مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
تماس اضطراری:021-22916114
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(10 رای)

عوامل تأثیرگذار در تعارض های زناشویی

در زندگی مشترک ممکن است برای زن و شوهر مشکلات عدیده‌ای به وجود آید. برخی از این موضوعات محل بحث در تعارض های زناشویی هستند. و تأثیرگذاری و موضوعیت بیشتری در بحث‌های خانوادگی و حتی طلاق دارد. در این مقاله قصد داریم موضوعاتی که در تعارض های زناشویی نقش بیشتری ایفا می‌کنند را کمی باز کنیم. چرا که تعارض های زناشویی در واقع همان مسائل و مشکلاتی است که توسط زوجین در جلسات مشاوره خانواده مطرح می‌شوند. عوامل عمده تأثیرگذار در تعارض های زناشویی عبارتند از:

 • مسائل مالی
 • فرزندان
 • خانواده و دوستان
 • مسائل مذهبی
 • مسائل جنسی
 • تقسیم کار
 • اوقات فراغت

1- نقش مسائل مالی در تعارض های زناشویی

تعارض های زناشویی,دعواهای خانوادگی,دعوای زن و شوهر

یکی از موضوعات اصلی در اختلافات زن و شوهر، مسائل مربوط به دخل و خرج و هزینه‌هاست. چرا که وضعیت نامناسب مالی در رضایت مندی آنها از زندگی مشترک تاثیر سوء می‌گذارد. وقتی بحث مسائل مالی مطرح می‌شود اغلب با انواع مشغله‌های ذهنی در خصوص انصاف، کنترل در رقابت و سایر معانی سمبلیک که به زندگی مشترک لطمه می‌زند، مواجه می‌شویم. بسیاری از زوج‌ها بر سر چگونگی پرداخت مخارج با هم اختلاف دارند. مشکل زمانی بروز می‌کند که زن یا شوهر و معمولا کسی که بیشترین بخش در آمد خانواده را تامین می‌کند در صدد کنترل مخارج و طبقه بندی اولویت‌ها بر می‌آید. و طرف مقابل به عنوان یک عمل تلافی جویانه پول بیشتری خرج می‌کند.

2- نقش فرزندان در تعارض های زناشویی

توافق زوجین در مورد فرزند دارشدن، تعداد و تربیت فرزند از عوامل موثر بر رضایت و عدم رضایت اززندگی زناشویی است. جلسات مشاوره زناشویی نشان می‌دهد که در میان زوج‌های فاقد فرزند احتمال انحلال زندگی زناشویی بالاست. همسران صاحب فرزند کودکان خود را عوامل محدودکننده در ارتباط زناشویی می‌پندارند. روانشناسان معتقدند تعداد فرزندان نیز بر روابط والدین تاثیر می گذارد. هرچه تعداد فرزندان بیشتر باشد فشار بیشتری بر روابط زناشویی وارد می‌شود. در این حالت وقت محدود شده و منابع دیگر خانواده باید به اجزای کوچکتری تقسیم شود. این وضعیت موجب می‌شود روابط زناشویی تضعیف شود.

3- نقش خانواده و دوستان در تعارض های زناشویی

وابستگی شدید زن و شوهر به خویشاوندان و دوستان یکی از عوامل مهم در کاهش رضایت در زندگی مشترک و زناشویی است. این نوع وابستگی حتی ممکن است موجب طلاق و جدایی زوجین شود. تجربه ما در جلسات مشاوره زندگی مشترک نشان می‌دهد که بیشترین موضوع مشاجرات زن و شوهرهای ایرانی به دخالت‌های خانواده‌ها مربوط می‌شود. مشکل عمده اعمال نفوذ یا دخالت خانواده‌ها در رابطه زناشویی، فرزندان خود، تصاحب و تربیت فرزندان و نوادگانشان است. که این مساله می‌تواند یکی از زیر بناهای جدی تعارض های زناشویی از شروع تا پایان هر ازدواجی باشد.


پیشنهاد می کنیم بخوانید: تأثیر وابستگی به خانواده اولیه در طلاق


مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

4- نقش مسائل مذهبی در تعارض های زناشویی

ازدواج با افراد ناهمسان از لحاظ مذهبی را می‌توان نشانه ضعف در کنترل‌های اجتماعی دانست. عدم تناسب در اعتقادات دینی و مذهبی موجب می‌شود تا در هر موضوع کوچ یا بزرگی شاهد تعارض‌های زناشویی باشیم. روابط زناشویی میان زوجینی که مذاهب مختلف دارند به دشواری‌های شخصی و خانوادگی می‌افزاید. تنها با اراده استوار و ایجاد تعامل سازنده بین خانواده‌ها و زوجین می‌توان از بروز تعارض های زناشویی جلوگیری کرد.

5- نقش مسائل جنسی در تعارض های زناشویی

رابطه جنسی زن و شوهر مهمترین عامل تعیین کننده در زندگی زناشویی است. داشتن رابطه‌ی جنسی مناسب می‌تواند علاوه بر افزایش آرامش روحی و روانی، عشق و علاقه‌ی زوج‌ها را نسبت به یکدیگر بیشتر کند. جلسات مشاوره جنسی حاکی از آن است که بیشترین گرفتاری‌های مربوط به روابط جنسی حول محور تعداد برقراری روابط جنسی، زمان ارضاء و کیفیت آن می‌چرخد. احساس صمیمیت، مورد پذیرش قرار گرفتن و لذت متقابل غریزه جنسی را تقویت می‌کند. و کاهش احساس عشق و صمیمیت آن را تضعیف می‌کند.

6- نقش تقسیم کار در تعارض های زناشویی

بسیاری از زوج ها بر سر تقسیم وظایف و اینکه زن و شوهر هرکدام موظف به انجام چه مسئولیت‌هایی هستند اختلاف دارند. با از بین رفتن تدریجی نقش‌های سنتی زن و مرد، تعیین مسئولیت‌های زوجین در قبال هم دشوار شده‌است. با توجه به تحولات تدریجی و موقعیتی که امروزه به‌وجود آمده زن‌ها اغلب مسئولیت دوگانه‌ای پیدا کرده‌اند. با این حال اگر زوجین در تأمین درآمد و انجام وظایف خانه‌داری با هم مشارکت داشته باشند، پیوندهای زندگی زناشویی تحکیم خواهد شد. نوع رفتار زوجین در تقسیم کارها می‌تواند بر تعارض های زناشویی دامن بزند:

 • عدم تعیین نقش‌ها و درهم شدن وظایف
 • گم کردن اهداف مشترک در زندگی مشترک
 • ایجاد بحث و اختلاف به خاطر سخت‌گیری بیش از حد در انجام وظایف
 • عدم ایثار و از خودگذشتگی در انجام کارها

دعواهای زناشویی,تعارض های زناشویی,دعواهای خانوادگی,دعوای زن و شوهر

7- نقش اوغات فراغت در تعارض های زناشویی

جلسات مشاوره خانواده نشان می‌دهد که خیلی از زوج‌ها از وقت نگذاشتن برای یکدیگر شاکی هستند. با این حال باید بدانید که مشکل اصلی مدت با هم بودن نیست، بلکه کیفیت با هم بودن است. این که فرصت باهم بودن را چگونه بگذرانیم. زوج‌ها - به خصوص زوج‌های جوان - باید بدانند که مصاحبت و با هم بودن یکی از سرمایه‌های از دواج موفق است. که با یک برنامه‌ریزی ساده می‌توان آن را محقق نمود.


مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

یک پیشنهاد عالی برای حل مشکل

اگر شما هم با همسرتان دچار تعارض‌های متعدد می‌شوید با همسرتان زندگی پر از تنشی را سپری می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که پیش از آن‌که مشکل شما بیش از حد جدی شود با یک مشاور خانواده خوب مشورت کنید. اگر هم پیدا کردن مشاور خوب و رفت و آمدهای وقتگیر، اذیتتان می‌کند، یا نیاز فوری به مشاوره دارید، کافی است فقط تلفن خود را بردارید، و بدون نیاز به مشاوره حضوری، و تنها با یک تماس از مشاوره تلفنی روانشناسان ما بهره مند شوید.


برای آگاهی از خدمات مشاوره زناشویی تلفنی صدای رهیاب اینجا کلیک کنید.


جهت استفاده از خدمات مشاوره زناشویی تلفنی صدای رهیاب باید چه کار کنم؟

طلاق,عوامل طلاق,,مشاوره طلاق,دخالت والدین,وابستگی به خانواده

هموطنان عزیز می توانند در ساعات مختلف شبانه روز، حتی در روزهای تعطیل با ما در تماس باشند. جهت تماس با مرکز مشاوره خانواده تلفنی صدای رهیاب تنها کافی است شماره ۹۰۹۹۰۷۵۲۲۶ را بدون پیش شماره و تنها از طریق تلفن ثابت شماره گیری کنید. و از مشاوره مشاوران زبده مرکز مشاوره خانواده تلفنی صدای رهیاب استفاده نمایید.


خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه مشاوره خانواده تلفنی


طلاق,عوامل طلاق,,مشاوره طلاق,دخالت والدین,وابستگی به خانواده  برای مشاوره خانواده می توانید تلفنی با مشاوران مشاوره تلفنی صدای رهیاب در تماس باشید:

هم چنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام صدای رهیاب، به صورت روزانه اطلاعات مفید و کاربردی روانشناسی و خانواده را دریافت کنید.

طلاق,عوامل طلاق,,مشاوره طلاق,دخالت والدین,وابستگی به خانواده  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره صدای رهیاب: کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیابصفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «عوامل تأثیرگذار در تعارض های زناشویی - مشاوره خانواده» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال اینجا کلیک نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی