مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(18 رای)

بسیاری از والدین نگران عدم تمرکز و توجه کودکان خود هستند. همه روزه خانواده های بسیاری برای این موضوع به پزشک متخصص مراجعه می کنند و راه درمانی برای آن جستجو می کنند.

والدین برای نشان دادن علائم فرزندانشان به مشاورین از این دسته اصطلاحات و تعاریف استفاده می کنند. مثل آتش بدون دود و نشان است؛ از در و دیوار راست بالا می رود؛ سر کلاس و در مدرسه حواسش جمع نیست؛ دائما این طرف و آن طرف می پرد و یک جا بند نمی شود. اینجاست که والدین دیگر نمی دانند چکار کنند تا فرزندشان مثل بچه های خوب در فیلم ها یک گوشه آرام برای خودش بازی کند، درس بخواند و در مدرسه شاگرد نمونه باشد.

/// شماره های تماس ///

شکایت اصلی والدین

این روزها بسیاری از والدین گلایه و شکایت می کنند که کودکان آنها مشکلات رفتاری زیادی را تجربه می کنند. مخصوصا در زمینه درس خواندن و انجام تکالیف مدرسه، تمرکز و توجه کافی ندارند. از سایر علل بوجود آورنده بیش فعالی که خانواده ها با آن درگیر هستند این است که گاهی کودک مشکلات جسمانی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید، کم خونی و ضعف سیستم ایمنی بدن داشته دارد که می تواند میزان تمرکز کودک را افزایش یا کاهش دهد. لازم به ذکر است در خانواده هایی که فضای ارتباطی آنها متشنج و همراه با درگیری و دعوای زیاد می باشد، کودکان کم حواس بستر لازم برای رشد حواس پرتی و عدم توجه و تمرکز را پیدا می کنند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان اعتماد به نفس کودک

نظارت بیش از حد و عدم توجه و تمرکز کودک

انتظارات بیش از حد توان کودک در بسیاری از خانواده های امروزی دیده می شود. می توان ریشه آنرا در چشم و هم چشمی های خانوادگی و فرهنگی جستجو کرد. انتظارات این دسته از خانواده ها، بالا و غیرواقع بینانه است و کودک نمی تواند این انتظارات را برآورده کند. در نتیجه مضطرب می شود و این اضطراب، قدرت تمرکز را از او می گیرد و حواسش را پرت می کند.

حواس پرتی و عدم تمرکز کودک

تفاوت کودک بیش فعال با کودک کم تمرکز چیست؟

کودک بیش فعال علائم و نشانه های واضح تری نسبت به اختلال نقص توجه و تمرکز برای متخصص مغز و اعصاب کودکان دارد. همچنین اگر کودکی علاوه بر نقص توجه و تمرکز به محیط اطراف خود، خشمگین و پرخاشگر است و نمی تواند هیچ فعالیتی را کامل انجام دهد و به همین دلیل توسط اطرافیان تنبیه می شود که در ادامه این تنبیه ها بر خشم و پرخاشگری اش می افزاید.

به همین علت است که ما معمولا در مهد کودک ها از مربی می خواهیم کودکان بی تحرک و بیش از اندازه آرام را معرفی کنند. از دیدگاه ما امکان دارد این نوع کودکان سالم نباشند. بنابراین اگر فرزندی دارید که تمرکز ندارد، اولین حدس و احتمال نباید بیش فعالی باشد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: سنجش آنلاین هوش کودک

چرا بیشتر عدم تمرکز و توجه بر روی درس و تکالیف مدرسه می باشد؟

بسیاری از کودکانی که در خانواده مشکل دارند، توانایی تمرکز سر کلاس را ندارند و خودشان را با فعالیتهای غیردرسی دیگری سرکرم می کنند. باید شرایط و موقعیت کلاس درسی که کودک در آن قرار دارد را بسنجیم. زیرا بعضی مواقع کودک توانایی آنرا ندارد که ارتباط مفیدی با معلم خود برقرار کند. در نتیجه کلاس و هر چیزی که در آنجا اتفاق می افتد، برایش جذابیتی ندارد. دیده شده است که در برخی موارد حتی محیط کلاس موجب حواس پرتی و عدم تمرکز دانش آموزان می گردد.

/// شماره های تماس ///

تماشای بیش از حد تلویزیون و عدم تمرکز و توجه کودک

در خانواده هایی که نظم مشخصی بر ساعات خواب و خوراک خانواده وجود ندارد؛ یعنی خانواده زمان خاص و تعیین شده ای برای خواب و خوراک وعده های غذایی ندارد، بویژه در خانواده هایی که زمان شام خوردن به نیمه شب می رسد، کودکان خواب مفید بسیار کمی را تجربه می کنند. همین امر موجب می شود که بیشتر با مشکل عدم تمرکز روبرو باشند. متوسط خواب کودک حتما باید حداقل هشت ساعت باشد و کودکانی که کمتر از این میزان مشخص شده می خوابند، به مراتب میزان دقت و توجه و تمرکز پایین تری نسبت به هم سن و سال های خود خواهند داشت.

بازی های رایانه ای هم ممکن است بر تمرکز بچه ها اثر بگذارد؟

اگر این بازی های انتخاب شده در زمان و محدوده مشخص و بصورت برنامه ریزی شده به کودک ارائه شده باشد، اشکال بالینی خاصی ندارد. اما مشکل از زمانی بوجود می آید که کودک زمان بسیار طولانی را برای بازی رایانه ای صرف کند یا بازیهای نامناسب سن خود را انجام دهد.

انجام بیش از حد بازی های کامپیوتری

ناتوانی در تمرکز کردن چه ربطی به هوش دارد؟

این موضوع مهم را باید همه والدین بدانند که هم یک کودک با ضریب هوشی بالا و هم یک کودک با ضریب هوشی پایین توانایی آنرا دارند که کمبود و نقص در حواس و تمرکز داشته باشند.

ثبت نام کودک در کلاس ورزشی به منظور تخلیه انرژی

اگر کلاس ورزشی که بصورت حرکتی و تحریک فیزیکی است، به شکل آموزش اجباری اجرا شود و کودک صرفا به کلاس برود تا فنون و قوانینی را که در بیشتر مواقع دوستشان ندارد یاد بگیرد، تاثیری در تخلیه انرژی و هیجانات کودک نخواهد داشت. کودک باید در محیطی قرار گیرد که بصورت آزادانه بالا و پایین بپرد و شیطنت کند.

نویسنده: علی اصغر رضائی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «عدم تمرکز و توجه در کودکان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: