مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(22 رای)

یکی از شیوه های مهم در تربیت کودک تنبیه است. ولی کلمه تنبیه کمی گول زننده است. معمولاً با شنیدن نام آن فکر می کنید که منظور تنبیه بدنی است. در حالی که شیوه های تنبیه صحیح کودک آنقدر زیاد است که کودک به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای تربیت می شود. تنبیه بدنی یا تنبیه نادرست مشکلات جسمی و روحی فراوانی را در آینده برای کودک به دنبال خواهد داشت. پس بهتر است کاربردی ترین و بهترین راه را برای تربیت کودکمان در نظر بگیریم.

شیوه های صحیح تنبیه کودک

شیوه های تنبیه صحیح کودک

فرزند خود را بشناسیم

اولین گام برای استفاده از شیوه های صحیح تربیت کودک شناخت کودکان است. بالطبع هیچ دو نفری در این دنیا مثل هم نیستند و اخلاق و خصوصیات خاص خود را دارند که این اخلاقیات از کودکی شروع می شود. قبل از هرگونه برخوردی با کودک او را بیشتر بشناسید و ببینید چه چیزی روی او تاثیر بیشتری دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: با کودک حاضر جواب خود چه کنیم؟

تغییر روش های تنبیهی به نسبت شخصیت و سن کودک

از جمله مواردی که در شیوه های تنبیه صحیح کودک نقش دارد این است که باید مطابق سن، شخصیت، شرایط محیطی و روش های تربیتی نیز متفاوت خواهد بود. شیوه ای که امروزه روی فرزندتان جواب می دهد فردا بی نتیجه خواهد بود و تاثیرش را از دست خواهد داد.

هماهنگی میان والدین

گام سوم در تربیت در شیوه تنبیه صحیح کودک هماهنگی میان والدین است. قبل از هر اقدامی، زن و شوهر باید با هم هماهنگ باشند و روش های تربیتی خود را از قبل مشخص کنند تا اگر زمانی یکی از والدین تنبیهی را برای کودک اتخاذ کردند دیگری مخالفت نکند. زیرا نگاه کودک به والدین تغییر خواهد کرد و ممکن است از پدر یا مادر خود بیزار شود. با این پیش زمینه بهتر است درباره شیوه های تنبیه صحیح کودک صحبت کنیم.

عواقب اشتباهشان را توضیح دهید

از جمله شیوه های تنبیه صحیح کودک این است که او را متوجه عواقب کارش بکنید. مثلا اگر کودکتان اشتباهی را انجام داد سعی کنید به او توضیح دهید که اگر این کار را انحام بدهی این اتفاق بد خواهد اقتاد. این موضوع جز مهمترین شیوه های تنبیه صحیح کودک می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: با کودک حرف نشنو خود چه کنیم؟

به او اخطار دهید

گام بعدی تنبیه دادن اخطار است. بعضی از کودکان به دلیل طبیعت لجبازی که دارند روی اشتباه خود مسر هستند. تربیت کودک لجباز کار بسیار سختی است. در این مواقع اخطارهای درست می تواند آنها را از انجام کارهای زشت باز دارد. مثلا به او بگویید اگر این کار را انجام دهی به پدرت خواهم گفت. یا اینکه در اتاقت حبس خواهی شد و حق بازی با دوستانت را نداری. اخطار دادن آن هم با لحن محکم و جدی می تواند یکی از شیوه های تنبیه صحیح کودک باشد. این موضوع معمولا به کودکانی که به پدران و مادرانشان وابسته هستند به راحتی جواب خواهد داد.

/// شماره های تماس ///

امتیازات ویژه او را قطع کنید

گام سوم این است که ببینید چه امکانات و امتیازاتی به کودک داده اید که او را خوشحال می ند. برای تنبیه کردن این امتیازات را از او بگیرید. روش بسیار ساده و بسیار کاربردی خواهد بود. می توانید به صورت قاطع و محکم این امتیازات را از او بگیرید. والدین عزیز در نظر داشته باشند که با دلسوزی آنها کودک تنبیه نخواهد شد. اگر کودک بعد از انجام اشتباه از آنها معذرت خواست عذر خواهی او را بپذیرید ما امتیازات او را بگیرید. زیرا فکر می کنند هر بار با گریه کردن می توانند به خواسته هایشان برسند. این روش یکی از شیوه های تنبیه صحیح کودک است که به راحتی جواب می دهد.

تنبیه شما باید متناسب با کار اشتباه کودک باشد

سعی کنید روش های تنبیهی را طبقه بندی کنید این تنبیه باید با توجه به رفتار غلط کودک در نظر گرفته شود. اگر کودک کار بسیار بدی کرد باید مطابق با آن برخورد شود در غیر این صورت کودک را به تکرار عمل اشتباهش جسورتر خواهید کرد. اگر روش های تنبیهی شما به گونه ای باشد که کودک هیچ حسابی از شما نبرد، باید روش تنبیهی خود را تغییر دهید. در واقع می توانید دست روی نقطه حساس کودک بگذارید و وسیله ای که او خیلی به آن علاقه دارد را از او بگیرید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: با کودک فحاش خود چه کنیم؟

اتاق فکر

یکی از شیوه های تنبیه صحیح کودک که باعث می شود از تنبیه بدنی یا کلامی منصرف شوید استفاده از اتاق فکر ( نه اتاق تنبیه)  است. اتاق تنبیه می تواند همان اتاق کودک باشد ولی باید امکانات آن مانند موبایل و کامپیوتر و تلفن یا اینترنت از او گرفته شود. البته به گفته روانشناسان این محرومیت باید 10 تا نیم ساعت بیشتر طول نکشد. ولی بر حسب کاری که کودک انجام داده و یا با توافق پدر و مادر مدت زمان آن تغییر می کند. در این حالت کودک باید در اتاقش بنشانید و به او بگویید رو به دیوار بایستد و به کار اشتباه خود فکر کند این تنبیه بسیار بهتر از تنبیه بدنی یا کلامی جواب خواهد داد و بسیار کاربردی خواهد بود.

شیوه های صحیح تنبیه کودک

عدم تمسخر کردن کودک

یکی از اشتباهاتی که در شیوه تنبیهی بعضی والدین وجود دارد این است که زمانی که کودکشان کار زشتی کرد به جای اینکه او را از این کار منع کنند او را مسخره می کنند یا به چیزی نسبت می دهند. این کودک نه تنها تنبیه نخواهد شد بلکه در روحیه او تاثیرات منفی بسیاری خواهد داشت. موضوع بسیار مهمی که حتما باید آن را در نظر بگیرید.

مقایسه نکردن

از جمله شیوه های تنبیه صحیح کودک این است که او را با دیگران مقایسه نکنید. متاسفانه بعضی از والدین عادت دارند به محض اینکه کودکشان کار اشتباهی کرد او را با دیگران مقایسه می کنند. به عنوان مثال می گویند تو چرا اینجوری هستی؟ دوستت را ببین که چقد مودب است؟ چرا همه از دست تو ناراحت هستند؟ چرا تو آدم نمی شوی ؟ هیچ کس تو را دوست ندارد و از این دست جملات در رفتار او بسیار تاثیر گذار خواهد بود. سعی کنید به اعصاب خود مسلط باشید و از شیوه های کلامی صحیحی برای تربیت فرزند خود استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: مراحل تکامل اجتماعی کودک

از جمله شیوه های تنبیه صحیح کودک میتوان به این موارد اشاره کرد

  • آرامش خانواده را حفظ کنید.
  • خونسردی خود را حفظ کرده و به اعصاب خود مسلط باشید.
  • تنبیه را به تاخیر نیاندازید.
  • کودک را نترسانید.
  • به مدت نیم ساعت با کودکتان قهر کنید.
  • مراقب کلام و گفتار خود باشید و به او توهین نکنید.
  • قاطع باشید اما خشمگین نشوید.

خدمات مشاوره کودک مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره کودک به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران کودک مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره کودک تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره کودک از جمله تنبیه صحیح کودک استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «شیوه های تنبیه صحیح کودک» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: