مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(13 رای)

برای داشتن زندگی مشترک خوب و لذت بخش نیاز است که از دانستنی های جنسی لازم آگاهی داشته باشیم. تجربه مشاوران روانشناسی نشان داده است که بسیاری از مشکلات زوج های جوان مشکلات جنسی و عدم آگاهی از دانستنی های جنسی و عملکرد جنسی مردان و زنان است. پیش از خواندن مطالب این پست پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر موضوع پست های زیر را به ترتیب مطالعه نمایید.

دانستنی های جنسی مراحل عمل جنسی مردان و زنان

عوامل روانی مؤثر بر ترشح گنادوتروپین و عملکرد جنسی

عوامل روانی زیادی که بخصوص باعث ارسال پیام از دستگاه لیمبیک مغز به هیپوتالاموس می شوند، می توانند بر میزان ترشح هیپوتالاموسی GnRH تاثیر بگذارند. بدین ترتیب بر بیشتر جنبه های دیگر اعمال جنسی و تولید مثلی هر دو جنس مرد و زن مؤثرند. مثلاً در مورد حیوانات گفته می شود حمل گاو نر در یک کامیون نامناسب باعث مهار باروری آن می گردد هر چند چنین چیزی در مورد انسان اثبات نشده است. استرس های مختلف مانند بیماریهای حاد یا مزمن و یا شرایط روانی و فیزیکی نامناسب باعث سرکوب سیستم هیپوتالاموس - هیپوفیز - غدد جنسی می شود.

/// شماره های تماس ///

عوامل محیطی و شرایط اثرگذار بر عملکرد جنسی

تمرینات فیزیکی شدید و رقابتهای ورزشی می توانند باعث ترکیبی از استرسهای روانی ، تغذیه ای و فیزیکی شوند که با تاخیر بلوغ ارتباط دارد. در شرایط جنگی که موجب آسیبهای روحی - روانی و محرومیت های غذایی می شود، تأخیر سن بلوغ دیده می شود.

  • شرایط آب و هوایی و چرخه روشنایی - تاریکی و درجه حرارت، ارتفاع و رطوبت محیط که تحت تأثیر عوامل جغرافیایی و فصول سال قرار می گیرند، می توانند محور تولید مثل و عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار دهند.
  • در نواحی قطبی، ماههای زمستانی تاریک با کاهش عمل محور هیپوفیز - غدد جنسی و میزان پایین بارداری همراه است. ولی هنوز تأثیر نور و درجه حرارت روی محور تولید مثل انسان قطعی نیست. در مقایسه با حیواناتی که جفتگیری فصلی دارند این اثر پذیری بر عملکرد جنسی بسیار اندک است.
  • مسترز و جانسون در تحقیقات خود که با مشاهده مستقیم عملکرد جنسی بیش از ۷۰۰ نفر همراه بود، متوجه شدند که در زن و مرد یک چرخه طبیعی جنسی مشابه هم وجود دارد.
  • چرخه طبیعی عملکرد جنسی شامل مراحل متعددی است.
  • این چرخه عملکرد جنسی با میل جنسی آغاز و با فرونشینی پس از ارگاسم یا اوج لذت جنسی به پایان می رسد.
خواندن این مطلب با موضوع اختلال کاهش میل جنسی به شما توصیه می شود.

چرخه طبیعی عملکرد جنسی

ميل جنسی

رؤياها یا فانتزيهاى جنسي و ميل به داشتن رابطه جنسی را منعکس می کند. علاوه بر عوامل محرک فیزیولوژیک جنسی، انگیزه ها، سلایق و شخصیت بیمار را نیز در بر می گیرد.

چرخه طبیعی جنسی,عملکرد جنسی,مشاوره جنسی,عملکرد جنسی,مشاوره تلفنی جنسی,مشاوره جنسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره خانواده تلفنی

تهییج یا برانگیختگی

حس ذهنی لذت جنسی و تغییرات فيزيولوژيک همراه آن را شامل می شود. در زن ناحیه تناسلی پر خون شده و گرم و ملتهب می گردد و در مرد نعوظ یا ارکشن اتفاق می افتد. نوک سینه ها منقبض و برجسته می گردد. آب دهان خشک می شود. ضربان قلب افزایش می یابد. تنفس تند می شود. (مسترز و چانه چهار مرحله را شامل تهییج، پلاتو، ارگاسم و فرونشینی می دانند. ولی در DSM مرحله تهيج و پلاتو ادغام شده است.)

ارگاسم

رسیدن به اوج لذت جنسی با رها شدن از تنش جنسی و انقباض ریتمیک عضلات پرینه ای و اعضا تناسلی لگنی صورت می گیرد. در این مرحله در آقایان انزال منی صورت می گیرد.

فرونشینی

حس راحتی عمومی، سلامت و شل شدن عضلات را شامل می شود. در مردان بعد از این مرحله تا مدتی امکان نعوظ و ارگاسم مجدد از بین می رود ولی در زنان امکان تجربه چند ارگاسم پی در پی وجود دارد.

تفاوت چرخه طبیعی جنسی زنان و مردان

علیرغم شباهتهای کلی در چرخه پاسخ جنسی زنان و مردان ، دو تفاوت مهم بین دو جنس وجود دارد:

  • مردان عموماً دارای تنها یک الگوی واکنش جنسی هستند، در حالیکه زنان از خود واکنش های جنسی مختلفی نشان می دهند. به عبارت دقیق تر تاکنون سه چرخه واکنش جنسی در زنان شناسایی شده است.
  • بسیاری از زنان در طی مدت کوتاهی قادرند چندین ارگاسم متوالی داشته باشند. در حالی که مردان عموماً چنین توانایی ندارند.

چرخه طبیعی جنسی,عملکرد جنسی,مشاوره جنسی,عملکرد جنسی,مشاوره تلفنی جنسی,مشاوره جنسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره خانواده تلفنی

انگاره بدنی 

یکی از عمده ترین مسایل مرتبط با عملکرد جنسی در جوامع مختلف و از جمله در ایران بحث انگاره بدنی است. که بویژه در مورد اندامهای جنسی از اهمیتی بیشتر برخوردار است. این موضوع هم در آقایان و هم در خانم ها بعنوان یک سوال مطرح است. که آیا من از اندام مناسب و خوبی برخوردارم یا خیر؟ زنان خیلی بیش از مردان تحت فشار چگونگی انگاره آرمانی اندامشان قرار دارند.

خواندن این مطلب با موضوع اختلال بدشکلی بدن به شما توصیه می شود.

اثر رسانه ها بر انگاره جنسی

بسیاری از مجله های زنان تصاویری از زنان را چاپ می کنند. که ظاهرشان بطور ضمنی یا آشکارا چیزی است که انتظار می رود خوانندگان آرزویش را داشته باشند. در برنامه های تلویزیونی، فیلمها، تبلیغات و سایر رسانه ها نیز چنین تصاویری به وفور عرضه می شوند. در مجلات مرتبط با مردان نیز بیشتر از آنکه اندام مردان به تصویر کشیده شود، تصاویر زنان به چاپ می رسد. در این مجلات اندامهای آرمانی زنان برای مردان به تصویر کشیده می شود.

لذا میتوان گفت جامعه نگاهی که به تصاویر آرمانی از اندام زنان دارد بیشتر از نگاه به تصاویر آرمانی از اندام مردان است. پژوهش ها نشان می دهد زنان بیش از مردان به ظاهر فیزیکی خود اهمیت می دهند. و تفاوت بیشتری بین ادراکی که از خود دارند و خود آرمانی شان وجود دارد. شواهد نشان می دهد کودکان نیز بعد از بلوغ نسبت به تغییرات بدنی بین همگنان خود هشیارتر می شوند. آنها خود را با افراد همسن خود مقایسه می کنند و این موضوع روی عزت نفس ایشان تأثیر زیادی دارد.

آلت جنسی

موضوع آلت تناسلی و شکل و فرم آن نیز از حساسیت برای هر دو جنس برخوردار است. طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن دستگاه تناسلی بعنوان یک ابهام بزرگ ذهن فرد را درگیر می کند که می تواند عملکرد جنسی او را تحت تأثیر قرار دهد. او نسبت به اینکه آیا از نظر اندام جنسی طبیعی است، حساسی می شود. بسیاری از زنان و مردان آنچه از فیزیک جنسی خود درک می کنند را با آنچه آرمانی می دانند متفاوت می بینند. این موضوع باعث سرخوردگی و ناراحتی ایشان و کاهش عزت نفس می شود.

حتی تحقیقات نشان می دهد یک چهارم افرادی که هیچگونه مشکلی در اندام خود ندارند و کاملاً طبیعی هستند از اندام خود اظهار ناخشنودی می کنند. این افراد تصور می کنند که اندامشان بر عملکرد جنسی تأثیر منفی می گذارد. در جامعه ما علیرغم کنترل مطبوعات و رسانه ها از چاپ و پخش تصاویر زنان و اندامشان و همچنین رعایت حجاب، دغدغه نسبت به انگاره بدنی همچنان در زنان وجود دارد. آمار بالای عمل جراحی زیبایی بینی در ایران در مقایسه با سایر کشورها گويای این دغدغه است.

دغدغه های انگاره جنسی مردان و زنان

  • پژوهشها نشان داده اند ۹۰ درصد علل اختلالهای کنش جنسی در مردان روانی هستند و یکی از علل روانی انگاره بدنی ناگوار از خویش است. در مردان فرم عضلانی بدن و اندازه آلت تناسلی مهمترین دغدغه ها را شکل می دهند.
  • در زنان تناسب اندام و نداشتن چربی اضافه، لاغر و باریک اندام بودن، اندازه سینه ها و فرم و شکل و رنگ ناحیه تناسلی بعنوان مهمترین دغدغه ها در انگاره بدنی هستند.

باید توجه داشت که بخش عمده این دغدغه ها غیر واقعی و در افرادی است که از فیزیک جنسی طبیعی برخوردارند. لذا برای درمان اختلالات جنسی یکی از مهمترین کارهایی که می توان انجام داد ارائه آموزش صحیح در مورد فیزیک جنسی طبیعی و تغییرات طبیعی اندام تناسلی است. با این اقدامات فرد از طبیعی بودن خود اطمینان می یابد و دغدغه و نگرانی او کاهش می یابد.

نویسنده: علی شیخ الاسلامی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «عوامل مؤثر بر عملکرد جنسی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: