مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
تماس اضطراری:021-22916114
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(15 رای)

معمولاً در جلسات مشاوره خانواده یا روانشناسی والدین کنجکاوند که بدانند، میزان دستورها و امر و نهیشان باید تا چه اندازه باشد که هم بتوانند کودک را کنترل و راهنمایی کنند. و هم جلوی خلاقیت و تصمیم‌گیری کودک را نگیرند. چرا که معمولاً با زیاد شدن دستورات والدین و کنترل بچه‌ها، قدرت تصمیم‌گیری از کودک سلب می‌شود و کودک همیشه احساس می‌کند از طرف پدر و مادر کنترل می‌شود. این ندای درونی که کودک از درون خود می‌شنود گفتگوی درونی نام دارد.

گفتگوی درونی چیست؟

گاهی ممکن است گفتگوی درونی را شبیه همه صداها در محل اجتماعات عظیم تصور نمود. در این فضاها کلمات درست فهمیده نمی شود. اما تصاویر بنحوی قابل رویت است. ما از همان کلاس اول مدرسه گرفته تا اتاق دندانپزشک، و سایر خاطره های اولیه، صحنه ها و صداهای گوناگون را ضبط کرده ایم. همه این صحنه ها و صداها و تصاویر ذهنی و حتی بوها می توانند در زمان حال، ماشه شروع بسیاری از مبادله های قدیمی را بکشند. مبادله هایی که گاهی شکوهمند بوده اند و گاهی دردناک و گاهی به شکل مبهم افسرده کننده.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

نحوه شکل گیری گفتگوی درونی از دیدگاه روانشناسی

از دیدگاه روانشناسی گفتگوی درونی را می توان به بهترین وجه به عنوان انتقال آگاهی از اینجا و اکنون (درک بالغ ) به آنجا و آن وقت ( صحنه قدیمی گفتگوی والد _ کودک ) توصیف کرد.

گه گاهی که صدای تحسین درونی را می شنویم:

آفرین پسر خوب ! آفرین دختر خوب !

مشاوران روانشناسی معتقدند تعریف و تمجید های والدین هیچ وقت از یاد فرد نمی رود. مطالعات روانشناسی نشان می دهد این تحسین ها بویژه زمانی که همراه با نوازش باشند در مدارهای اولیه حافظه ضیط می شوند. هر گاه شخص بنحوی رفتار کند که دوباره مورد تحسین والدین قرار بگیرد، گفتگوی درونی تقویت می گردد. بیشتر واکنش های والدین نسبت به فرزندان حالت امر ونهی و تصحیح دارد، به همین خاطر کودکان تصور می کنند که آنها را سرزنش می کنند. یا حتی اگر رفتار والدین سرزنش کننده نباشد، منفی است: ای پسر بد ! ای دختر کثیف !

جلسات مشاوره با کودکان نشان می دهد برای بیشتر بچه ها بزرگ شدن چیزی نیست جز یک سلسله تحقیرات پی در پی. در ذهن این بچه ها مدام جمله هایی از والدین تکرار می شود: اون جورابها رو نگفتم، آروم بگیر، درست بشین،... جمله صورتت کثیفه برای یک بچه دو ساله چه معنایی می تواند داشته باشد؟ و یا تو هنوز آنقدر بزرگ نشدی که قهوه بخوری. مشاوران روانشناسی معتقدند تکرار پیاپی این جملات و رفتارها باعث می شود تا این جملات در ذهن فرد حک شوند. و یک گفتگوی درونی در او شکل بگیرد.

تأثیر گفتگوی درونی از دیدگاه روانشناسی

استفاده از این جمله های منفی و بی مورد به لحاظ روانشناسی تأثیر منفی در کودک و دیدگاه او نسبت به آن رفتار دارد. و می تواند مستقیماً زندگی او در بزرگسالی را تحت تأثیر قرار دهد. آیا سن کودک تقصیر اوست. چرا باید به کودک طویی تلقین کنیم که او با خودش بگوید من خوب نیستم. مشاوران روانشناس بر این باورند که هیچ کس نمی تواند به فرد آسیب وارد کند. یا به زبان مشخص تر، هیچ کس نمی تواند به احساسات آسیب وارد کند، جز والدین. چرا که تأثیر روانشناسی که والدین بر فرزند می گذارند از هر کس دیگری بیشتر است. و تکرار امر و نهی ها و جملات، باعث می شوند تا فرد قدرت تصمیم گیری نداشته باشد. گویی که والدین دارند او را از درون اداره می کنند.

نویسنده: بی تا زرین پناه ⇐ روانشناس و مشاور روانشناسی مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی


مرکز مشاوره تلفنی رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما 
برای تماس با مشاوران روانشناسی ما از تلفن ثابت با شماره

9099075226

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب
حتی ایام تعطیل


گفتگوی درونی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی نظام وظیفه,مشاوره تلفنی تحصیلی,مشاوره تلفنی رهیاب  برای مشاوره روانشناسی می توانید تلفنی با مشاوران مرکز مشاوره رهیاب در تماس باشید:

گفتگوی درونی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی نظام وظیفه,مشاوره تلفنی تحصیلی,مشاوره تلفنی رهیاب  تلفن مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9099075226

گفتگوی درونی,مشاوره روانشناسی تلفنی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی نظام وظیفه,مشاوره تلفنی تحصیلی,مشاوره تلفنی رهیاب  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب: کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی رهیاب - صفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مشاوره روانشناسی : گفتگوی درونی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال اینجا کلیک نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی
×

دوره آموزش فن بیان و سخنوری

جزئیات دوره سخنوری