مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تحفیف
تعیین وقت آنلاین مشاوره حضوری
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی یکی از دغدغه هایی است که ذهن بسیاری از خانواده ها را درگیر خودکرده است. بعضی از خانواده ها دوست دارند فرزندشان با غریبه ازدواج کند. بعضی خانواده ها برعکس ازدواج با فامیل را ترجیح می دهند. دراین مقاله قصد داریم مزایا و معایب ازدواج فامیلی را برای شما توضیح دهیم تا با دید بازتری انتخاب کنید.

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

مزایای ازدواج فامیلی

شناخت قبلی در ازدواج های فامیلی بیشتر است

شناخت قبلی دختر و پسر در تداوم زندگی آنها نقش مهمی دارد. این شناخت می تواند مربوط به خانواده نیز باشد. خانواده دو طرف اگر همدیگر را از قبل بشناسند برای ادامه زندگی فرزندشان از خود گذشتگی بیشتری می کند. خواسته ها و رفتارهایشان را می شناسند. از درآمد همدیگر خبر دارند. این خانواده ها معمولا از لحاظ فرهنگی در یک سطح هستند.

استرس در ازدواج های فامیلی کمتر است

یکی از مشکلاتی که قبل از ازدواج، خانواده ها با آن درگیر هستند این است که آیا فرزندشان خوشبخت می شود؟ آیا زندگی آنها تداوم دارد؟ آیا به شناخت کافی از فرد رسیده اند یا خیر؟ در ازدواج های فامیل به دلیل شناخت بیشتر استرس این مسائل کمتر است و میدانید در هنگام بروز مشکل با او چه برخوردی داشته باشید.

ارزش های فرهنگی بیشتر حفظ می شود

یکی دیگر از مزایای ازدواج فامیلی این است که ارزش های فرهنگی حفظ می شود و به نسل بعد منتقل می شود. متاسفانه در بعضی ازدواج ها به دلیل تفاوت های فرهنگی، خانواده دچار دوگانگی فرهنگی شده و بالطبع این دوگانگی در ظاهر و رفتار فرد نیز تاثیر می گذارد.

رفاه اجتماعی در ازدواج فامیلی بیشتر است

در تحقیقات انجام شده و طبق آمارها مشخص شد زنانی که با مردان فامیل وصلت کرده اند، رفاه اقتصادی بیشتری دارند. دلیل این موضوع این است که خانواده های دوطرف به دلیل فامیل بودن و نزدیک بودن به یکدیگر فرزندان خود را مورد حمایت مالی قرار می دهند. چه بسیار زوجینی که به علت اینکه خانواده های دو طرف راضی به ازدواج آنها نبوده اند حتی آنها را از ارث محروم کرده اند. پس بعد از مسائل شناخت، رفاه مالی یکی از مزایای مهم ازدواج فامیلی است.

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

درصد طلاق در ازدواج های فامیلی کمتر است

برخی مطالعات نشان می دهد که درصد طلاق در ازدواج های فامیلی کمتر است. زیرا در این نوع ازدواج ها حتی اگر زوجین به بن بست رسیده باشند خانواده های آنها از هر طریقی سعی می کنند که از طلاق جلوگیری کنند. دلیل دیگر اینکه زوجین می دانند که جدایی بین آنها باعث از هم پاشیدن بنیان دو خانواده می شود. بنابراین سعی می شود با وساطت بزرگتر ها میان آنها آشتی برقرار شود.

معایب ازدواج فامیلی

دخالت خانواده ها بیشتر می شود

معمولا در ازدواج های فامیلی، دخالت های خانواده بیشتر می شود. این دخالت ها ممکن است به کل فامیل سرایت پیدا کند. اگر مشکلی بین دختر و پسر یه وجود بیاید پای هر دوخانواده به میان می آید. فقط کافی است دختر و پسر خانواده هایشان را از این مشکل با خبر کنند آن وقت است که کل فامیل درباره آنها صحبت می کنند.

احتمال دعوا و نزاع های خانوادگی بیشتر است

اگر میان زوجین مشکلی پیش بیاید و خانواده ها از این مشکلات با خبر شوند. ممکن است پس از اینکه مشکل میان زوجین برطرف شد باز هم تنش در خانواده های آنها به وجود بیاید. خانواده های دو طرف مثل سابق نمی شوند و روابط آنها همانطور تیره و تار می ماند. در این اوضاع علاوه بر اینکه آبروی زوجین در فامیل رفته است دیگر نمی توانند ارتباط قدیمی را با یکدیگر داشته باشند.

مزایا و معایب ازدواج فامیلی 2

احتمال سقط جنین زیاد می شود

معمولا در ازدواج های فامیلی احتمال بروز سقط جنین بیشتر از خانواده های دیگر است. به همین دلیل است که مشاوره پیش از ازدواج در این موارد باید بسیار دقیق صورت بگیرد.

احتمال تولد فرزند بیمار در این خانواده ها بیشتر است

در بعضی بیماری ها، هر دو زوج اگر دارای ژن معیوب باشند به احتمال زیاد فرزندشان نیز آن ژن معیوب را به ارث خواهند برد. مثلا اگر پدر و مادر ژن معیوب ناشنوایی و نابینایی داشته باشند ممکن است این ژن را به فرزندشان انتقال دهند. در ضمن بیماری هایی مانند دیابت نیز که منشا ژنتیکی دارند نیز در این بچه ها بیشتر خواهد شد. البته این ریسک به هر حال در تمام زوجین وجود دارد و همه باید آزمایش های ژنتیکی لازم را قبل ازدواج انجام دهند. اما ریسک ابتلا به این بیماری ها در ازدواج های فامیلی بیشتر خواهد بود.

بیماری های دیگری که ممکن است به فرزندان منتقل شود عبارت است از:

 • معلولیت
 • عقب ماندگی ذهنی
 • نابینایی
 • ناشنوایی
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • فشار خون
 • اسکیزوفرنی
 • سرطان های مبهم
 • بیماری های پروانه ای
 • بیماری های استخوانی
 • اختلالات خونی

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

حتی پس از تایید مشاوره ژنتیک، انجام آزمایشات غربالگری از ضروریات است

در ازدواج فامیلی، حتی پس از انجام آزمایشات قبل از ازدواج، در زمان حاملگی، باید غربالگری صورت بگیرد. زیرا آزمایشات قبل از ازدواج تنها می تواند برخی از بیماری ه مانند تالاسمی و عقب ماندگی را نشان دهد. اگر چه این تنها یک احتمال است. اما با توجه به فامیل بودن طرفین باید تمام اقدامات احتیاطی صورت بگیرد.

مزایا و معایب ازدواج فامیلی بسیار است اما می توان گفت هر کس بر حسب شرایط و امکانات موجود خود تصمیم به ازدواج با فامیل می گیرد. حال که درباره مزایا و معایب ازدواج فامیلی بیشتر مطالعه کردید.بهتر است درمورد اقدامات قبل از آن هم بیشتر بدانید.

اقداماتی که بهتر است قبل از ازدواج فامیلی صورت پذیرد.

 1. همه فامیل را در ابتدا از نیتتان با خبر نکنید
 2. قبل از ازدواج تحقیق کنید( حتی در ازدواج فامیلی مسائلی وجود دارد که شما از آن باخبر نیستید. شاید یک همسایه و دوست شما به چیزهایی بگوید که هیچ وقت راجب آن فرد نمی دانستید)
 3. به یک مشاوره خانواده مراجعه کنید. ( تمام جوانب ازدواجتان را با کمک یک مشاور بررسی کنید. بهتر است مشاوره طی چند جلسه صورت پذیرد.یک جلسه نیز با حضور خانواده های دو طرف باشد)
 4. مراجعه به مشاوره ژنتیک و انجام آزمایشات کامل
 5. در ابتدا سعی کنید از دخالت های خانواده جلوگیری کرده و خود در زندگی تصمیم بگیرید.
 6. پس از انجام آزمایشات ژنتیک، سعی کنید چند جلسه با همسر آینده جلسه بگذارید و خصوصی در مورد خودتان و مسائل زندگی صحبت کنید.
 7. بعد از ازدواج و قبل از حاملگی تحت نظر پزشک باشید.
 8. حتما آزمایش غربالگری را در طی حاملگی انجام دهید. زیرا برخی بیماری های منتقله تنها درآن زمان خود را نشان می دهند.
 9. و در انتها سعی کنید حدالامقدور مشکلات میان خود و همسرتان را بین خودتان حل کنید و به خانواده های خود چیزی نگویید.

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله مزایا و معایب ازدواج فامیلی استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

مزایا و معایب ازدواج فامیلی

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مزایا و معایب ازدواج فامیلی چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: