مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(10 رای)

روابط جنسی خوب و سالم یکی از مهمترین علل خوشبختی در زندگی زناشوئی می‌باشد. زمانی که زوجین در روابط جنسی به ارضاء کامل نرسند، تعادل روحی و روانی آنان مختل خواهد شد. خیلی از افرادی هم که در جلسات مشاوره جنسی و مشاوره روانشناسی شرکت می‌کنند، در نهایت اذعان دارند که مشکل اصلی آنها در زندگی مشترک، نداشتن رابطه جنسی خوب است. پس آنچه که اهمیت دارد این است که عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی و عوامل نارسایی در کنش جنسی یا عدم رضایتمندی جنسی را شناسائی و برطرف نماییم.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید: رابطه جنسی خوب داروی اختلافات زناشویی

عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی

عوامل مختلفی می‌توانند بر روابط جنسی و رضایت جنسی زوجین تاثیرگذار باشند. وضعیت اقتصادی و اجتماعی، شرایط خانوادگی، حالات روحی روانی و ... از جمله عوامل تاثیر گذار بر روابط جنسی هستند. مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روابط جنسی عبارتند از:

 • داشتن فرزندان پیش دبستانی و خردسال
 • احتمال طلاق و جدایی زوج ها
 • سن، افزایش سن و اختلاف سن
 • طول سال‌های تاهل و زندگی مشترک
 • رضایت و خوشبختی از زندگی مشترک
 • سطح سلامتی
 • فعالیت‌های مشترک در زندگی زناشویی
 • تعداد فرزندان خانواده
 • بحث بر سر رابطه جنسی
 • خشونت
 • داد و ستد جنسی
 • شادکامی
/// شماره های تماس ///

شرایط خانواده

در مورد شرایط خانواده عوامل مختلفی بر داشتن یک رابطه جنسی خوب تاثیرگذار است. در گذشته بسیاری از زوج‌ها مجبور بودند در سال‌هی اولیه زندگی مشترک، در خانه پدر و مادر زندگی کنند. این موضوع داشتن رابطه جنسی مناسب را بسیار محدود می‌کرد. اما در حال حاضر بیشتر زوج‌های جوان از ابتدا در خانه مستقل زندگی می‌کنند. با این حال تحت این شرایط هم ممکن است برخی عوامل مانع از داشتن یک رابطه جنسی خوب شوند. تجربه مشاوران در جلسات مشاوره جنسی نشان می‌دهد که عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی در خصوص شرایط خانواده عبارتند از:

داشتن فرزندان پیش دبستانی

پدرانی که صاحب فرزند کودکستانی می باشند، از رابطه جنسی کمتری برخوردارند. در مردان معمولا بیش از زنان این احتمال وجود دارد که به فرزندان خردسال خود به عنوان یک مانع و مخل زندگی جنسی نگریسته شود، بنابراین مردان در این شرایط کمتر آغازگر رابطه ی جنسی می شوند.

تعداد فرزندان

به احتمال زیاد فرزند بیشتر نشانگر رابطه ی جنسی بیشتر باشد. زیرا حضور فرزندان می تواند نمایانگر ثبات در ازدواج باشد.

احتمال جدایی و متارکه

زوجینی که قصد جدایی از یکدیگر را دارند، رابطه ی جنسی کمتری با یکدیگر خواهند داشت. زوجینی که به سمت طلاق پیش می روند اغلب سعی می کنند از صمیمیت میان خود بکاهند.

شرایط زمانی و سنی

شرایط زمانی و سنی هم از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی زن و شوهر هستند. با بالا رفتن سن و مدت زندگی مشترک، عوامل متعددی چون شرایط جسمی و مقتضیات سنی باعث می‌شود که روابط جنسی تحت تاثیر قرار بگیرند. در این خصوص زن و شوهر باید، تدابیر مناسبی برای تقویت و استحکام روابط زناشویی و روابط جنسی اتخاذ نمایند:

سن زن و شوهر

هر قدر سن بالاتر رود احتمال کاهش روابط جنسی افزایش می‌یابد. اما در آن روی سکه وقتی رابطه جنسی در زوجین مسن روی می‌دهد، عموما رضایت‌بخش‌تر و از کیفیت بالاتری برخوردار است. و عشق و محبت در آن پررنگ‌تر است. رابطه جنسی در این سن باید به خوبی مدیریت شود تا گرمی و شور زندگی مشترک کاسته نشود.

روابط جنسی زن و شوهر

طول سالهای تاهل و زندگی مشترک

گزارش مراکز مشاوره خانواده نشان می‌دهد مردانی که از تاریخ ازدواجشان خیلی گذشته، رابطه جنسی کمتری را گزارش می‌کنند. اما مدت ازدواج عامل پیش بینی کننده مهمی برای زنان بشمار نمی‌آید. البته تعداد روابط جنسی در مردان معمولاً نسبی است. با توجه به این گزارش‌ها می‌توان گفت که تداوم رابطه جنسی، خصوصاً از نظر مردها یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی است که باید مورد توجه ویژه‌ی زنان قرار گیرد.

میزان رضایت از زندگی مشترک

داشتن رابطه جنسی خوب یکی از عوامل تحکیم کننده‌ی زندگی مشترک است. در واقع در حین رابطه جنسی است که مردان می‌توانند عشق خود را به همسر ابراز کنند. و عشق آنها به همسرشان تقویت شود. شما می‌توانید برای فهم بهتر این موضوع مقاله ضرورت توجه به رابطه جنسی در بهبود پیوند زناشویی را مطالعخ کنید. لذا رضایت از زندگی و رضایت از رابطه جنسی یک ارتباط دو طرفه است که باید مورد توجه زوج‌ها قرار گیرد. بنابراین می‌توان در این خصوص، عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی را چنین برشمرد:

رضایت و خوشبختی

جای شگفتی نیست که هر چه قدر زوجین شادتر باشند و احساس خوشبختی بیشتری کنند، تمایل بیشتری به برقراری رابطه جنسی از خود نشان خواهند داد. زمانی که شما دلباخته کسی باشید و از شغل و زندگی خوبی نیز برخوردار باشید، رابطه جنسی بهتری خواهید داشت.

/// شماره های تماس ///

شادکامی

شادکامی کلی زناشویی با رضایت‌مندی جنسی رابطه دارد. زوج‌های شادکام نسبت به زن و شوهرهای ناشاد از زندگی جنسی خود خشنودترند. زوجهای شادکام نسبت به زوج‌های ناشاد ارتباط جنسی بیشتری دارند. نتایج محققان روانشناسی حاکی از آن است که صمیمیت جنسی در ازدواج، با صمیمیت عاطفی رابطه دارد. اما، علت این همبستگی‌ها روشن نیست. شاید رضایتمندی جنسی به این خاطر منجر به یک ازدواج شادتر می‌گردد که بر پاداشهای مرتبط با زوجها می‌افزاید. این احتمال نیز وجود دارد که در یک ازدواج خوب، به ویژه ازدواجی که در آن ارتباط و تبادل نظر خوبی به چشم می‌خورد، آگاهی از این نکته که برای هر کدام از طرفین چه چیزی از لحاظ جنسی لذت بخش است، آسانتر می‌باشد.

سطح سلامت جسمی و روانی

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی سطح سلامت جسم و روان زن و شوهر است. اگر زن یا شوهر یا هردو به لحاظ جسمی یا روانی مشکل داشته باشند، با مشکلات عدیده‌ای در برقراری روابط جنسی خواهند داشت.

سطح سلامتی

کاهش سطح سلامتی معمولا موجب کاهش روابط جنسی در مردان می‌شود. اما در زنان این چنین نیست. چرا که زنان مسن برقراری رابطه جنسی را حتی در وضع ناخوشی و کسالت یک وظیفه و تکلیف  می‌دانند. زنان بیمار و ناخوش برای برقراری رابطه جنسی مشکل خاصی نخواهند داشت. اما مردان قادر به پنهان کردن بیماری و تاثیرات مشهود آن طی برقراری روابط جنسی نخواهند بود. چرا که مردان برای برقراری رابطه جنسی ناچار به صرف انرژی و نیروی فیزیکی بیشتری می‌باشند. اختلال نعوظ، استرس، خستگی و بیماریهای قلبی – عروقی دلایل اصلی امتناع مردان از رابطه جنسی می‌باشد.

خشونت

یکی دیگر از یافته‌های غیرمنتظره در زمینه روابط زناشویی، رابطه‌ی میان خشونت و فعالیت‌های جنسی بیشتر در زنان است. برخی پژوهشگران آن را به این واقعیت استناد می‌کنند که برخی از زوجین از فعالیت‌های جنسی به عنوان یک ابزار آشتی مجدد پس از نزاع و بگو مگوها استفاده می‌کنند. برخی هم معتقدند که برخی زوجین در بیان عشق و یا خشم بیشتر فیزیکی عمل می‌کنند. رابطه‌ی همبستری و خشونت تنها در زنان وجود دارد و این اشاره دارد به اینکه برخی مردان از جماع به عنوان شکلی از کنترل و سلطه‌گری استفاده می‌کنند.

پیوند این چرخه (نزاع – رنجش – رابطه جنسی- آشتی) یک رابطه غیرسالم برای مرد و زن محسوب می‌گردد. یعنی این‌که ممکن است زوجی رابطه جنسی فراوانی با یکدیگر داشته باشند، اما کلیت رابطه از یک مشکل جدی رنج ببرد. (بدون رابطه جنسی زندگی دو طرف نیز وجود نخواهد داشت). علت دیگر آن می‌تواند اغواگر بودن خشونت باشد. اوج گرفتن آدرنالین (هورمونی که منجر به افزایش فعالیت در بدن می‌شود) باعث افزایش میل جنسی می‌گردد. بنابراین پس از مشاجره با افزایش آدرنالین میل جنسی نیز افزایش می‌یابد.

نوع نگاه به مسائل جنسی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی که یک زوج هم قبل از ازدواج و هم بعد از ازدواج باید در نظر بگیرند، نوع نگاه زن و مرد به مسائل جنسی است. در بسیاری از جلسات مشاوره ازدواج مشاهده می‌شود که دیدگاه زن و مرد نسبت به مسائل جنسی تبیین نشده است. و بعد از مطرح شدن این مسائل، برخی ترجیح به عدم ازدواج و قطع رابطه و نامزدی نموده‌اند.

عوامل موثر بر روابط جنسی زن و شوهر

بحث بر سر رابطه جنسی

زوجینی که رابطه جنسی چندانی با یکدیگر ندارند و در مورد آن نیز خیلی کم و بندرت بحث و گفتگو می‌کنند، در زندگی مشترک و خصوصاً در روابط جنسی به مشکل می‌خورند. پژوهشگران معتقدند که این دسته از زوجین اینگونه پرورش یافته و خو گرفته‌اند که رابطه جنسی اندکی داشته و از مطرح کردن آن نیز بی‌نیاز باشند. هر قدر زوجین رابطه جنسی بیشتری با یکدیگر داشته باشند، بیشتر هم درباره آن بحث می‌کنند. یکی از نشانه‌های هشدار دهنده در یک رابطه نابرابر و نامتعادل فقدان اختلافات و ناسازگاری‌هاست. زوجینی که درباره هیچ چیز بحث نمی‌کنند، زوجینی هستند که با یکدیگر گفتگو نمی‌کنند و در واقع خودشان را سانسور می‌کنند.

داد و ستد جنسی

برخی زنان از رابطه جنسی به منزله یک خدمت قابل معامله، اقدام به بهره‌برداری می‌کنند. یعنی در قبال برقراری رابطه جنسی، همواره چیزی از شوهران خود مطالبه می‌کنند. در چنین روابطی، یا رابطه جنسی وجود ندارد یا تعداد بسیار زیاد است. حتی اگر رابطه جنسی میان چنین زوجینی فراوان باشد، از آنجایی که روابط جنسی بر مبنای عشق و صمیمیت استوار نیست، نمی‌تواند بیانگر رابطه پایدار و باثبات باشد. از سویی به ­تدریج رابطه جنسی قداست خود را از دست داده و احتمال برقراری روابط جنسی خارج از ازدواج در زوجین افزایش می‌یابد. لذا این طرز دیدگاه را می‌توان از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی، خصوصاً در خانواده‌هایی است که به قصد پول ازدواج می‌کنند.

سخن آخر

یکی از عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی برای زوج‌هایی که خیلی با هم هماهنگ هستند و معمولاً کارها را با هم انجام می‌دهند، این است که فعالیت‌های مشترک بیشتری با هم داشته باشند.

فعالیتهای مشترک

زنان و مردان متاهلی که بیشتر با هم صحبت می‌کنند و کارها را بیشتر با یکدیگر (مشترکاً) انجام می‌دهند، از لحاظ جنسی فعالتر می‌باشند. رابطه جنسی نهایت تجلی و ابراز عشق و صمیمیت است. و بر خلاف سایر فعالیت‌های مشترک تنها میان شما و همسرتان به اشتراک گذارده می‌شود. چنانچه زندگی جنسی افول کرده باشد، بایستی به فعالیت‌های لذت بخش مانند ورزش، رفتن به سینما، باغبانی، انجام وظایف خانه و غیره اقدام گردد. این کار می‌تواند به رابطه جنسی روح تازه‌ای بدمد. راهکار دیگر اینست که دانسته‌های خود را با یکدیگر تقسیم کنند. با این کار نه تنها به معلومات همدیگر افزوده می‌گردد، بلکه فرزندان نیز بواسطه آن چیزهای جدیدی می‌آموزند. افزایش دانش و اعتماد میان زوجین با تقسیم اطلاعات خود با یکدیگر باعث افزایش میل جنسی خواهد شد.

یک پیشنهاد مناسب برای داشتن یک رابطه جنسی خوب

اگر شما نیز در روابط زناشویی خود با با مشکل رو به رو هستید، قبل از این که بخواهید تصمیم اشتباهی بگیرید و یا مسیر اشتباهی را برای داشتن یک رابطه جنسی خوب طی کنید، حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. اگر پیدا کردن مشاور خوب و رفت و آمدهای وقتگیر، اذیتتان می‌کند، یا نیاز فوری به مشاوره دارید، کافی است فقط تلفن خود را بردارید، و بدون نیاز به مراجعه حضوری، و تنها با یک تماس از مشاوران و روانشناسان تهران در زمینه‌های مختلف بهره‌مند شوید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «عوامل تاثیرگذار بر روابط جنسی زن و شوهر» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: