مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
خرید بسته مشاوره تلفنی تا 60% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب در نظر دارد، با معرفی مطالب مفید و کاربردی در زمینه‌های مشاوره روانشناسی تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره کودک تلفنی، مشاوره تلفنی نوجوان، مشاوره تحصیلی،‌ مشاوره ازدواج،‌ مشاوره مهارت‌های زندگی، مشاوره افسردگی،‌ مشاوره جنسی،‌ مشاوره خیانت و … در راستای اعتلای آگاهی مردم کشور عزیزمان برای حل مشکلات پیش‌روی آنان در زندگی گام بردارد. در این مقاله قصد داریم یکی از موارد مشکل ساز جوانان در زندگی زناشویی، به نام تحریف شناختی را بررسی کنیم. موضوع تحریف شناختی از جمله موضوعاتی است اگر در مشاوره زناشویی به آن توجه نشود شاهد مشکلات عدیده روانشناسی، اخلاقی و خانوادگی خواهیم بود. که معضلاتی همچون طلاق، افسردگی، قتل، توهین، بدبینی، شکاکی و... را به دنبال خواهد داشت.

تحریف شناختی و اهمیت آن در مشاوره روانشناسی و مشاوره زناشویی

اصلی در دنیای کامپیوتر وجود دارد که می گوید: داده های اشتباه یا ضعیف، برون دادهای اشتباهی را به وجود خواهند آورد. به زبان ساده روانشناسی یعنی این که اگر بر حسب مواردی برنامه ریزی کنید که اشتباه و نادرست هستند، پاسخی را به شما خواهد داد که اشتباه و نادرست هستند. این موضوع در زندگی هیجانی شما هم صادق است. تجربه جلسات مشاوره با زوجین و خانواده ها نشان می دهد اگر اشتباه فکر می کنید و افکار تحریف شده دارید، واکنش های هیجانی شما نیز اشتباه و گاهی اوقات ناراحت کننده خواهد بود.

در خیلی از مواقع در بین زوج ها و در زندگی زناشویی مشاهده می شود که یک فهم اشتباه، موجب به وجود آمدن تنش و دعوا در بین زوج ها می شود. این موضوع گاهی تا آن بیخ پیدا می کند که یک زندگی زناشویی شاد به کدورت کشیده می شود. حتی در برخی موارد، دلیل بسیاری از طلاق ها عدم فهم درست و افکار تحریف شده است. تحریف افکار و فهم نادرست گاهی حتی به حدی می رسد، که یکی از زوجین اقدام به قتل دیگری می کند.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

چرا در جلسات مشاوره زناشویی باید به تحریف شناختی توجه شود؟

از دیدگاه یک مشاور روانشناسی، به وجود آمدن چنین حادثه دلخراشی نمی تواند به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد. سوالی که مطرح می شود، این است که چه طور می شود یک زوج که در ابتدای ازدواج این قدر به هم علاقه داشتند و با هم تشکیل خانواده دادند، حالا این گونه از هم متنفر می شوند. و گاه این تنفر به حدی می رسد که منجر به طلاق یا در مواردی نادر به قتل منجر می شود. شاید اگر این در همان ابتدای کار، مشکلات در یک جلسه مشاوره روانشناسی یا مشاوره خانواده امکان پیشگیری وجود داشت. یکی از موارد شایعی که باعث می شود زندگی زناشویی زوج به تیرگی بگراید همین عدم فهم درست (عدم تفاهم) و افکار تحریف شده است. به این وضعیت در روانشناسی تحریف شناختی می گویند.

تعریفی ساده از تحریف شناختی:

در روانشناسی تعریف ساده ای از تحریف شناختی ارائه شده است: اگر ما به یک چیز بارها و بارها فکر کنیم، کم‌کم شروع می‌کنیم به باور کردن این که آن چیز حقیقی است و واقعیت دارد. یکی از عوامل اصلی ایجاد افسردگی به وجود آمدن تحریف شناختی در افراد است. مشاوران روانشناس معتقدند برای غلبه بر افسردگی باید این افکار خودکار را متوقف سازیم. و آنها را با افکار واقعی­‌تر و مثبت­‌تری جایگزین کنیم. با خفه کردن افکار بد در نطفه، می‌توان جلوی افسردگی را پیش از آن که حتی آغاز شود، گرفت.

تحریف های شناختی که در جلسات مشاوره روانشناسی بررسی می شوند:

در برخی از کلینیک های مشاوره روانشناسی، در دوره های مشاوره روانشناسی برای درمان افسردگی، در ابتدا روانشناسان تلاش می کنند، تحریف های شناختی را پیدا کنند. برخی از مواردی که موجب تحریف شناختی می شوند عبارتند از: 1- دید محدود. 2- پیش فرض ها. 3- بزرگ نمایی. 4- برچسب کلی. 5- قطب بندی خوب-بد. 6- استدلال غلط. 7- احساس کنترل غیرمنطقی. 8- فرار از مسئولیت. در ادامه هر یک از رفتارهایی که بر تحریف شناختی دامن می زند، پرداخته شده است.

1- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - دید محدود:

مشاوران روانشناسی معتقدند در این نوع تحریف شناختی، افراد تمام جنبه های مثبت رفتار همسرشان را نادیده می گیرند. و تنها بر قسمت هایی که آن ها را ناراحت کننده و ناقص احساس می کنند، تاکید می کنند. در روانشناسی این نوع تحریف شناختی را نوعی توجه انتخابی می دانند. که افراد بیمار در آن به بخشی از تصویر، به صورت بی اختیار، زیاد توجه می کنند. در حالی که از بخش ها یا ویژگی های دیگر همسر کاملا غافل می شوند.

2- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - پیش فرض ها:

پیش فرض ها، همان ذهن خوانی است. مطالعات روانشناسی نشان می دهد فرض شما باعث می شود، پیش مفروضه هایی در مورد احساس ها و انگیزه های همسر ایجاد شود. در این حالت پیش مفروضه ها باعث می شوند تا بدون هیچ گونه دانش مستقیمی، مفروضه های منفی را در مورد همسرتان در ذهن خود درست کنید. و با این کار، رفتارهای همسر را با پیش فرض های خودتان پیش داوری می کنید. بدون آنکه بدانید او دقیقا با چه هدفی رفتاری را انجام داده. این مفروضه ها، اشتباهات ذهنی مخربی هستند.

جلسات مشاوره زناشویی نشان می دهد که باورهای تایید نشده در مورد انگیزه های همسرتان، می توانند شما را بسیار عصبانی، آزرده یا مایوس سازند. اگر این مفروضه ها درست نباشند، ممکن است به رابطه زناشویی صمیمانه شما خاتمه بدهند. و در نهایت به طلاق، افسردگی و... منتهی شود.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی

3- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - بزرگ نمایی:

تجربه مشاوران روانشناسی و خانواده نشان می دهد اگر شما دچار بزرگ نمایی شده باشید، امور را بیش از حالت واقعی، بدتر (یا وخیم تر) جلوه می دهید. اگر به بزرگ نمایی مبتلا شده باشید،در مورد تاثیر رفتار همسرتان اغراق می کنید. یا بر عواقب احتمالی مصیبت بار تاکید می ورزید. در جلسات مشاوره زناشویی دیده شده است که بیشتر افرادی که دچار بزرگ نمایی می شوند بیشتر از واژه هایی مثل "همیشه، همه، تمام، هرگز، همه افراد" استفاده می کنند. در بزرگ نمایی یک واقعیت کوچک، به یک رویداد بسیار بزرگ تبدیل می شود.

4- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - برچسب کلی:

در این حالت به همسر خود یک برچسب(اسم منفی) می زنید که به صورت کلی شخصیت یا عملکرد او را هدف قرار می دهید. جلسات مشاوره زناشویی نشان می دهد که بر چسب های کلی فقط رفتار را مورد انتقاد قرار نمی دهند. بلکه هویت اصلی همسر را مورد هدف قرار می دهند. بدین ترتیب با تکرار و بولد کردن یک ویژگی منفی همسر، کل شخصیت همسر زیر سوال می رود. و روابط زناشویی زوج ها رو به کدورت می رود.

5- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - قطب بندی خوب – بد:

روانشناسان معتقدند افرادی که این نوع تحریف شناختی در آن ها بروز می یابد، واقعیت را به صورت سیاه و سفید درک می کنند. رفتار همسرشان را یا خوب یا بد می بینند. از نظر این افراد رفتار همسر یا اشتباه است یا درست. و حالت دیگری بین این دو وجود ندارد. خوب به معنای این است که آن مورد، نیازهای شما را برآورده ساخته است. و بد به معنای این است که آن مورد، نیازهای شمار را برآورده نساخته است. تجربه مشاوران خانواده در جلسات مشاوره زناشویی نشان می دهد، افراد مبتلا به قطب بندی، وقتی همسرشن منافع آن ها را در نظر می گیرند، می گویند درست عمل می کند. زمانی که طبق خواسته آنها عمل نمی کند، می گویند اشتباه عمل می کند. به همین خاطر مشاوران زناشویی توصیه می کنند، سعی کنید همه چیز را صفر و صدی نبینید.

6- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - استدلال غلط:

مشاوران زناشویی بارها در جلسات مشاوره زناشویی مشاهده کرده اند که در این نوع از تحریف شناختی یکی از زوج ها بر اساس یک رویداد کوچک در زندگی زناشویی، یک نتیجه گیری وسیع و غیر مستدل می سازند. اصطلاح: از کاه کوه ساختن به خوبی این تحریف شناختی را توصیف می کند.

7- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - احساس کنترل غیر منطقی:

در این نوع تحریف شناختی، افکار خودآیند، فرد را به سمتی سوق می دهند که خود را در زندگی زناشویی نسبت به نیاز ها، احساس ها و شادی همسرش کاملا مسئول می بیند. در جلسات مشاوره زناشویی این موضوع بارها دیده شده است. این حالت از تحریف شناختی موجب می شود وقتی مشکلی در هر کدام از این سه حوزه رخ می دهد، احساس می کند در انجام مسئولیت خود شکست خورده است. و یا فکر می کند که هر گز نمی تواند تغییرات مثبتی برای خود و همسرش ایجاد کند. دلیل به وجود آمدن این حالت در زندگی زناشویی این است که فرد احساس درماندگی کرده و فکر می کند این تغییرلات خارج از کنترل او هستند. و همه مسئولیت ها را بر عهده همسرشان می دانند.

تجربه مشاوران روانشناسی نشان می دهد وقتی احساس کنید که کنترلی بر اوضاع ندارید، دچار آشفتگی می شوید. در صورتی که خود را برای هر اتفاقی که در روابط زناشویی رخ می دهد مسئول بدانید، وقتی اتفاقی رخ بدهد خود را سرزنش خواهید کرد. در سوی دیگر اگر احساس می کنید که کنترل همه چیز به دست همسرتان است و شما هیچ قدرتی ندارید، پس به خاطر هر اشتباهی که صورت بگیرد همسرتان را سرزنش می کنید.

8- تحریف شناختی مورد بررسی در جلسات مشاوره روانشناسی - فرار از مسئولیت:

یکی از موضوعاتی که گریبان گیر جامعه امروز شده است فرار از مسئولیت است. این موضوع در جلسات مشاوره زناشویی و خانواده هم به کرّات دیده شده است. هسته اصلی تحریف شناختی فرار از مسئولیت، این باور است که ناراحتی شما همیشه ناشی از اشتباه فرد دیگری است. دیگران این کار را انجام داده اند که باعث ناراحتی شما شده اند. و شایسته تنبیه شدن هستند. عدالت می طلبد که آن ها به خاطر ناراحتی که به شما رسانده اند عقوبت شوند. یکی از جنبه های دیگر این نوع تحریف شناختی، این است که فرد فکر می کند برای جلب توجه یا همکاری همسر خود، حتما باید عصبانی شده و خشونت نشان دهد.

منبع: مهارت های زناشویی، مک کی، ترجمه محمد علی رحیمی، انتشارات ارجمند.

مشاوره تلفنی,شماره مشاوره تلفنی,مشاوره روانشناسی تلفنی,شماره مشاوره خانواده تلفنی,شماره مشاوره تحصیلی تلفنی


خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره ازدواج تلفنی

مشاوره جنسی تلفنی

مشاوره خیانت تلفنی

مشاوره زندگی مشترک نلفنی

مشاوره زنان و خانواده نلفنی

مشاوره دوران بارداری تلفنی

مشاوره جوان تلفنی

مشاوره نوجوان تلفنی

مشاوره کودک تلفنی

مشاوره نوزاد تلفنی


مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما 
برای تماس با مشاوران زندگی مشترک ما از تلفن ثابت و بدون پیش شماره با شماره

9099075226

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا 10 شب
حتی ایام تعطیل


خدمات کلان مشاوره تلفنی صدای رهیاب

مشاوره روانشناسی تلفنی

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره تحصیلی تلفنی


مشاوره خانواده تلفنی صدای رهیاب
مشاوره دهنده تخصصی و پاسخگویی به سوالات شما
برای تماس با مشاوران خانواده ما از تلفن ثابت و بدون پیش شماره با شماره

۹۰۹۹۰۷۵۲۲۶

تماس حاصل فرمایید
این شماره در سراسر کشور بدون پیش شماره و از طریق تلفن ثابت قابل شماره گیری است
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب
حتی ایام تعطیل


شما می‌توانید در هر زمانی بین ساعات 8 صبح تا 10 شب با مرکز مشاوره زناشویی و زندگی مشترک تلفنی صدای رهیاب تماس بگیرید. و از تجربه مشاوران زبده مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب، در حوزه های مختلف زندگی زناشویی استفاده کنید.


تحریف شناختی,مشاوره روانشناسی,افسردگی,مشاوره افسردگی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی زندگی مشترک,زندگی زناشویی,مشاوره زناشویی,مشاوره زندگی مشترک,زندگی مشترک,مهارت های زندگی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی صدای رهیاب  برای مشاوره زناشویی می توانید تلفنی با مشاوران مشاوره تلفنی صدای رهیاب در تماس باشید:

تحریف شناختی,مشاوره روانشناسی,افسردگی,مشاوره افسردگی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی زندگی مشترک,زندگی زناشویی,مشاوره زناشویی,مشاوره زندگی مشترک,زندگی مشترک,مهارت های زندگی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی صدای رهیاب  تلفن مرکز مشاوره زناشویی تلفنی صدای رهیاب : از سراسر کشور فقط با تلفن ثابت و بدون پیش شماره 9099075226

تحریف شناختی,مشاوره روانشناسی,افسردگی,مشاوره افسردگی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی زندگی مشترک,زندگی زناشویی,مشاوره زناشویی,مشاوره زندگی مشترک,زندگی مشترک,مهارت های زندگی,مشاوره خانواده,مشاوره خانواده تلفنی,روابط زناشویی,مشاوره تلفنی زناشویی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوره تلفنی روانشناسی,مشاوره تلفنی صدای رهیاب  شبکه های اجتماعی مرکز مشاوره صدای رهیاب. کانال تلگرام مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب. صفحه اینستاگرام مرکز مشاوره تل

گردآوری و تنظیم: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مشاوره زناشویی و تحریف شناختی - مشاوره خانواده تلفنی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال از بسته تخفیفی با امکان تماس 30 خط همزمان استفاده نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی