مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(20 رای)

طولانی شدن دوره نامزدی علاوه بر اینکه باعث ایجاد خستگی و سردی در روابط بین زوج و اطرافیان، سوء برداشت های طرفین از رفتار یکدیگر را نیز تشدید می کند. دوران نامزدی یک دوران شناخت است اما طولانی شدن دوره نامزدی و در عین حال کوتاه بودن دوران نامزدی جنبه های مثبت و منفی خاصی دارد.

در این مقاله به بررسی جنبه های منفی و معایب طولانی شدن دوره نامزدی می پردازیم.

جنبه های منفی طولانی شدن دوره نامزدی

سختگیری های بیش از حد خانواده ها به عروس و داماد

معمولا خانواده های ما از دختر و پسر خود در دوران عقد همان توقعاتی را دارند كه در دوران پیش از عقد داشته اند. به همین دلیل افراد در این دوران مجبورند هم توقعات خانواده و هم توقعات همسرشان را برآورده نمایند. در حالی که این توقعات و انتظارات گاهی در نقطه مقابل هم قرار دارند. اینجاست که دچار دوگانگی می شوند و ممکن است زیر فشارهای خانواده و همسرشان کنترل اوضاع را از دست بدهند. رفت وآمدهای طولانی شدن دوره نامزدی، ممکن است بین اعضای خانواده تنش هایی ایجاد شود.

نامزدی

وسوسه های شیطان و بهانه های دل

از آن جا كه دختر و پسر برای اولین بار با یكدیگر صمیمی شده و در رفتار و كردار و جمال و كمال دیگری دقیق می شوند، شاید به نكاتی برخورد كنند كه سبب كاهشِ رغبت آنان گردد. در این ایام باید توجه داشت مقایسه همسر با دیگرانی كه به طور گذرا و كوتاه با آنان برخورد می كنیم، هوس را دامن زده و تنوّع را زنده می كند و زندگی مشترک را می سوزاند و به این نتیجه منجر می شود که دیگران از همسرشان بهترند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: ازدواج فامیلی و بیماری های مادرزادی

چشم و همچشمی ها و توقعات بی جا

گاهی مشاهده می شود كه دختر و پسر یا خانواده هایشان از هم توقعات بی جا دارند و بارهای سنگینی را بر هم تحمیل می كنند و دوران شیرین را تلخ می نمایند. این توقعات معمولاً مادی و برخاسته از چشم و همچشمی ها و رسومات غلط است.

شکستن حریم ها

زوج هایی که قرار است مدت طولانی با هم نامزد باشند ممکن است حدود حریم را رعایت نکنند و روابط جنسی کامل داشته باشند که همین موضوع علاوه بر این که مشکلاتی برای آنها بوجود می آورد و دوران نامزدی را از حالت طبیعی و عادی خود خارج می کند. ممکن است برای یکی از طرفین فشار و الزام برای ازدواج بوجود بیاورد و دیگری انگیزه ی ازدواج را به طور کامل از دست بدهد.

دخالت و وسوسه جاهلان

چه بسا دیده شده كه دوران شیرین نامزدی به خاطر دخالتهای بی جا و فضولیهای دیگران دچار تلخی و سردی شده است. بهترین اسلحه در مقابل این دشمنان همدلی، صمیمیت و هوشیاری دختر و پسر است.

محدودیت ارتباطات و غیرت بی جای خانواده دختر

برخی از خانواده ها با توجه به رسومات جاهلانه و غیرت و تعصب بی جا و غلط مانع از روابط عاطفی و دوستانه دخترانشان با نامزد شرعی اش می شوند، و نمی گذارند تا نامزد دخترشان بیشتر به ملاقاتش برود. لذا پسر چاره ای جز عروسی و كوتاه كردن مدت نامزدی ندارد.

خستگی و دلسردی

زمانی كه دختر و پسر انس و شناخت لازم را نسبت به یكدیگر پیدا نمایند، از لحاظ مسائل عاطفی و روانی و زناشویی نیازمند محرمیتی بیشتر می باشند. لذا محدودیت و محرومیت های زمان نامزدی، آنان را خسته و نگران نموده و آن شور و اشتیاق اولیه و آرامش خاطر را از بین می برد.

اگر بخواهند به صمیمیتی بیشتر و به رفت و آمدهای زیادتر بپردازند موجب ناراحتی خانواده ها می شوند. چه بسا در این میان حرف و حدیث ها و كدورت هایی به وجود می آید كه شاید تأثیر ناخوشایندی بر روحیه دختر و پسر گذاشته كه حتی اثرات آن در زندگی مشترک نیز دیده شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج

مدیریت زمان دوران عقد

به عقیده متخصصان امر ازدواج مناسب ترین مدت برای دوران عقد دختر و پسر 6 ماه تا یک سال است. در این مدت دختر و پسر می توانند خصوصیات شخصیتی، اجتماعی، خانوادگی و… همدیگر را بشناسند و تصویر روشنی از زندگی مستقل خود در آینده به دست آورند و مدت زمان بسیار کوتاهی به درک و شناخت دقیق از یکدیگر برسند.

دوره نامزدی

از کلیدهای ارتباطی استفاده کنید نه از قفل ها

قفل ها:

  • تو نسبت به من بی توجه شدی
  • تو دیگر مرا دوست نداری
  • تو بلد نیستی با یک خانم چه طور رفتار کنی

کلید ها:

  • من به توجه تو نیاز داشتم و احساس کردم به من توجه نداری
  • من به محبت بیشتر تو نیاز دارم
  • من به این که به من بگویی دوستم داری نیاز دارم
  • دلم می خواهد با من این طوری صحبت کنی
  • من دوست دارم با من این طوری رفتار کنی

قفل ها و کلیدها هردو یک مطلب را بیان می کنند اما به روشی متفاوت. زن و مرد بعد از مدتی به الگوی ارتباطی قبلی خود، چه مناسب باشد و چه نامناسب، عادت می کنند. تغییر الگوی ارتباطی و استفاده از کلید ها مستلزم کوشش و گذشت زمان است.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «معایب طولانی شدن دوره نامزدی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: