مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(56 رای)

در مقاله پیش رو قصد داریم از میان دانشگاه های ایران به معرفی دانشگاه غیرانتفاعی بپردازیم. دانشگاه غیرانتفاعی یکی از پنج نوع دانشگاه ایران است که اخیرا رشد قابل توجهی را در میان انواع دانشگاه های ایران داشته است. به صورت کلی شش دسته دانشگاه در ایران وجود دارد که عبارتند از: دانشگاه های سراسری، دانشگاه های آزاد اسلامی، دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های غیر انتفاعی، دانشگاه های علمی کاربردی و دانشگاه های فنی.

تاریخچه تشکیل دانشگاه غیرانتفاعی

آیین نامه تأسیس موسسات آموزش عالی غیردولتی و خصوصی (یا همان دانشگاه غیرانتفاعی ) در تاریخ 23 مهرماه سا 1364 به تصویب رسید. و از آن پس کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد. هدف از تأسیس و توسعه دانشگاه غیرانتفاعی بسیج کلیه امکانات مملکت در امر گسترش آموزش عالی کشور، و ارتقاء سطح دانش و فرهنگ جامعه ذکر شده است.

با توجه به افزایش تقاضای روز افزون جامعه برای ورود به دانشگاه در ایران، دانشگاه ها و مؤسساتی در بخش غیردولتی ایجاد گردیده است. که شامل دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی می شود. در حال حاضر مراد از دانشگاه غیرانتفاعی بیشتر همان موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی است و معمولا دانشگاه آزاد اسلامی را در گروه دیگری قرار می دهند.

دانشگاه غیرانتفاعی از جمله دانشگاه های غیردولتی کشور است. که داوطلب تحصیل در آن، می تواند از طریق کنکور و همراه با سایر داوطلبان کنکور برای شرکت در آن اقدام کند. (برای پذیرش و ثبت نام در دانشگاه غیرانتفاعی نیازی به شرکت در یک کنکور مجزا نیست.) داوطلب ثبت نام در دانشگاه غیرانتفاعی می تواند پس از تایید مراجع ذیصلاح که معمولا در هنگام کنکور مشخص می شود، با پرداخت شهریه از امکانات و تخصص های موجود در دانشگاه های غیرانتفاعی استفاده نماید.

/// شماره های تماس ///

معرفی دانشگاه غیرانتفاعی

با توجه به آمار ارائه شده در خردادماه 1394، حدود 4.5 میلیون دانشجو در حال تحصیل در کشور هستند که سهم دانشگاه غیرانتفاعی در این میان 10 درصد یعنی 450 هزار نفر است. هرچند سهم دانشگاه غیرانتفاعی در میان سایر دانشگاه کمتر است، اما در سالیان اخیر شاهد رشد قابل توجه کمی و کیفی دانشگاه های خصوصی یا غیرانتفاعی بوده ایم. بخش اعظمی از دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی را دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی تشکیل می دهند. و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری سهم به مراتب سهم اندکی از پذیرفته شدگان را شامل می شود. میزان شهریه دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد تقریبا برابر است.

در برخی موارد دانشگاه های غیرانتفاعی امکانات آموزشی و تحصیلی خوبی دارند. اما در مجموع وضعیت امکانات آموزشی و خدماتی آن پایین تر از سطح دانشگاه آزاد و سراسری است. برخی از دانشگاه های غیرانتفاعی خوابگاه و سایر امکانات را نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهند که اکثر این خوابگاه ها، به صورت خودگردان اداره می شوند و هزینه های نسبتاً بالایی دارند. به همین خاطر اکثر دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی و خصوصی را افراد بومی و ساکنان شهرهای نزدیک تشکیل می دهند.

رشته های دانشگاه غیرانتفاعی

با توجه به اینکه عمده ی توسعه و گسترش دانشگاه غیرانتفاعی به چند سال اخیر باز میگردد، میزان پراکندگی و تنوع رشته های آن به اندازه دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد نیست، و بیشتر رشته های پرطرفدار مهندسی و انسانی را دربرمیگیرد. مقاطع تحصیلی عمده دانشگاه های غیرانتفاعی نیز کاردانی و کارشناسی می باشد. اما با توجه به گسترش این دانشگاه ها و افزایش تقاضا و میل جامعه به گرایش های پزشکی در چند سال اخیر، مجوز احداث دانشگاه های پزشکی نیز صادر شده است.

لذا از این پس شاهد جامعیت بیشتر رشته ها و گرایش های دانشگاه غیرانتفاعی خواهیم بود. کاهش چشمگیر متقاضیان گروه ریاضی و همچنین سیاست گذاری آموزش و پرورش و آموزش عالی موجب شده است که سرمایه گذاری بیشتری در بخش رشته های فنی و کاردانی صورت پذیرد. که همین امر نیز کمک چشمگیری به گسترش دانشگاه غیرانتفاعی کرده است.

ظرفیت پذیرش دانشگاه غیرانتفاعی

دانشگاه غیرانتفاعی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری در اکثر رشته های گروه ریاضی ظرفیت پذیرش دانشجو دارد. اما در مجموع تنوع رشته ها و گرایش های دانشگاه غیرانتفاعی کمتر از دانشگاه آزاد و دانشگاه سراسری می باشد. رشته های پزشکی و علوم انسانی هم چند سالی است که به دلیل اقبال عمومی دانش آموزان، رشد قابل توجهی داشته و علاوه بر پذیرش و ثبت نام دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در برخی از رشته های مقطع دکتری هم دانشجو می پذیرد.

این نکته نیز قابل توجه داوطلبان است که دانشگاه غیرانتفاعی در مقاطع کاردانی و کارشناسی برخی رشته ها، بدون کنکور دانشجو می پذیرد. به دلیل هزینه های سنگین شهریه در مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه غیرانتفاعی، و همچنین سطح علمی پایین تر دانشگاه غیرانتفاعی نسبت به دانشگاه سراسری معمولاً اقبال عمومی نسبت به آن کمتر است و افراد کمتری متقاضی تحصیل در دکتری دانشگاه غیرانتفاعی هستند. با این حال با توجه به افزایش تقاضای دانشجویان برای تحصیل در مدارج عالی، شاهد رشد دانشگاه غیرانتفاعی و خصوصی در ارائه رشته های دانشگاهی در مقطع ارشد و دکتری هستیم.

/// شماره های تماس ///

امکانات دانشگاه غیرانتفاعی

برخی از واحدهای دانشگاه غیرانتفاعی و خصوصاً واحدهای مستقر در شهرهای بزرگ، امکانات و تجهیزات مناسبی دارند. که گاها از برخی از دانشگاه های سراسری بهتر است. ولی مجموعاً سطح امکانات دانشگاهی دانشگاه غیرانتفاعی را باید پایین تر از دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد دانست. هزینه استفاده از امکانات خدماتی، رفاهی و آموزشی دانشگاه غیرانتفاعی با قیمت آزاد و بسیار گرانتر از دانشگاه های سراسری است.

اغلب دانشگاه های غیرانتفاعی، خوابگاه دانشجویی ارزان یا اینترنت رایگان، غذای ارزان و سلف سرویس مناسب ندارند. و همین موجب می شود هزینه تحصیل در دانشگاه غیرانتفاعی در شهرهای دور از محل سکونت، بسیار گران و سنگین تمام شود. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب دانشگاه غیرانتفاعی سایر شهرها با مشاوران و افراد آشنا به شرایط آن واحد دانشگاهی، مشورت کنید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

مشاوران تحصیلی ما مشاوره تلفنی صدای رهیاب برای ثبت نام بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی، اولویت ها، محل ها، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی ثبت نام دانشگاه غیرانتفاعی، آماده ارائه خدمات مشاوره ثبت نام بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی می باشند. برای تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی باید داوطلب اطلاعات کاملی در مورد شرایط ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد، رشته های دانشگاهی بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی، کد رشته محل های دانشگاهی جهت ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی و کسب نمایید.

برای این منظور بسیار از داوطلبان پذیرش دانشگاه بدون آزمون می خواهند با توجه به هزینه های دانشگاه غیرانتفاعی در نزدیک ترین دانشگاه ممکن پذیرفته شوند. از این رو داوطلبان پذیرش دانشگاه بدون آزمون سعی می کنند برای قبولی در رشته های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی مورد نظر اطلاعات لازم را کسب کنند. مشاوره تحصیلی تلفنی صدای رهیاب با ارائه مشاوره ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی در گروه ریاضی و مهندسی و همچنین گروه علوم پزشکی، علوم آزمایشگاهی و گامی بلند در ارائه خدمات مشاوره به هموطنان عزیزمان برداشته است.

ثبت نام بدون کنکور ارشد غیرانتفاعی

در چند سال اخیر شاهد رشد تقاضای دانش آموختگان کارشناسی برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بوده ایم. به طوری که سطح رقابت در کنکور های دانشگاهی (به خصوص در رشته های مهندسی) از کنکور سراسری به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کشیده شده است. با توجه به افزایش تقاضای داوطلبان کنکور ارشد، و محدود بودن ظرفیت دانشگاه های سراسری، تقاضا برای کارشناسی ارشد بدون کنکور و دکتری بدون کنکور نیز بالاتر رفته است. برای تحصیل بدون کنکور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری راه هایی وجود دارد که یکی از آن ها ثبت نام در دانشگاه غیرانتفاعی می باشد.

برای این منظور مشاوران تحصیلی ما در مشاوره تحصیلی تلفنی صدای رهیاب آماده پاسخ گویی به سئوالات داوطلبان عزیز می باشند. در چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیر ظرفیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور بوده ایم. به دلیل وجود ۱۰ هزار کد رشته محل، آزمون یا کنکور دیگر قبولی در دانشگاه، آن هم در مقطع ارشد و دکتری چندان کار سختی نیست. و آزمون دیگر معنایی ندارد. داوطلبان ورود به دانشگاه بدون کنکور می توانند در اغلب رشته های درخواستی پذیرفته شوند.

ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه غیرانتفاعی یک فرصت ایده آل برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی است.

داوطلبان ورود به دانشگاه حتی درصورتی که سر جلسه کنکور غائب باشند یا در کنکور ثبت نام نکرده باشند، می توانند بدون آزمون انتخاب رشته کنند. برای این کار درصورتی که داوطلب حتی در دوره های بدون آزمون ورود به دانشگاه نیز ثبت نام نکرده باشد، سازمان سنجش باز هم این فرصت را به وجود آورده تا داوطلبان کنکور بتوانند به راحتی بدون آزمون وارد دانشگاه شوند.

داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که ثبت نام بدون کنکور ارشد، شامل برخی از رشته می شود و تمامی رشته ها و گرایش های ارشد دانشگاه غیرانتفاعی را دربرنمی گیرد. برای اطلاع از رشته ها و گرایش های بدون آزمون کنکور ارشد دانشگاه غیرانتفاعی می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی صدای رهیاب تماس بگیرید. برای این کار کافی است 5226-907-909 را بدون پیش شماره و فقط با تلفن ثابت شماره گیری کنید.

ثبت نام بدون کنکور دکتری دانشگاه غیرانتفاعی

طبق اعلام دانشگاه غیرانتفاعی، شرایط پذیرش بدون کنکور دکتری، دانشجویان استعداد درخشان و داوطلبان با شرایط معدل مورد نظر دانشگاه های غیرانتفاعی را شامل می شود. پذیرش بدون کنکور دکتری دانشگاه غیرانتفاعی فعلا در رشته های مهندسی، علوم انسانی و پزشکی است. با توجه به این که جامعیت رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی برای گروه های مهندسی، انسانی و پزشکی متفاوت می باشد، داوطلب پیش از ثبت نام در آزمون بدون دکتری دانشگاه غیرانتفاعی باید از رشته های مشمول مطلع شده و سپس برای ثبت نام و ارزیابی و مصاحبه دکتری اقدام نمایند. در این میان شرایط معدل برای گروه های مختلف، متفاوت می باشد. و فرد برای قبولی در آزمون بدون کنکور دکتری، بایستی سوابق آموزشی و پژوهشی (شامل مقاله، کتاب، سابقه تدریس) را در سامانه ثبت نماید.

/// شماره های تماس ///

مشاوره کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

مرکز مشاوره کنکور صدای رهیاب آماده است تا با بهره گیری از گروهی از مشاوران مجرب که دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور را شامل می شود و با شعار "هر محصل یک مشاور" در زمینه های مختلف تحصیلی از قبیل مشاوره تلفنی تحصیلی، مشاوره تلفنی کنکور دانشگاه غیرانتفاعی، مشاوره تلفنی انتخاب رشته دانشگاه غیرانتفاعی، مشاوره تلفنی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی و... به داوطلبان گرامی کنکور خدمت رسانی کرده و مشاوره دهد. داوطلبان گرامی می توانند سوالات مختلف خود را در زمینه دانشگاه غیرانتفاعی با مشاوران مرکز مشاوره تلفنی تحصیلی صدای رهیاب در میان گذاشته. و از تجربه و راهنمایی مشاوران مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب استفاده نمایند.

مشاوره انتخاب رشته کنکور غیرانتفاعی

معمولا با اعلام نتایج کنکور و آگاهی داوطلبان کنکور از وضعیت رتبه خود، بسیاری در حسرت قبولی در دانشگاه سراسری می مانند. اما جای نگرانی نیست. چرا که با افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد و دانشگاه غیرانتفاعی و خصوصی، خصوصا در گروه ریاضی، داوطلبان دیگر دغدغه قبولی در دانشگاه را ندارند. با توجه به بالارفتن سطح دانشگاه غیرانتفاعی و بهتر شدن وضعیت دانشگاه غیرانتفاعی در سالیان اخیر، شاهد دستاوردهای قابل توجهی در برخی از دانشگاه های غیرانتفاعی و خصوصی بوده ایم.

در برخی موارد هیئت موسسان یک دانشگاه غیرانتفاعی را اساتید برتر دانشگاه های تهران و یا دانشگاه های نامی کشور تشکیل می دهند. به همین خاطر سطح برخی از دانشگاه های غیرانتفاعی برابر با دانشگاه های سراسری و چه بسا بهتر از خیلی از دانشگاه ها باشد. با این وجود برای قبولی در این نوع از دانشگاه غیرانتفاعی شما باید شرایط مورد نظر دانشگاه مورد نظر را داشته باشید.

برای مشاوره درباره دانشگاه غیر انتفاعی باید چه کار کرد؟

تعداد دانشگاه ها و رشته های دانشگاه غیرانتفاعی به متنوع و گسترده شده است که معمولاً داوطلبان کنکور در انتخاب رشته دانشگاه غیرانتفاعی با مشکل مواجه می شوند. مشاوران مرکز مشاوره تلفنی انتخاب رشته صدای رهیاب با استفاده از دانشجویان و دانش آموختگانی که اشراف کامل به دانشگاه های آزاد و سراسری وغیرانتفاعی دارند، به داوطلبان کمک می کنند تا بتوانند با توجه به شهر، دانشگاه، رشته و هزینه های تحصیل در هر شهر، داوطلب را به یک جمع بندی و ارزیابی درست برسانند. بدین ترتیب داوطلب کنکور می تواند با خیال آسوده و با توجه به ظرفیت های مالی و استعداد خود به بهترین گزینه برسد.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «معرفی دانشگاه غیرانتفاعی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
نظرات کاربران:
...
پاسخ به این نظر
11:15 - 27 آذر 99

درود. دانشگاه پیام نور رو چرا بعد دانشگاه آزاد نوشتی؟!؛ تا دو سه سال پیش هنوز وزارت علوم موسسه آزاد رو به عنوان دانشگاه ثبت نکرده بود و خودسر بهش می گفتن دانشگاه آزاد؛ در حالی که پیام نور دانشگاه نیمه دولتی و نیمه غیره دولتی هست و ینی نصفش در حد روزانه هست؛ فقط کمبود امکانات داره و کتاباش پر حجم و بی محتوا است؛ اما جا داره این جا برای پیام نور چیزی بنویسم که همین سبب شده همه موسسه آزاد رو بالاتر از پیام نور ببینن: متاسفم برای مسولین دانشگاه پیام نور که امتحاناتش سخت می گیرند و مثل کنکور هس، اما کتابایی در این دانشگاه تدریس می کنن که دو ریال نمی ارزه!؛ مثل رشته حقوق(البته حقوق نه فقط در پیام نور، در همه دانشگاه ها) که نصف کتاباش رو بی سوادای حوزه ی قم نوشتن که جز در مسجد، دانشگاهی ندیدن و نه بار آموزشی دارن و نه رعایت آیین نگارشی؛ امیدوارم وزارت علوم در چاپ کتابا تجدید نظر کنه و تالیف کتابا رو به دانش آموختگان دانشگاه های عالی و نویسندگاه معتبر و کارشناس بده و نه کتابای مشتی آخوند پیر و خرافاتی قم، که حتا و ویراستارا براشون اصلاح املایی کردن!!!؛ متون فقه2 رو برید ببینید پر است از خرافات عجیب غریب

0 0
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: