مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تحفیف
تعیین وقت آنلاین مشاوره حضوری
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(15 رای)

معمولا افرادی که برای مشاوره روانشناسی به مراکز مشاوره مراجعه می کنند، از برخی مشکلات روانی خود آگاهی ندارند. چرا که معمولا در جلسات مشاوره روانشناسی دیده می شود که فرد در برخی از رفتارهای خود به صورت افراطی عمل می کند. درواقع رفتارهایی که به لحاظ روانشناسی در حالت معمول یک نیاز هستند، به صورت افراطی بروز می کنند و بایستی چنین رفتارهایی درمان شوند. مهرطلبی، نیاز به مهر و محبت کردن و طلب نمودن آن از اطرافیان یکی از نعماتی که خداوند در انسان به ودیعه گذاشته و بایستی تأمین شود. اما در میان مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره روانشناسی بسیارند افرادی که به خاطر افراط در برآوردن یک نیاز، به بیماری دچار می شوند.

در یک جلسه مشاوره روانشناسی چه موقع مهرطلبی بیمار را تشخیص می دهند؟

مشاوران روانشناس معتقدند افراد کمال پرست، دچار مهرطلبی هستند. افراد مبتلا به مهرطلبی به دنبال آن هستند که مورد لطف و دوست داشتن همه قرار بگیرند. خانمها نسبت به آقایان افراد مهرطلبتری هستند. زیرا به این شکل بزرگ شده اند که دیگران را خشنود سازند. اما متاسفانه راضی و خشنود نگه داشتن همه مستلزم صرف وقت و انرژی بسیاری است. و می تواند منجر به اضطراب و افسردگی شود.

تجربه ی مشاوران روانشناس نشان می دهد، اغلب این رفتارهای مهرطلبانه سرانجام به شکست می رسد. زیرا خوشحال و راضی نگه داشتن همه غیرممکن است. تلاش سرسختانه برای خشنود ساختن همه و میل به پذیرفته شدن و دوست داشته شدن توسط همه رفتار سالمی نیست. و نشان از یک رفتار افراطی و بیمارگونه دارد. لذا افرادی که چنین رفتارهایی دارند، باید خودشان را تغییر داده و اصلاح کنند. اکثر چنین افرادی وقتی درجلسات مشاوره روانشناسی شرکت می کنند، تصور نادرستی از خودشان دارند. این افراد تصور می کنند که مشکل از سایر افراد است.

افراد مهرطلب فکر می کنند مورد کم مهری اطرافیان قرار گرفته اند و دیگران آنگونه که باید به آن ها مهر و محبت نشان نمی دهند.

این افراد باید بدانند که به لحاظ روانشناسی با مشکل مواجه خواهند شد و برای درمان خود باید خود را تغییر دهند.

راهکارهایی برای درمان مهرطلبی

با مشخص شدن مشکل روانشناختی افراد مهرطلب، حال این سوال مطرح می شود که افراد بسیار مهر طلب چگونه می توانند روش خود را تغییر دهند؟

افزایش آگاهی

تجربه مشاوران روانشناسی در جلسات مشاوره نشان می دهد که افزایش دانش و آگاهی درباره مهرطلبی بهترین نقطه شروع تغییر است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که ابتدا عادتهای مهرطلبی خود رابشناسید. و آنها را در جایی یادداشت کنید. در مرحله ی بعد گزینه های نوشته شده را بررسی نمایید. و به چگونه تغییر داذن آنها فکر کنید.

توانایی نه گفتن

اگر انسان مهرطلبی هستید، در گام دوم باید نه گفتن را بیاموزید. شما باید بتوانید ابراز احساسات کنید (برای آشنایی بیشتر با عوارض جلوگیری از ابراز احساسات پیشنهاد می کنیم مقاله عوارض منفی جلوگیری از ابراز احساسات و درمان آن را مطالعه کنید). نباید همه ی احساساتتان را سرکوب کرده یا فروخورید. گاهی نیازهای خود را در اولویت قرار دهید. در آغاز کار ممکن است از این تغییرات راحت نباشید. اما در ادامه معذب بودن شما فروکش خواهد کرد. و به تدریج شاهد اصلاح خود خواهید بود.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «بیماری ای به اسم مهرطلبی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: