیجگاهی که محل قشر شنیداری ما هستند مرتبط می باشد.

در قدم بعدی فرد نواحی مرتبط با حرکت چشم را با نواحی زبانی در قشر پیشانی مغز هماهنگ کند برای اینکه بتوانیم درمان مناسبی برای این کودکان داشته باشیم بایستی نواحی که دارای ارتباطات کمتر هستند را شناسایی کنیم و در قدم بعد از طریق درمان با نوروفیدبک دوکاناله و یا بیشتر سعی کنیم این ارتباطات دچار مشکل در این نواحی را بهنجار کنیم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: مشاوره اختلالات یادگیری

اختلال يادگيري در كودكان دير آموز

کودکانی که دارای اختلال در یادگیری هستند از نظر هوشی و ظاهری نرمال بوده اما در سه حیطۀ خواندن، نوشتن و حساب کردن یا ترکیبی از هر سه، دارای مشکلاتی هستند کودکان دیرآموز از نظر هوشی پایین تر از حد نرمال بوده، مشکلات بیشتری نیز در یادگیری دارند. کودکانی که مشکلات یادگیری دارند احتمالاً مشکلات دیگری مثل بیش فعالی، عدم تمرکز و... نیز دارند.

نویسنده: زهرا اردستاني

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «شیوه درمان با نوروفیدبک در اختلالات روانشناسی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: