مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
تماس اضطراری:021-22916114
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)

بسیاری از والدین وقتی برای مشاوره کودک به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند، به دنبال پیدا کردن راه‌های صحیح تربیت هستند. شاید یکی از بهترین شیوه‌ها در آموزش و تربیت کودک، درست رفتار کردن خود والدین و تغییر در رفتارهای خود آنهاست. چرا که کودکان همواره آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند. و رفتارهای آن‌ها را تقلید و تکرار می‌کنند.

اما در این میان گاهی وقت‌ها هم مسائلی پیش می‌آید و اشتباهاتی از سوی کودک انجام می‌شود. در این شرایط معمولاً دو شرایط به وجود می‌آید. یکی این که کودکان را تنبیه کرده و متوجه اشتباهش کنیم و یا اینکه از اشتباه او بگذریم. خیلی وقت‌ها تنبیه کودک، لازم است. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله روش موثر در تنبیه کودک را کمی باز کنیم و نکات کلیدی در زمینه تنبیه کودک را با هم مرور کنیم.

/// شماره های تماس ///

تنبیه کودک از نگاه روانشناسی کودک

خیلی وقت‌ها زمانی که سخن از تنبیه کودک به میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، تنبیه بدنی است. تنبیه بدنی کودک یکی از شیوه‌های تربیتی سنتی است که در گذشته خیلی بیشتر استفاده می‌شد. شاید در نگاه اول این روش تنبیه کودک موثر به نظر برسد. اما آسیب‌های آن در دراز مدت چه به لحاظ فیزیکی و چه به لحاظ روانی بیشتر خواهد بود.از دیدگاه روانشناسی تنبیه بدنی کودک را بایستی به عنوان آخرین شیوه تنبیه در نظر گرفت، نه اولین راه. حال این سوال مطرح می‌شود که بهترین روش تنبیه کودک از نگاه روانشناسی کودک چیست؟

بهترین روش تنبیه کودک از نگاه روانشناسی کودک

به باور روانشناسان کودک، بهترین روش برای تنبیه کودکان منع کردن آن ها از پاداش هایشان است. کودکان امروزه نسبت به کودکان نسل قبل بسیار باهوش‌ترند. و دیگر تنبیه‌های گذشته روی آنها تأثیری ندارد. زمانی که کودکی مرتکب اشتباهی شد برای دفعه اول فقط به کودک توضیح می دهیم که کارش اشتباه است. بعد تنبیه را برایش تعریف می کنیم. یعنی به کودک می گوییم اگر یک دفعه دیگر این کار زشت را انجام دهد مثل (پرت کردن وسایلش) تنبیه می شود.

برای مثال: اگر هر روز به پارک می رود  به کودک می گوییم اگر به پرت کردن وسایلت ادامه دهی امروز به پارک نمی رویم. در واقع در این روش تنبیه، کار مثبتی را که هر روز دریافت می کرد را ازش می گیریم. اما تصمیم‌گیری را به عهده خودش می گذاریم و دیگر بهش نگاه نمی کنیم. چون اگر زیاد بهش نگاه کنیم کودک تشویق می شود که لجبازی کند.

نحوه تنبیه کودک و تربیت فرزند

چه کار کنیم تنبیه کودک اثرگذارتر شود؟

بعد از اینکه تنبیه را به کودک اعلام کردیم، دیگر چیزی بهش نمی گوییم و به کار خود مشغول می شویم. و منتظر کار بد توسط او نمی شویم. اما اگر آن کار را تکرار کرد، تنبیهی که اعلام کرده بودیم را به همان صورت انجام می دهیم. برای مثال اگر هر روز ساعت 5 به پارک می رفتید امروز ساعت 5 بهش یه یاداوری می کنید که اگر امروز این کار را انجام نداده بودی الان به پارک می رفتیم. اگر کودک شروع به گریه کردن و عذر خواهی کرد او را بغل کنید. محبت خودتان را از کودک دریغ نکنید و او را ببخشید. اما به هیچ عنوان کودک را به پارک نبرید. به او بگویید فردا به پارک می رویم.

چه جاهایی تنبیه کودک را کمتر کنیم؟

برای کارهایی که نیاز به تنبیه کمتری دارد می توانیم پاداشمان را چند ساعت دیرتر ارائه دهیم. برای مثال: اگر قرار است ساعت 3 به پارک برویم. ساعت 3 به کودک یاداور می شویم که ساعت 3 است و ما به پارک نمی رویم. اما یک ساعت دیگر به پارک به پارک می رویم. می‌توانید برای تنبیه‌های کمتر، پاداش‌های کودک را حذف کنید. در جاهایی که میزان تنبیه کودک کمتر است کم کردن پاداش هم موثر است. اما باید کودک را متوجه کنید که کم شدن پاداش به خاطر کار بدی بوده که انجام داده.

نویسنده: هانیه فریدون فر

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «نحوه تنبیه کودک و تربیت فرزند» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

لطفا در صورت شنیدن بوق اشغال اینجا کلیک نمایید.
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی
×

دوره آموزش فن بیان و سخنوری

جزئیات دوره سخنوری