مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(12 رای)

در زندگی مشترک ممکن است برای زن و شوهر مشکلات عدیده ای به وجود آید. برخی از این موضوعات محل بحث در تعارض های زناشویی هستند و تأثیرگذاری و موضوعیت بیشتری در بحث های خانوادگی و حتی طلاق دارد. در این مقاله قصد داریم موضوعاتی که در تعارض های زناشویی نقش بیشتری ایفا می کنند را کمی باز کنیم. چرا که تعارض های زناشویی در واقع همان مسائل و مشکلاتی است که توسط زوجین در جلسات مشاوره خانواده مطرح می شوند.

تعارض های زناشویی

عوامل عمده تأثیرگذار در تعارض های زناشویی

 • مسائل مالی
 • فرزندان
 • خانواده و دوستان
 • مسائل مذهبی
 • مسائل جنسی
 • تقسیم کار
 • اوقات فراغت

1. نقش مسائل مالی در تعارض های زناشویی

یکی از موضوعات اصلی در اختلافات زن و شوهر، مسائل مربوط به دخل و خرج و هزینه هاست. چرا که وضعیت نامناسب مالی در رضایت مندی آنها از زندگی مشترک تاثیر سوء می گذارد. وقتی بحث مسائل مالی مطرح می شود اغلب با انواع مشغله های ذهنی در خصوص انصاف، کنترل در رقابت و سایر معانی سمبلیک که به زندگی مشترک لطمه می زند، مواجه می شویم.

/// شماره های تماس ///

بسیاری از زوج ها بر سر چگونگی پرداخت مخارج با هم اختلاف دارند. مشکل زمانی بروز می کند که زن یا شوهر و معمولا کسی که بیشترین بخش در آمد خانواده را تامین می کند در صدد کنترل مخارج و طبقه بندی اولویت ها بر می آید. و طرف مقابل به عنوان یک عمل تلافی جویانه پول بیشتری خرج می کند.

2. نقش فرزندان در تعارض های زناشویی

توافق زوجین در مورد فرزند دارشدن، تعداد و تربیت فرزند از عوامل موثر بر رضایت و عدم رضایت اززندگی زناشویی است. جلسات مشاوره زناشویی نشان می دهد که در میان زوج های فاقد فرزند احتمال انحلال زندگی زناشویی بالاست. همسران صاحب فرزند کودکان خود را عوامل محدودکننده در ارتباط زناشویی می پندارند.

عوامل تاثیرگذار در تعارض های زناشویی

روانشناسان معتقدند تعداد فرزندان نیز بر روابط والدین تاثیر می گذارد. هرچه تعداد فرزندان بیشتر باشد فشار بیشتری بر روابط زناشویی وارد می شود. در این حالت وقت محدود شده و منابع دیگر خانواده باید به اجزای کوچکتری تقسیم شود. این وضعیت موجب می شود روابط زناشویی تضعیف شود.

3. نقش خانواده و دوستان در تعارض های زناشویی

وابستگی شدید زن و شوهر به خویشاوندان و دوستان یکی از عوامل مهم در کاهش رضایت در زندگی مشترک و زناشویی است. این نوع وابستگی حتی ممکن است موجب طلاق و جدایی زوجین شود. تجربه ما در جلسات مشاوره زندگی مشترک نشان می دهد که بیشترین موضوع مشاجرات زن و شوهرهای ایرانی به دخالت های خانواده ها مربوط می شود.

مشکل عمده اعمال نفوذ یا دخالت خانواده ها در رابطه زناشویی، فرزندان خود، تصاحب و تربیت فرزندان و نوادگانشان است. که این مساله میتواند یکی از زیر بناهای جدی تعارض های زناشویی از شروع تا پایان هر ازدواجی باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تأثیر وابستگی به خانواده اولیه در طلاق

4. نقش مسائل مذهبی در تعارض های زناشویی

ازدواج با افراد ناهمسان از لحاظ مذهبی را میتوان نشانه ضعف در کنترل های اجتماعی دانست. عدم تناسب در اعتقادات دینی و مذهبی موجب می شود تا در هر موضوع کوچ یا بزرگی شاهد تعارض های زناشویی باشیم. روابط زناشویی میان زوجینی که مذاهب مختلف دارند به دشواری های شخصی و خانوادگی می افزاید. تنها با اراده استوار و ایجاد تعامل سازنده بین خانواده ها و زوجین میتوان از بروز تعارض های زناشویی جلوگیری کرد.

/// شماره های تماس ///

5. نقش مسائل جنسی در تعارض های زناشویی

رابطه جنسی زن و شوهر مهمترین عامل تعیین کننده در زندگی زناشویی است. داشتن رابطه جنسی مناسب میتواند علاوه بر افزایش آرامش روحی و روانی، عشق و علاقه زوج ها را نسبت به یکدیگر بیشتر کند.

جلسات مشاوره جنسی حاکی از آن است که بیشترین گرفتاری های مربوط به روابط جنسی حول محور تعداد برقراری روابط جنسی، زمان ارضاء و کیفیت آن می چرخد. احساس صمیمیت، مورد پذیرش قرار گرفتن و لذت متقابل غریزه جنسی را تقویت می کند. و کاهش احساس عشق و صمیمیت آن را تضعیف می کند.

6. نقش تقسیم کار در تعارض های زناشویی

بسیاری از زوج ها بر سر تقسیم وظایف و اینکه زن و شوهر هرکدام موظف به انجام چه مسئولیت هایی هستند اختلاف دارند. با از بین رفتن تدریجی نقش های سنتی زن و مرد، تعیین مسئولیت های زوجین در قبال هم دشوار شده است.

با توجه به تحولات تدریجی و موقعیتی که امروزه به وجود آمده زنها اغلب مسئولیت دوگانه ای پیدا کرده اند. با این حال اگر زوجین در تأمین درآمد و انجام وظایف خانه داری با هم مشارکت داشته باشند، پیوندهای زندگی زناشویی تحکیم خواهد شد. نوع رفتار زوجین در تقسیم کارها میتواند بر تعارض های زناشویی دامن بزند:

 • عدم تعیین نقش ها و درهم شدن وظایف
 • گم کردن اهداف مشترک در زندگی مشترک
 • ایجاد بحث و اختلاف به خاطر سخت گیری بیش از حد در انجام وظایف
 • عدم ایثار و از خودگذشتگی در انجام کارها

تعارضات زناشویی

7. نقش اوغات فراغت در تعارض های زناشویی

جلسات مشاوره خانواده نشان می دهد که خیلی از زوج ها از وقت نگذاشتن برای یکدیگر شاکی هستند. با این حال باید بدانید که مشکل اصلی مدت با هم بودن نیست، بلکه کیفیت با هم بودن است. این که فرصت باهم بودن را چگونه بگذرانیم. زوج ها - به خصوص زوج های جوان - باید بدانند که مصاحبت و با هم بودن یکی از سرمایه های از دواج موفق است. که با یک برنامه ریزی ساده میتوان آن را محقق نمود.

یک پیشنهاد عالی برای حل مشکل

اگر شما هم با همسرتان دچار تعارض های متعدد می شوید با همسرتان زندگی پر از تنشی را سپری می کنید، پیشنهاد می کنیم که پیش از آن که مشکل شما بیش از حد جدی شود با یک مشاور خانواده خوب مشورت کنید. اگر هم پیدا کردن مشاور خوب و رفت و آمدهای وقتگیر، اذیتتان می کند، یا نیاز فوری به مشاوره دارید، کافی است فقط تلفن خود را بردارید، و بدون نیاز به مشاوره حضوری، و تنها با یک تماس از مشاوره تلفنی روانشناسان ما بهره مند شوید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «عوامل تأثیرگذار در تعارض های زناشویی چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: