مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(19 رای)

مشاوره ژنتیک یعنی راهنمایی افرادی که یکی از افراد خانواده آنها دچار بیماری های جسمی و روانی ارثی می باشند و حالا تصمیم به ازدواج دارند و یا ازدواج کرده اند و می خواهند برای بارداری اقدام کنند. اگر ازدواج فامیلی انجام شده باشد، امکان بروز بیماری های ارثی در کودک وجود دارد، بنابراین قبل از اقدام به بارداری، لازم است مشاوره ژنتیک انجام گیرد.

افرادی که باید مورد مشاوره ژنتیکی قرار گیرند

  • کسانی که در اقوام خود بیماری های ارثی یا مادر زادی دارند. افراد زیادی شامل این گروه می شوند، و اکثراً هم از این امر بی اطلاع اند.
  • کسانی که یک فرزند با ناهنجاری یا بیماری مادرزادی دارند و اکنون در صدد به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد کودکان آینده خود هستند.
  • کسانی که می خواهند ازدواج فامیلی انجام دهند؛ چنین افرادی باید قبل از ازدواج و یا حداقل قبل از اقدام برای بارداری، حتماً مشاوره ژنتیک انجام دهند.
  • بانوانی با سن بالا که قصد بارداری دارند. سن بالا در خانم ها احتمال به دنیا آوردن کودک با عیوب کروموزومی را بالا می برد.

ژنتیک

در شرایط فوق، متخصص ژنتیک موضوع یا بیماری ارثی را بررسی می کند و پس از به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد زن و مرد و اقوام آنها، شجره نامه ای تهیه نموده و خواهد گفت چه ناهنجاری یا بیماری ممکن است در کودک آنها به وجود آید و نسبت ابتلا را نیز مشخص خواهد کرد و اطلاعات کافی در اختیار پدر، مادر قرار خواهد داد. متخصص ژنتیک معمولا با نشان دادن عکس هایی از بیماری های ارثی و تشریح چگونگی انتقال آن بیماری ها، موضوع را برای پدر و مادر روشن خواهد کرد.

به طور مثال مادر در حاملگی قبلی خود کودک مبتلا به منگولیسم به دنیا آورده است و حال می خواهد بداند در صورت حامله شدن مجدد، احتمال ابتلای کودک آینده او به بیماری منگولیسم به چه نسبت خواهد بود. متخصص ژنتیک با اطلاعاتی که از سوابق خانواده و فامیل، زایمان ها، سقط جنین و مرگ و میر این خانواده به دست می آورد، شجره نامه ای تهیه می نماید و نسبت ابتلا را در فرزندان مشخص خواهد کرد. وی همچنین چگونگی امکان تشخیص بیماری ارثی مورد مشورت را در هنگام حاملگی و قبل از تولد نوزاد برای پدر و مادر توضیح خواهد داد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست پیش از ازدواج

مشاوره ژنتیک

خوشبختانه با پیشرفت علم ژنتیک و روشن شدن قوانین وراثت و امکانات دقیق تشخیصی که در اختیار پزشکان متخصص قرار دارد، اختلالات ژنتیکی قابل تشخیص بوده و پیشگیری بیماری های ارثی امکان پذیر شده است و تا حد زیادی می توان از تولد نوزاد با عیب و نقص و ناهنجاری های ژنتیکی پیشگیری کرد، بنابراین پدر و مادرهایی که در فامیل خود بیماری های ارثی دارند، باید قبل از اقدام برای بارداری، تحقیق و جست وجو کنند و مشاوره ژنتیک بگیرند که در صورت نقص ژنتیکی اقدامات لازم را جهت به دنیا آوردن کودک سالم انجام دهند.

نویسنده: زیبا سبحانی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مشاوره ژنتیک چیست و چه کسانی باید آنرا انجام دهند؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: