مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(13 رای)

آیا به راستی فضای مجازی روابط خانواده ها را بهبود می بخشد؟

احتمالاً شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که به جای گفتگوهای واقعی با اطرافیانتان، بیشتر سرتان در گوشی های موبایل، تبلت، لپ تاپاست. اخبار را مرور می کنید. توئیت می کنید. اینستاگرام خود را چک می کنید. به فیس بوکتان سر می زنید. تلگرامتان را لحظه به لحظه چک می کنید. عضو انواع گروه های دوستانه، خانوادگی، اجتماعی، شغلی، کاری هستید. با دوست و غریبه مدام در حال چت کردن هستیدشاید هم مخالف این حرف باشید که فضای مجازی احتمال خیانت به همسر را افزایش می دهد.

شاید هم خیلی به خودتان مطمئن هستید و فکر می کنید مرغ همسایه غاز است. و خیانت به همسر فقط برای دیگران اتفاق می افتد. به خیلی از کسانی که بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می چرخند اعتراض که می کنید می گویند، دنیای امروز یعنی تکنولوژی. مگر می شود زبان دنیای امروز را نیاموخت. و هم پای آن پیش نرفت؟ می گویند تکنولوژی کمک کرده است دامنه مراودات اجتماعی گسترش پیدا کند. و اتفاقا کارها بهتر پیش می رود و بیشتر از دوست و خانواده خبر داریم.

فضای مجازی یکی از عوامل اصلی خیانت به همسر

هر چند ظاهراً به نظر می رسد که فضای مجازی فاصله خانواده ها را کمتر کرده است. اما موجب شده است تا فاصله اعضای خانواده از غریبه ها نیز کمتر و کمتر شود. در حالی که به نظر می رسد هر روز دامنه تسلط فضای مجازی در افراد گسترده تر می شود.

باید شکافی که حضور افراد در فضای مجازی در میان اعضای خانواده ایجاد کرده را جدی گرفت. چرا که در جلسات مشاوره خیانت، دلیل بسیاری از طلاق ها یا خیانت به همسر، فضای مجازی اعلام شده است.

شاید به نظر دور از ذهن بیاید اما امروزه همسرانی هستند که زیر یک سقف زندگی می کنند و با چند قدم فاصله از یکدیگر حرف خود را در تلگرام به یکدیگر می زنند. فاصله گرفتن از فضای واقعی با همه ابعادش و غرق شدن در فضای مجازی پایه های بسیاری از مشکلات زناشویی است. فضای مجازی به حدی در زندگی های مشترک رسوخ کرده و روابط زناشویی را تضعیف کرده است که بسیاری از مشاوران و روانشناسان به این واقعیت رسیده اند که هر کدام از زوجین که بیش از اندازه وقت خود را در فضای مجازی سپری می کند دچار نوعی خیانت به چارچوب زندگی زناشویی شده است.

فضای مجازی و خیانت

آسیب های فضای مجازی به زندگی مشترک

مسلم است فرد مبتلا به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نه می تواند نیازهای عاطفی همسرش را ببیند و برآورده کند، و نه می تواند در حل مشکلات زندگی مشترک سهمی داشته باشد. از سوی دیگر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی آنقدر فریبنده هست که به راحتی افراد را به دام خیانت می اندازد. سهولت در دسترس بودن افراد در فضای مجازی و این فریب که دو کلمه حرف زدن با فلان همکار و دوست و حتی غریبه به جایی بر نمی خورد، فضا را برای ارتباط های گسترده تر باز می کند.

یا نهایتاً فرد را به تنوع طلبی و غرق شدن در خیالات یک ارتباط مجازی می اندازد. و این تنوع دقیقاً ریشه برقراری خیلی از روابط خارج از چارچوب ازدواج و خیانت به همسر است. فریبندگی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به حدی است که کم کم با برقرار کردن ارتباط نوشتاری و کلامی، نوعی شیفتگی و علاقه بین طرفین ایجاد می کند. و چه بسیارند افراد سودجو و بیمار که در حریم خانواده ها رسوخ می کنند. و زمینه را برای انواع جرایم و اعمال نامتعارف فراهم می کنند. اعمالی که نهایتاً زندگی مشترک را به تباهی می کشند. بر خیانت به همسر و نهایتاً طلاق دامن می زنند.

شاید برایتان مفید باشد: خیانت به همسر فقط خیانت جنسی نیست، خیلی وقت ها خیانت، خیانت عاطفی است. پس این مقاله را حتما بخوانید: آیا فقط خیانت جنسی خیانت است

اما راه حل برای جلوگیری از آسیب های فضای مجازی چیست؟

برای اینکه از آسیب های مخرب فضای مجازی مثل خیانت به همسر، طلاق، اخلال در زندگی مشترک در امان باشید، باید یاد بگیرید که بر استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کنترل داشته باشید. تمرین اینکه حضور در فضای مجازی را در منزل و خصوصاً نزد همسر و فرزندان محدود کنید، بهترین روش برای تقویت زندگی مشترک و حفظ تعادل شخصیتی است. از سوی دیگر اگر شما می بینید همسرتان زیادی سرش در گوشی فرو رفته می توانید با ایجاد جذابیت بیشتر در فضای واقعی او را به دنیای واقعی بکشانید.

شبکه های اجتماعی و مشکلات خانوادگی

این نکته را نیز توجه داشته باشید که سرکوفت زدن و تحقیر و سرزنش همسرتان کار را خراب تر می کند. از سوی دیگر به کار بردن این دفاع که شما هم در تلافی سرتان را با گوشی مشغول نگه دارید دیگر آب پاکی را روی دست زندگی مشترکتان می ریزد. همیشه بهترین راه حال را می توان در سنتی ترین راه ها جستجو کرد. برای همسرتان در واقعیت جذاب باشید. و راه را برای جذابیت دنیای مجازی ببندید. برای اینکار باید خود را آماده کنید. باید آموزش ببینید و راهکارهای علمی و کاربردی را استفاده کنید. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که هیچ وقت جلسات مشاوره خانواده را نادیده نگیرید. اگرهم پیدا کردن مشاور خوب و رفت و آمدهای وقتگیر، اذیتتان می کند، کافی است فقط تلفن خود را بردارید و از مشاوره تلفنی متخصصان ما بهره مند شوید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «فضای مجازی و خیانت به همسر» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: