مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)

مشاوران و روانشناسان آموزش ابتدایی به منظور ارائه روشهای تخصصی و اصولی در کار خود بسیار حساس و دقیق هستند. اما کاربرد این روشها در دوره ابتدایی و مدرسه بسیار با اهمیت می باشد. جنبه های متفاوتی مثل تعاملات خانوادگی، ویژگی های متفاوت شخصیتی، تکامل و رشد دانش آموزان در میان است که هر کدام نقش جداگانه ای در مسیر مشاوره دوره ابتدایی بر عهده دارند. یک مشاور آموزش ابتدایی لازم است که به همه موارد اشراف کامل داشته باشد تا بتواند کمک کننده دانش آموزان و خانواده ها باشد.

/// شماره های تماس ///

مهمترین وظایف مشاوره ای در دوران دبستان در ادامه شرح داده می شود.

شناسایی دانش آموزان و ویژگی های آنها

در دوره ابتدایی، شناسایی و درک کردن شرایط دانش آموزان باید هر چه دقیق تر و سریعتر صورت گیرد. بهتر است از همان ابتدای ورود به دبستان، از توانایی ذاتی آنها اطلاعات کسب شود و جزئیات آن در طول سال نیز مورد بررسی و ارزیابی مستمر قرار گیرد. از جمله ابزارهای سنجش ویژگی های آنها، تستهای هوش، انجام مصاحبه های تشخیصی توسط متخصص یا پرسشنامه های روانشناختی می باشد. با توجه به شرایط زمانی و مکانی، بهترین ابزار برای سنجش دانش آموزان پرسشنامه ها هستند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: سنجش هوش کودک

شناخت در مورد رشد و تکامل دانش آموزان

اساساً هدف اصلی در مشاوره با دانش آموزان، تکامل و رشد و نمو دانش آموزان به عنوان یک شخصیت مطلوب و برخوردار از سلامت کامل در جامعه ای است که باید در آن زندگی کنند و نقش اصلی و اساسی را مشاور به دوش دارد. مثلاً اگر هدف ایجاد خود رهبری یا ابراز وجود یا افزایش قدرت توجه و تمرکز در دانش آموز باشد، لازم است در عمل به او مسئولیت واگذار شود و طبق برنامه ریزی علمی و تجربی رفتارهای او را سر و سامان داد. در انتخاب ها بصورت مستمر تکالیفی برای او در نظر گرفت تا ویژگی مورد نظر در او به وجود آید.

آموزش ابتدایی و روانشناسی کودک

بنابراین تا حد امکان می باسیت به دانش آموزان حق اظهارنظر و آزادی انتخاب داد تا محدودیتها موجب کاهش انگیزه و تلاش در آنها نشود. مثلا در غالب موارد کودک تمایل دارد کارهای مربوط به بزرگسالان را انجام دهد و از آنان تقلید کند. همین موضوع زنگ خطری است برای اینکه اطرافیان دانش آموز را نیز کنترل کنیم که تا حد ممکن آسیبی به شرایط دانش آموز نرسد. یعنی با شناخت بیشتر کودکان و اطرافیانشان می توانیم از میزان آسیبهای احتمالی در آینده بکاهیم.

با پیشگیری مشکلات در سنین کم، درصد بروز آنرا در بزرگسالی کمتر کنیم

طبق مطالعات روان شناختی، مشاوران دانش آموزان به این نتیجه رسیده اند که اگر مشکلات دوران ابتدایی را بتوان با تکنیکها و روش های علمی کاهش داد، میزان بروز مشکلات در بزرگسالی بصورت محسوسی کاهش پیدا خواهد کرد. مثل آموزش روشهای مدیریت و کنترل هیجانات منفی، آموزش قوانین احتماعی به کودک در سنین پایین. پس در اینجا نقش مهم و اساسی مشاور در جهت کاستن از مشکلات بسیار حائز اهمیت است.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست میزان اعتماد به نفس

بهبود سازش فردی و میان فردی، خانوادگی

در این مورد، وظیفه مشاور این است که به دانش آموزان کمک کند تا با خود، خانواده و اطرافیانش سازگاری بهتری داشته باشد. همه دانش آموزان به این دسته از مشاوران و کمکها نیازمند هستند و معلمی که به دانش آموزان این آزادی و فرصت متناسب با شرایط را بدهد که آنها بتوانند خودشان را نشان دهند و به آنها کمک کند تا شخصاً مشکل خود را ارزیابی و درک کنند و در رفع مشکلات بکوشند، وظیفه مشاوره و راهنمایی را انجام داده است.

البته در این مسیر فقط با کودک مشاوره نخواهیم داشت بلکه رابطه با پدر و مادر نیز باید در دستور کار قرار گیرد. والدین نیز در این مسیر وظایف بسیار مهمی بر عهده دارند. پس باید گفت تربیت فرزند فقط به والدین معطوف نمی شود و جامعه، مدرسه، مشاوران و هر فردی که در ارتباط با فرزند می باشد، می تواند نقش موثری در تربیت وی داشته باشد.

نویسنده: علی اصغر رضائی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مشاوره روانشناسی آموزش ابتدایی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: