مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(22 رای)

در این مقاله قصد داریم با روانشناسی، موضوعات روانشناسی، مسائلی که در رشته روانشناسی مطرح می شود و کاربردهای روانشناسی صحبت کنیم.

رشته روانشناسی چه مباحثی را در بر میگیرد؟

چقدر خودمان را می شناسیم؟ آیا از احساسات خود آگاهی داریم؟ این احساسات از کجا ناشی می شوند؟ آیا این روزها احساس بی حوصلگی می کنید بدون آنکه دلیلی برای آن پیدا کنید ؟ چگونه بر استرس و نگرانی های روزمره غلبه کنیم ؟ آیا می توانیم نگاه خوشبینانه تری نسبت به خودمان، دیگران و دنیا در خود پرورش بدهیم؟ چه طور می توانیم از شر یک عادت کهنه خلاص شویم؟ تا به حال فکر کرده اید معنی خوابهایمان به خصوص خوابهایی که تکرار می شوند چیست؟ چرا با اینکه غذای کمتر یا بیشتری می خوریم، تغییری در وزن ما ایجاد نمی شود ؟

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

با آموختن روانشناسی چه سوالاتی را می توانید پاسخ دهید؟

آیا زنان و مردان متفاوت از همدیگر فکر؛، احساس و رفتارمی کنند ؟ چرا نمی توانیم با خانواده، همسر، دوستان و همکاران ارتباط خوبی برقرار کنیم ؟ آیا در برقراری رابطه جنسی دچار مشکل شده اید؟ از سلامت جنسی چه می دانیم؟ آیا ازدواج کردن نیاز به مهارت دارد؟چه مهارتهایی؟ آیا زمان آن رسیده که به رابطه خود خاتمه دهیم؟ چه طور می توان طلاق موفقیت آمیزی داشت؟ چه موقع می توانیم به اهداف و خواسته هایمان دست پیدا کنیم؟

چگونه با فرزندان خود به شیوه درستی رفتار کنیم؟ آیا در خانواده یا اطراف شما افراد عصبانی، ناراحت یا افسرده وجود دارند؟ چه احساسی به شما منتقل می کنند؟ چه طور می توانید با آنها برخورد مناسبی داشته باشید ؟ اینها نمونه ای از سوالات یا مسایلی است که ممکن است برای هر کدام از ما پیش بیاید، درست است؟

تا امروز به فکر پاسخگویی به این سوالات افتاده اید؟ چه روشی رابرای رویارویی با مسایل و سوالاتتان انتخاب کرده اید؟ آیا این روش شما را به نتیجه دلخواه و مورد نظرتان رسانده است؟
شاید در زندگی همه ما مواقعی پیش آمده که احساس کرده‌ایم به تنهایی از پس مساله ای که با آن مواجهه می شویم، برنمی‌آییم. یا حداقل نیاز به مشورت با یک فرد قابل اعتماد داریم.
گاهی در چنین مواقعی گوشی تلفن را برمی داریم و برای قابل اعتمادترین دوست‌ یا نزدیک‌ترین اقوام خود مسایل خود را می گوییم یا به قول معروف، درددل کنیم.
اما واقعیت این است که پاسخ درست برخی سوالات و مسایل را تنها با کمک متخصصان می توان یافت.
 تخصصی که در پیدا کردن پاسخ سوالاتی نظیر سوالات بالا به ما کمک می کند، روانشناسی است.

رشته روانشناسی چیست؟!

روانشناسی ، رشته ای است که تعریف آن دشوار است. و ممکن است هر کدام از ما یک تعریف و تصوری برای آن داشته باشیم. علم خواندن ذهن آدمها. کمک به افرادی که مشکلات روانی دارند. علمی که با آن می توان درون خود را شناخت و هزاران تعریف دیگر، همه شاخه هایی از روانشناسی هستند.

تعریف علم روانشناسی چیست؟

روانشناسی عبارت است از مطالعه و شناخت علمی چگونگی و چرایی ابعاد مختلف رفتار موجود زنده، به ویژه انسان. در این تعریف از روانشناسی بیشترین توجه به رفتار و جنبه های مختلف آن در انسان است. به دیگر سخن، به یک معنا می توان روانشناسی را رفتارشناسی نامید. چرا که موضوع اصلی روانشناسی به عنوان یک علم رفتاری، مطالعه فعالیتها و واکنشهای حیوان و انسان در شرایط و موقیعت های مختلف است.

منظور از رفتار در روانشناسی چیست؟

منظور از رفتار در روانشناسی، «آن دسته از فعالیت‌هایی است که بوسیله یک فرد دیگر یا با دستگاه‌های آزمایشگاهی قابل مشاهده است». و منظور از فرآیندهای ذهنی» آن دسته از فعالیت‌هایی است که قابل مشاهده مستقیم نیست. ولی می‌توان آن را از روی آثارش در رفتار فرد استنباط کرد».

نمونه‌هایی از رفتار که در روانشناسی بررسی می شوند عبارتند از: مطالعه کردن، صحبت کردن. ورزش کردن، خوابیدن، حرف زدن در خواب، آب دهان انداختن، گره کردن مشتها و... و نمونه‌هایی از فرآیندهای ذهنی روانشناسی عبارتند از: حل مسئله، سبک تفکر، تغییرات مربوط به حافظه و یادگیری، ادراک و....

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

تاریخچه کوتاهی از علم روانشناسی

روانشناسی از تمام نظام‌های علمی موجود قدمت بیشتری دارد. می‎توان ریشه‌های روانشناسی‌ را تا سده چهارم و پنجم پیش از میلاد با دانشمندانی چون افلاطون و ارسطو دنبال نمود. ولی به قول هرمن ابینگهوس، قرن ۱۹، ”روانشناسی پیشینه‌ای دراز اما تاریخچه‌ای کوتاه دارد (شولتز و شولتز، ۱۳۷۲، ص ۱۸). یک فیلسوف تحصیل کرده آلمانی بنام رادولف گوسلنیوس ابداع کننده اصطلاح «روانشناسی» است (۱۹۵۰). معنی ریشه کلمه روانشناسی از کلمه (روان) بمعنای "روان در زبان یونانی است. تا حدود اواخر سده نوزدهم، روانشناسی به عنوان شاخه‌ای از علم فلسفه شناخته می‌شد. و همچنین به عنوان یک کیش در برخی فرهنگ‌ها در نظر گرفته می‌شد.

رشته روانشناسی چگون شکل گرفت؟

از این منظر روانشناسی شامل تهاجم افکار و نابودی یگانگی درونی می‌گردید. در سال ۱۸۷۹ شخصی بنام ویلهلم وندت (که به پدر روانشناسی نیز معروف است) اقدام به تأسیس یک آزمایشگاه در دانشگاه شهر لایپزیک آلمان نمود. تمرکز اصلی این آزمایشگاه بروی مطالعات روانشناسی قرار داشت. در سال ۱۸۹۰ ویلیام جیمز درکتاب خود با نام "اصول روانشناسی به بسیاری از پرسشهای مطرح شده در باب بنیادهای روانشناسی که تا سالها بعد توسط روانشناسان مطرح گردیده بودند، پاسخ داد. از دیگر افراد مطرح در رشته روانشناسی هرمن ابینگواس (پیشتاز تحقیقات حافظه)، دانشمند روسی با نام ایوان پاولف (شخصی که مبتکر فرآیند یادگیری شرطی شدن کلاسیک است) می‌باشند.

موضوع رشته روانشناسی چیست؟

موضوع رشته روانشناسی، فرآیندهای ذهنی و رفتار است. در زمینه فرآیندهای ذهنی، هرچند مطالعه ذهن و فرآیندهای آن به زمان یونان باستان بر می گردد اما مطالعه علمی آن به کمی بیشتر از یک قرن بر می گردد و در ارتباط با رفتار، روانشناسی از چهار طریق به بررسی آن می پردازد:

موضوعات مرتبط با رفتار در رشته روانشناسی کدامند؟

١. توصیف رفتار و این که این رفتار چیست و به چه ترتیبی عینیت پیدا می کند.
٢. تبیین رفتار: یعنی علت یابی رفتار.
٣. پیش بینی: قدم سومی که روان شناسی بر می دارد این است که به دنبال توصیف و تبیین رفتار امکان پیش بینی رفتار را میسر می کند.
4. تغییر رفتار که در واقع نوعی کاربرد علم روان شناسی است و به تناسب در بعضی از شاخه های علم روان شناسی از تغییر رفتار هم تحت عنوان یک هدف نام برده می شود.

روانشناسی امروز به حدود ۵۴ رشته و شاخه متفاوت از قبیل روانشناسی بالینی، روانشناسی کودکان و کودکان استثنائی. روانشناسی صنعتی و سازمانی. روان‌سنجی، روان‌کاوی، روانشناسی مهندسی، روانشناسی فیزیولوژیک. روانشناسی ورزش, روانشناسی مدیریت و... تقسیم شده‌است. روانشناسی به مطالعه مفاهیمی مانند هوش، رفتار، هیجان‌ها (احساسات)، روابط درونی و روابط اجتماعی و شخصیتی فرد می‌پردازد.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی


مرکز مشاوره تلفنی رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما 
برای تماس با مشاوران روانشناسی ما از تلفن ثابت با شماره

9099075226

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب
حتی ایام تعطیل


سایت روانشناسی,انجمن روانشناسی,سایت های روانشناسی,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره رهیاب,مرکز مشاوره رهیاب,مشاوره تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تهران,مشاوره تلفنی تهران  برای مشاوره روانشناسی می توانید تلفنی با مشاوران مرکز مشاوره رهیاب در تماس باشید:

سایت روانشناسی,انجمن روانشناسی,سایت های روانشناسی,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره رهیاب,مرکز مشاوره رهیاب,مشاوره تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تهران,مشاوره تلفنی تهران  تلفن مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9099075226.

سایت روانشناسی,انجمن روانشناسی,سایت های روانشناسی,مشاوره خانواده تلفنی,مشاوره روانشناسی,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره تلفنی,مشاوره رهیاب,مرکز مشاوره رهیاب,مشاوره تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب,مشاوره روانشناسی تهران,مشاوره تلفنی تهران  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب : کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی رهیاب. - صفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تلفنی رهیاب.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مشاوره روانشناسی: آشنایی با رشته روانشناسی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: