مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)

طلاق و جدایی نوعی تغییر در زندگی است. تغییری است که به همراه (از دست دادن) ایجاد می شود. و مراحل قابل پیش بینی سوگ (گرفتن طلاق) از همین از دست دادن ایجاد می شود. در این مقاله مشاوره تلفنی صدای رهیاب قصد دارد شما را با مراحل منتهی به طلاق آشنا کند. شما می توانید با آشنایی مراحل مختلف طلاق (سوگ)، آن را مدیریت کرده و از بروز آن جلوگیری کنید.

طلاق و جدا شدن دو زوج که در ابتدا عاشق یکدیگر بوده اند، اتفاقی به یک باره نیست. جدایی کم کم بروز می یابد. و در نهایت منتهی به طلاق می شود. این مراحل با عنوان سوگ شناخته می شود. سوگ دارای پنج مرحله است. هر یک از مراحل منتهی به طلاق (سوگ) دارای علائمی است که معمولاً برای بیشتر افراد اتفاق می افتد.

/// شماره های تماس ///

انکار (Denial)

مشاوران طلاق بر این باورند در مرحله انکار فرد نمی تواند با حقیقت طلاق و جدایی مواجه شود. احساس بی حسی می کند. و قضیه هنوز برایش جا نیافتاده است. هنوز باور نکرده که چه اتفاقی افتاده است. در این مرحله از سوگ (مراحل منتهی به طلاق) فرد بر این باور است که اگر به طلاق فکر نکند اتفاق نمی افتد. اگر راجع به این موضوع با کسی صحبت نکند، کسی متوجه قضیه نمی شود. اما در نهایت زمان انکار به پایان می رسد و روند جدایی به جلو می رود و اتفاقاتی می افتد که فرد مجبور می شود باور کند و با آن مواجه می شود.

خشم (Anger)

طبق تجربه مشاوران طلاق، در مرحله خشم فرد تازه متوجه علت طلاق و جدایی می شود. در مرحله خشم فرد شروع می کند به فکر کردن درباره: ناباروری، خیانت، تنهایی، افزایش مسئولیت ها (بعد از جدایی) و تغییراتی که معمولاً مطلوب نیستند.

مراحل سوگ، جدایی و طلاق

در این مرحله سوالاتی به فکر فرد می رسد، که چرا من؟ چرا طلاق و جدایی برای من باید بیافتد؟ چرا منو ترک کرد؟ چرا منو طلاق داد؟ چرا مجبوریم این کارها رو انجام بدهیم و طلاق بگیریم؟ چرا رویاهامون نابود شد؟ چرا باید بچه ها رو ترک کنم و جدا شوم؟ و فکر اصلی فرد این است که ای کاش این اتفاق برای من نیافتاده بود. ای کاش جدا نمیشدم و از طرف مقابل ناراحت است که تو باعث این اتفاق بودی. از دستش ناراحت و عصبانی است. در این مرحله شروع می کند به سرزنش کردن، هم سرزنش خود و هم دیگران.

چانه زنی (Bargaining)

جلسات مشاورهطلاق نشان می دهد فرد در مرحله چانه زنی تلاش می کند با طرف مقابلش، یا با خدا یا با هر کسی می خواهد صحبت کند. در این مرحله یکی از طرفین می گوید بیا برویم پیش مشاورو با مشاورمشورت کنیم. تا کس دیگری مشکلاتمان را حل کند. شاید مجبور به جدایی نباشیم. و گاهی با هم مذاکره می کنند و کسی که مایل به جدایی و طلاق نیست کوتاه می آید. و می گوید: اگر از بچه ها بیشتر مراقبت کنم؟ اگر کمتر کار کنم؟ اگر کمتر مشروب بخورم؟ اگر اعتیاد را کنار بگذارم؟ بر می گردی؟ این وضع عوض می شود؟

/// شماره های تماس ///

اما این چانه زنی ها برای جلوگیری از طلاق و جدایی معمولاً موفقیت آمیز نیستند. چون در اکثر مواقع دیگر دیر شده و فرد تصمیمش را گرفته است. و یا اعتمادش از بین رفته استگاهی مرحله چانه زنی مدت زمان زیادی به طول می انجامد. یکی از طرفین یا هردو طرف برای تغییر کردن و پذیرش تغییر تلاش می کنند و ممکن است نتیجه بگیرند. اما اغلب اوقات موفقیت آمیز نیست. وقتی موفقیت حاصل نمی شود مرحله بعد شروع می شود.

افسردگی (Depression)

تجربه مشاوران و روانشناساننشان می دهد احساس غم عمیق معمولا به همراه مقداری خشمو استرس، در این مرحله می تواند منجر به واکنش های حسی و بدنی منفی شود. و این زمانی است که فرد باور می کند که دیگر هیچ کاری از دستش بر نمی آید. و نمی تواند جلوی جدایی را بگیرد.

مشاوره طلاق و جدایی

تجربه مشاوران طلاق نشان می دهد در این وضعیت فرد بسیار غم انگیز و ناامید است. و تمام تغییراتی که اتفاق می افتد برای فرد بسیار فشارزا است. فرد احساس شکست خوردگی می کند. و احساس می کند طرف مقابل واقعا او را ترک کرده است. در این مرحله امکان افسرده شدن بسیار زیاد است. و فرد بیشترین نیاز به مراقبت را دارد. باید همه کارهای لازم برای سلامتی اش انجام دهد. و اطراف خودش را پر از انسان های حمایتگری که دوستش دارند کند.

پذیرش طلاق (Acceptance)

سرانجام فرد به مرحله آخر یعنی پذیرش می رسد. در این مرحله فرد زندگی جدیدش را قبول می کند و جداییش را می پذیرد. و ممکن است گاهی از جدایی اش راضی و خشنود باشد. اما اگر جدایی را نخواسته باشد و مجبور به آن شده باشد کم کم متوجه می شود نتایج مثبتی هم در ان وجود داشته است.

تجربه جلسات مشاورهنشان می دهد در این مرحله از جدایی، فرد متوجه می شود که می تواند رابطه جدیدی داشته باشد. می تواند سبک زندگی اش را عوض کند. می تواند سبک زندگی جدیدی برای خودش داشته باشد. می تواند از چیزهایی که در رابطه قبلی بی بهره بود،بهرمند شود. احتمالاً به این نتیجه می رسد که زندگی هنوز زیبا است. و ممکن است اینده برایش روشن باشد. کم کم زندگی عادی خود را پیش می گیرد و بیشتر به ظاهر و احساسش اهمیت می دهد و به جای گذشته به آینده می نگرد.

این مراحل بسیار رایج هستند اما لزوما برای همگان اتفاق نمی افتد. افراد گاهی بین مراحل تغییر می کنند. و این مراحل را عقب و جلو می کنند تا به طور کامل این پروسه طی شود. کاری که بسیار کمک کننده است پر کردن اطراف با افراد حمایتگر است. می توان از دوستان، خانواده، متخصصان روانشناس و افرادی که به حرفشان گوش کنند کمک بگیرند. تا در مورد آینده بهتر فکر کنند. و به درستی تصمیم بگیرند. فرد می تواند در هر یک از مراحل، با تصمیم گیری درست، مشاورهگرفتن از افراد خبره و دلسوز، از بزرگان خانوادهاز جدایی جلوگیری کند و قبل از آن که دیر شود، جلوی جدایی و طلاق را بگیرد.

نویسنده: هانیه فریدون فر

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مشاوره طلاق: مراحل سوگ، جدایی و طلاق» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: