مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)

از مهمترین مشکلات هر خانواده، بزرگ کردن فرزند و تامین نیازهای مالی و عاطفی اوست. متاسفانه امروزه معضل جدیدی به آن اضافه شده و آن هم بالا رفتن سن ازدواج آنها است. این مشکل به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. اما متاسفانه در کنار افزایش سن ازدواج، عوارض جسمی و روحی و روانی زیادی دامن گیر آن ها خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به عواقب مجرد ماندن جوانان بپردازیم.

عواقب مجرد ماندن جوانان

افسردگی

از مهم ترین عواقب مجرد ماندن جوانان، افسردگی و تنهایی و احساس بی کسی و پوچی است. این عارضه از دیدگاه روان شناسان عامل اصلی بدبختی جوانان به حساب می آید. زیرا تمام اختلافات روحی و روانی جوانان زیر مجموعه همین افسردگی غم و اندوه است. طبق تحقیقات و مطالعات روان شناسان و روانکاوان نبود یک مامن امن و تجربه عشق عامل اصلی خودکشی جوانان دردنیای امروز است و این خودکشی ها در جوانان مجرد بیشتر از متاهل هاست و دراین میان میزان خودکشی دختران افسرده و تنها نسبت به پسران بیشتر است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تشویق جوانان به ازدواج

افزایش ترس

از عواقب مجرد ماندن جوانان می توان به افزایش ترس در آن ها اشاره کرد. اگر به هر دلیلی ازدواج آن ها به تاخیر بیافتد این جوانان دیگر روحیه شجاعتش را از دست خواهد داد. با گذشت زمان حتی با فکر کردن به ازدواج هم تن و بدن آن ها می لرزد. این احساس ترس باعث می شود که گاهی تا آخر عمر مجرد باقی بماند. زیرا در ذهن خود مدام فکر می کند که ازدواج او ممکن است به طلاق بیانجامد یا مشکل خاصی در زندگی او اتفاق بیافتد. افزایش احساس ترس و اضطراب او به حدی است که حتی از وضعیت تجرد خود نیز می ترسد و نگران اوضاع کنونی خود نیز هست.

/// شماره های تماس ///

مسائلی که باعث ترس جوان می شود چیست؟

  • جوانی که تا مدت ها مجرد مانده است معمولا هزاران سوال در ذهن خود می پروراند. این سوالات عبارت است از:
  • اگر ازدواج کند آیا همسرش خوش اخلاق است و با او میسازد؟مهربان است یا خشن؟
  • آیا زندگی اش به سرانجام میرسد و خوشبخت می شود یا نه؟
  • آیا می تواند بچه دار شود؟
  • در وضعیت تجرد این مدام از خود سوال می کند که:
  • آیا می تواند از پس مشکلات مالی خود بر بیاید؟
  • آیا می تواند تنها زندگی کند و یا با دیگران معاشرت داشته باشد؟
  • این افکار را مدام در سرش می پروراند و اورا به یک فرد آسیب دیده تبدیل خواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: علل گرایش جوانان به دوستی با جنس مخالف

عواقب جسمی و روحی در جوانان مجرد

از دیگر عواقب مجرد ماندن جوانان این است که به دلیل تجرد و نداشتن روحیه قوی علاوه بر مبتلا شدن به بیماری های روحی و روانی مانند اضطراب، افسردگی، پرخاشگری، بی انگیزه بودن و ترس از آینده و پارانویا به بیماری های جسمی خاصی مبتلا خواهند شد. بیماری هایی که ممکن است جوانان با تاخیر ازدواج به آن مبتلا شوند عبارت است از:

بیماری های قلبی

از لحاظ پزشکی داشتن 3 نوبت رابطه جنسی درصد بیماری های قلبی را به صفر می رساند.

چاقی

جوانانی که مجرد هستند احتمال بیشتری دارد که به بیماری های چاقی یا دیابت مبتلا شوند. یک رابطه جنسی می تواند تا 300 کالری انرژی بسوزاند و این برای بدن عالی است.

پوکی استخوان

جوانان متاهل معمولا نسبت به جوانان مجرد قوی تر هستند. این موضوع به دلیل افزایش تولید هورمون های جنسی است که باعث تولید هورمون تستوسترون می شود. تولید بیش از حد این هورمون باعث محکم شدن استخوان ها و قویتر شدن عضلات خواهد شد.

مشکلات جنسی از جمله پروستات

رابطه جنسی زن و شوهر باعث جلوگیزی از انواع سرطان ها مخصوصا سرطان پروستات خواهد شد. رابطه جنسی ریسک ابتلا به بیماری پروستات را تا 40 درصد کاهش می دهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: علائم افسردگی جوانان را می شناسید؟

عواقب مجرد ماندن جوانان

کاهش اعتماد به نفس

علاوه بر موارد مشکلات سلامتی و جسمی که در بالا به آن ذکر شد از جمله عواقب مجرد ماندن جوانان کاهش اعتماد به نفس آن هاست. مجرد ماندن به مدت طولانی خود به خود باعث ایجاد افکاری در ذهن ما می شود که چرا کسی دوست ندارد با من ازدواج کند؟ چرا همه مرا برای دوستی می خواهند؟ و چرا کسی از من خوشش نمی آید؟ این موضوعات باعث می شود تا فرد تنهایی را به در جمع بودن ترجیح دهد و این انزوا طلبی باعث می شود دوران تجرد او همچنان ادامه پیدا کند.

در این اوضاع جوان حتی به خود و کارهایی که انجام می دهد نیز اطمینان ندارد و از ترس اینکه کارها را به درستی انجام ندهد دست به هیچ کاری نمی زند. این جوان دیگر نمی تواند کارهای خود را به راحتی مدیریت کند و در نتیجه دیگران نیز به او اعتماد نمی کنند. رفته رفته ارتباطشان با او کمرنگ شده و دوست دارند همیشه مجرد بمانند..

دوست دارد همیشه مجرد بماند

از دیگر عواقب مجرد ماندن جوانان این است که با افزایش سن ازدواجش، دیگر به فکر تشکیل خانواده نیست. این جوانان اغلب بعد از 30 سالگی دوست دارند که از پدر و مادر خود جدا شوند و زندگی مستقلی داشته باشند. شاید در ابتدا مستقل بودن، آرام بخش باشد اما قطعا به دنبال آن آسیب هایی در پی خواهد داشت. میدانید که زندگی مجردی علاوه بر مشکلات اقتصادی و مالی مشکلات عاطفی زیادی را به همراه خواهد داشت.

از جمله اینکه ممکن است پای دوستان ناباب به خانه او باز شود و او مجبور باشد که برای رفع نیازهای جنسی خود روابط غیر مشروع داشته باشد. روابط نامشروع علاوه بر آسیب های جسمی، آسیب های روحی نیز به همراه خواهد داشت و فرد آنگونه که باید آرام نخواهد شد. به همین دلیل در اسلام نیز تاکید شده که آرامشی که زن و مرد در یک رابطه سالم به یکدیگر می دهند را نمی توان در روابط دوستی و دختر پسری پیدا کرد. در این مورد باید خودتان آن را امتحان کنید تا کاملا آن را درک کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: روش های کنترل اضطراب جوانان چیست؟

همه این عوامل باعث می شود که علاوه بر از دست دادن آرامش روحی و امنیت مالی، فرد زمانی به فکر ازدواج بیوفتد که بسیار دیر است و دیگر انگیزه ای برای تشکیل یک خانواده ندارد و البته آسیب های آن را نیز به این شرایط اضافه کنید. اگر نتوانستید جوانتان را به سمت ازدواج سوق دهید بهتر است از یک مشاور یا روانکاو کمک بگیرید.

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «عواقب مجرد ماندن جوانان» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: