خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(37 رای)

برخی از دانش آموزان و دانشجویان فکر می کنند برای داشتن انتخاب رشته خوب، مهم ترین چيز دارا بودن کارنامه و نمره و رتبه کنکور خوب می باشد. این افراد بيش تز از آنکه به خود، اهداف، آينده و زندگی شان فکر کنند، به نظر دیگر افراد و اهميتی که مردم جامعه برای رشته های دانشگاهی مختلف قائل هستند، توجه می نمایند. اما موضوع اصلی برای داشتن يک انتخاب رشته صحيح، درست و موفق اينست که خود و اهداف شان را خوب بشناسند. در حقیقت موضوع اصلي انتخاب رشته، خود فرد داوطلب کنکور می باشد. از اینرو هر گونه انتخاب نادرست از جمله مشاوره انتخاب رشته نادرست میتواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری

متاسفانه به کرات دیده می شود بعضی از افرادی که در رشته های دانشگاه های مختلف پذیرفته می شوند، علاقه ای به رشته انتخابی خود نداشتند و گاها علی رغم تمام تلاش شبانه روزی خود برای ورود به دانشگاه، از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف می دهند.

انتخاب صحیح

از این رو مشاوره انتخاب رشته کنکور نقشی مهم در آینده مادی و روحی تمامی دانش آموزان و دانشجویان دارد. برای این منظور مشاوره انتخاب رشته کنکور مشاوره تحصیلی تلفنی صدای رهیاب با دارا بودن مشاوران انتخاب رشته زبده از دانشجویان و فارغ التحصیلان برتر دانشگاه های برتر کشور با شعار «هر محصل یک مشاور» نقشی اجتناب ناپذیر را در عرصه مشاوره تحصیلی ایفا می کند.

آخرین اخبار تحصیلی ، مدارس ، کنکور سراسری و دانشگاه آزاد در کانال تلگرام

ویژگی های انتخاب رشته خوب

انتخاب رشته کنکور آخرین قدمی است که دانش آموزان در فرآیند ورود به دانشگاه بر می دارند. زیرا نتیجه تمام این فرآیند پر تلاش و سخت دانش آموزان به انتخاب رشته کنکور بستگی دارد. از نظر بسیاری از مشاوران تحصیلی، مهمترین قدم نیز همین انتخاب رشته کنکور محسوب می شود.

به عبارت دیگر یک انتخاب غلط می تواند زحمات چندین و چند ساله داوطلب کنکور را بر باد دهد. از طرف دیگر یک انتخاب رشته کنکور مناسب به همان اندازه می تواند داوطلب کنکور را به رشته ای که به آن علاقمند است برساند. این نهایتا منجر به رضایت شغلی و اشتغال هدفمند، کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهروری شغلی در جامعه خواهد شد.

انتخاب رشته صحیح

مشاوران تحصیلی همواره این نکته را متذکر می شوند داوطلب کنکور باید دقت داشته باشد که یک رشته خاص به تنهایی نه خوب است و نه بد! زیرا اگر کسی که به آن رشته علاقمند است و استعداد ادامه آن را دارد، به تحصیل آن بپردازد، نتیجه کار مناسب خواهد بود. در صورتی که عدم علاقه داوطلب کنکور به پرمخاطب ترین رشته های دانشگاهی هم یک نیروی کارآمد در آن رشته تربیت نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: با دانشگاه های ایران بیشتر آشنا شوید

استفاده از تست شخصیت در مشاوره انتخاب رشته

تست شخصیت MBTI معتبرترین تست شخصیتی در روانشناسی است که از آن برای مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی، برنامه ریزی و حتی مشاوره ازدواج استفاده می شود. شما برای انجام تست شخصیت می توانید با مراجعه به این لینک و پاسخگویی به یک مجموعه سوالات ساده، از تیپ شخصیتی خودتان مطلع شوید.

فرایند مشاوره انتخاب رشته حضوری در مرکز مشاوره رهیاب به این صورت است:

 • مراجعه به سایت Rahyabmoshaver.com > تست روانشناسی > تست روانشناسی MBTI و یا کلیک بر روی این لینک.
 • جواب دادن به سوالات مطرح شده در تست.
 • اعلام تیپ شخصیتی شما با یک کلمه انگلیسی 4 حرفی مثل ISTJ.
 • ارائه کلمه انگلیسی 4 حرفی به مشاور انتخاب رشته خود.
 • بررسی تیپ شخصیتی شما و تشخیص علاقه مندی ها و توانایی های شما توسط مشاور انتخاب رشته
 

پس از تعیین تیپ شخصیتی شما، مشاوران انتخاب رشته ما به بررسی علاقه مندی ها و توانایی های شما می پردازند. سپس با انطباق نتیجه آن با ویژگی رشته های تحصیلی و توانایی هایی که برای موفقیت در هر رشته مورد نیاز است، به شما کمک می کنند تا با دیدی بازتر رشته های خود را انتخاب کنید. در این فاز از مشاوره انتخاب رشته، شما با توانایی های خود برای موفقیت در هر رشته آشنا می شوید.

با این حال دانستن این موضوع تنها کافی نیست. در گام های بعدی عواملی مثل علاقه مندی شما، موقعیت شغلی، ظرفیت بازار کار، آینده شغلی، حقوق و درآمد مشاغل مرتبط با رشته در انتخاب رشته تاثیرگذارند. مشاوران ما به شما کمک می کنند تا بتوانید به یک انتخاب رشته مطلوب دست یابید.

بیشتر بخوانید: تست تیپ شخصیتی چیست؟

استفاده از دانشجویان برتر دانشگاه های تهران برای مشاوره انتخاب رشته

یکی از مزایای مرکز مشاوره رهیاب در مشاوره انتخاب رشته این است که شما می توانید از تجربیات دانشجویان دانشگاه های برتر کشور استفاده کنید. در مشاوره انتخاب رشته معمولاً دانشجویان بهتر از سایر افراد می توانند به داوطلبان کنکور کمک کنند. چرا که آنها با جدیدترین وضعیت رشته های تحصیلی، مطالب روز مرتبط با رشته و همچنین بازار کار رشته و موقعیت های شغلی بیشتر درگیر هستند و کاملاً با پوست و گوشت خود درگیر رشته ها می شوند.

از سوی دیگر دانشجویان دانشگاه های برتر تهران شناخت مناسبی نسبت به رتبه ها و سایر مشخصات رشته ها دارند و چون از توانمندی ها و ضریب هوشی بالایی برخوردارند، می توانند با دید بازتر و ضریب اطمینان بالاتری شما را در انتخاب رشته یاری برسانند.

آخرین اخبار تحصیلی ، مدارس ، کنکور سراسری و دانشگاه آزاد در کانال تلگرام

 

ظرفیت دانشگاه ها را دست کم نگیرید

با نگاه به آمار و ارقام کنکور سال 97 مشخص می شود که باز هم مانند سال 96 تعداد داوطلبان در رشته تجربی بیش از سایر رشته ها است. براساس آمار تقریبی بیس از 60 درصد داوطلبان رشته های دانشگاهی مرتبط با رشته تجربی هستند و قریب به اتفاق افراد برای تحصیل در یکی از رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در این ماراتن علمی شرکت کرده اند. طبیعی است با میزان ظرفیت موجود امکان تحقق هدف تمامی داوطلبان میسر نبوده و تمامی هشدارها و توصیه ها مبنی بر انتخاب رشته کنکور متوازن در چنین شرایطی نقش خود را نشان می دهد. این امر اهمیت مشاوره انتخاب رشته کنکور را صد چندان می کند.

تعداد داوطلبان شرکت کننده و ظرفیت پذیرش کنکور 97

تعداد کل داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری 97 برابر با یک میلیون و 11 هزار و 825 نفر بوده که از این تعداد، 599 هزار و 313 نفر زن و مابقی مرد هستند. از این مقدار 144 هزار و 550 نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، 642 هزار و 451 داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی، 205 هزار و 26 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی، 12 هزار و 260 داوطلب در گروه آزمایشی هنر و 7 هزار و 538 نفر در گروه آزمایشی زبان های خارجی ثبت نام کرده اند.

براساس اعلام سازمان سنجش کشور گروه علوم انسانی با 308 هزار و 154 نفر بیشترین ظرفیت پذیرش را دارد و پس از آن گروه ریاضی با 236 هزار و 233 نفر و پس از آن ظرفیت گروه علوم تجربی با 174 هزار و 958 نفر در رده بعدی قرار دارد و ظرفیت گروه هنر 19 هزار و 264 نفر و گروه زبان های خارجی 24 هزار و 235 نفر است. مجموع ظرفیت 747 هزار و 892 نفر است. حدود یک پنجم ظرفیت به دوره روزانه اختصاص دارد و ظرفیت دانشگاه پیام نور در مجموع ظرفیت این دوره 375 هزار و 374 نفر، ظرفیت دوره نوبت دوم (شبانه) 26 هزار و 436 نفر، ظرفیت پردیس خودگردان 2 هزار و 904 نفر و ظرفیت موسسات غیر انتفاعی 198 هزار و 72 نفر برآورد شده است.

مشاوره اصولی کنکور

مشاوره کنکور چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

از جمله اولین وظایف و اقدامات یک مشاور کارکشته کنکوری مشخص کردن راه و مسیر هر شخص مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر است. وقتی داوطلب هدف خاصی داشته باشد مسلما مسیر بخصوصی را هم برای دستیابی به آن انتخاب میکند.

تغییر پی در پی هدف یا به زبان خودمانی از این شاخه به اون شاخه شدن باعث کندی بیش از حد و گرفتن سرعت شما میشود.ولی مشاور حرفه ای میتواند شمارا در مسیری ثابت کند و اینکه شما را برای رسیدن به آن مسیر تشویق کند و حمایت های لازم را برایتان مهیا کند.

آنچه خوانده اید را تثبیت کنید

 1. مرور
 2. تست زنی پی در پی
 3. روش درصدی هفتاد - چهل
 4. شبیه سازی کنکور
 5. زمان بندی

در رابطه با گزینه های بالا از مشاور بپرسید

 1. تست ها را چگونه بزنم؟
 2. سوالاتی که پاسخگوی به آنها طول می کشد؟
 3. سوالاتی که بین 2 گزینه شک کرده ایم؟
 4. سوالات نسبتا ساده و ساده؟
 5. از منابع آگاهی دارید؟
 6. میدانید بودجه بندی از کجاست؟

اینها همه در گزینه های بالا نهفته است و برای حل دقیق این مسأله ها باید برای آن وقت بگذارید.

بهترین انتخاب رشته

سراشیبی کنکور چیست؟

روزها و ماه ها سپری شده اند و به طور تقریبی دو ماه تا کنکور مانده است. احتمالا خیلی از شما که این مطلب را می خوانید حس ترس و امید و شاید هیجان را در خود یا دوستان خود که واسطه فشار درسی به وجود آمده را تجربه کرده آید.

خب اول باید بگوییم که الان حتی در بدترین شرایط تحصیلی هم که باشید فقط باید به موفقیت بپردازید. مطمئن باشید که این به اصطلاح دو ماه به اندازه کافی آن قدر کافی است که بتواند کم و کاستی های شما را تا حد بخصوص کاهش دهد. شما توان مندید که در طول این مدت کوتاه با کمی تلاش و برنامه ریزی پر فشار همه چیز را کاملا بر عکس کنید و به نفع خودتان تغییر دهید خاطر نشان کنیم که بچه های کنکور باید بعضی سوالات را از خود دور کنند؛ مثل: آیا من میتوانم؟ باید بگوییم بله میتوانی. بهتر است اصلاح کنیم اگر بخواهی همه چیز تغییر میکند.

آیا امسال قبول میشوم؟

این حرف ها فقط پای شما را سست میکند و انرژی شما را کاهش میدهد. اینجا باید گوش زد کنیم با حفظ آرامش و اعتماد به نفس از مشاوری که در زمینه کنکور چند سال سابقه دارد کمک بگیرید. کافیست تلفن خود را بردارید و یا بصورت حضوری با مشاوران رهیاب در تماس باشید.

از آنجایی که بعضی از داوطلبان کنکوری به علت فشردگی برنامه خود در این مدت کوتاه وقت گرفتن مشاوره حضوری را ندارند، همین حالا با تلفن ثابت از این فرصت طلایی استفاده کرده و با مشاوران مجرب رهیاب در زمینه برنامه ریزی فشرده کنکور بهره مند شوند.

چرا مشاوره انتخاب رشته کنکور تلفنی؟

همه ساله در زمان با اعلام نتیجه رتبه های کنکور، داوطلبان کنکور که اغلب انتظار رتبه های حاصل شده را ندارند. مدت زمان اندکی را برای انتخاب رشته دارا می باشند. با توجه به مدت زمان اندک، اهمیت امر انتخاب رشته و اینکه اغلب افراد به مشاوران تحصیلی برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور دسترسی ندارند. همچنین با توجه به زمان بر بودن مشاوره انتخاب رشته کنکور عملا برای بسیار از افراد دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور حرفه ای غیر ممکن به نظر می رسد. از این رو مشاوره تحصیلی تلفنی صدای رهیاب در جهت رفاه حال داوطلبان عزیز با ارائه مشاوره انتخاب رشته کنکور حرفه ای اقدام به ارائه مشاوره تلفنی انتخاب رشته در زمینه های زیر کرده است.

گردآوری و تنظیم: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد 98» می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد

پاسخگویی از ساعت 8 صبح الی 8 شب حتی ایام تعطیل

به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال لطفا مجددا تلاش فرمایید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2