مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(138 رای)

معرفی رشته معارف اسلامی در این قسمت بیان خواهد شد. معرفت به معنای شناخت است. شناختی که اولین مرحله از آشنایی و قدم گذاشتن در مسیر قربالهی است و هرچه معرفت بیشتر و وسیعتر گردد؛ آشنایی و قرب کاملتر خواهد شد تا جایی که پیوسته قلب انسان وابسته به خدای متعال میشود و در همه حال متوجه او خواهد بود و میتواند راهنمای رحمت و نماینده مهربانی و بخشش الهی گردد.

هدف از رشته الهیات و معارف اسلامی قدم گذاشتن در همین مسیر است. قدم گذاشتن در مسیری که به یاری مطالعه، تحقیق، پژوهش و تلاش و توکل میتوان به شناخت خود و خداوند دست یافت. این رشته دارای شش گرایش علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فقه شافعی، تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی و ادیان و عرفان است.

/// شماره های تماس ///

معرفی رشته معارف اسلامی

معرفی رشته های دانشگاهیاز اولین و اصلی ترین اقدامات در کنکور است. پیشنهاد می شود هر داوطلب کنکور قبل از انجام انتخاب رشته از طریق مشاوره انتخاب رشته با مشاوران انتخاب رشته مشورت کند. این امر از آن جهت مهم تلقی می شود که عدم شناخت صحیح و درست از هر رشته به انتخاب رشته ناصحیح و نادرست و در نتیجه آینده ای مجهول برای داوطلب کنکور خواهد انجامید. معرفی رشته های انسانی می تواند کمک زیادی به داوطلبان کنکور انسانی در انتخاب رشته آنها داشته باشد. معرفی رشته های کنکور انسانی می تواند دید داوطلبان کنکور را نسبت به رشته های گروه انسانی بهتر کند و داوطلبان کنکور انسانی انتخاب رشته مناسب تری داشته باشند.

رشته معارف اسلامی یکی از رشته هایی است که از طریق کنکور انسانیمی توانید انتخاب کنید. معرفی رشته معارف اسلامی شامل کاربرد های رشته معارف اسلامی است. همچنین در معرفی رشته معارف اسلامی باید به این نکته نیز توجه شود که چه دروسی در رشته معارف اسلامی آموزش داده می شود. به این ترتیب داوطلبان کنکور انسانی می توانند، حس بهتری نسبت به رشته انتخابی داشته باشند و آن را با علایق خود بسنجند. به این ترتیب انتخاب رشته مناسب تری صورت می گیرد.

دروس اصلی رشته معارف اسلامی

در معرفی رشته معارف اسلامی مخصوصاً باید به دروس اصلی رشته معارف اسلامی توجه شود. این موضوع کمک می کند که ما بدانیم چه توانایی هایی برای موفقیت در رشته معارف اسلامی نیاز است. در نتیجه با معرفی رشته معارف اسلامی مناسب می توان موفقیت در رشته معارف اسلامی را تضمین کرد. متاسفانه مسئله مهم معرفی رشته معارف اسلامی در مدارس به خوبی صورت نمی گیرد. ولی مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری صدای رهیاب می تواند به شما در معرفی رشته معارف اسلامی کمک شایان توجهی نماید. تا شما بتوانید انتخاب رشته مناسبی داشته باشید. در زیر بخشی از دروس اصلی رشته معارف اسلامی بیان شده است.

دروس مشترک در گرایشهای مختلف الهیات و معارف اسلامی

تاریخ اسلام، منطق، صرف و نحو عربی کاربردی، اعراب قرآن، ترجمه عربی به فارسی و فارسی به عربی، قرائت و درک مفاهیم متون فقهی و تفسیری، قرائت و درک مفاهیم متون عرفانی، قرائت و درک مفاهیم متون معاصر، قرائت مطبوعات واستفاده از رادیو و تلویزیون، مکالمه و محاضره، علوم بلاغی، تاریخ زبان وفرهنگ عربی، روش تحقیق، مبانی جامعهشناسی، زبان تخصصی، مبادی فقه، مبادی اصول، آشنایی با علوم اسلامی (عرفان و فلسفه)، فقه مقدماتی، آشنایی با ادیان بزرگ، تفسیر.

/// شماره های تماس ///

زمینه شغلی رشته معارف اسلامی

یکی از موارد دیگری که در معرفی رشته معارف اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد، زمینه شغلی رشته معارف اسلامی است. یعنی داوطلبان کنکور انسانی بدانند که پس از فارغ التحصیل شدن از رشته معارف اسلامی چه کارهایی می توانند انجام دهند. در بسیاری از مواقع افراد وارد رشته معارف اسلامی می شوند.، در حالی که تصور دیگری از آن رشته داشته اند. به همین دلیل افراد باید به معرفی رشته معارف اسلامی توجه داشته باشند.

فارغ التحصیل گرایش علوم قرآن و حدیث مثل فارغ التحصیلان سایر رشته ها با مشکل بازار کار روبرو است. اما با این وجود یک فارغ التحصیل توانمند میتواند در مراکز پژوهشی مثل دائره المعارفها و پژوهشگاه علوم انسانی یا مراکز آموزشی فعالیت کند. فارغ التحصیل گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی موقعیت کاری بیشتری دارد. چرا که این گرایش جنبه کاربردی دارد.

برای مثال میتواند به عنوان وکیل دادگستری، مشاور حقوقی و کارشناس حقوقی فعالیت کند یا دفترخانه اسناد رسمی و دفتر ازدواج و طلاق دایر نماید. فارغ التحصیل خوب و توانمند گرایش تاریخ و تمدن اسلامی نیز میتواند در وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به کار گردد. اگر اهل قلم باشد به کارهای پژوهشی و نوشتن کتابهای تاریخی روی آورد. با توجه به نوع دروس گرایش ادیان و عرفان، فارغ التحصیل این گرایش نیز باید در وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمانهای مشابه فعالیت کند. اما متأسفانه اکثر مسؤولان با این رشته و توانمندی فارغ التحصیلان آن آشنا نیستند و تصور میکنند که نیازی به شناختن ادیان دیگر و گفتگو با آنها نیست. اگر هم در بعضی از مراکز در این زمینه تلاش میشود، این گفتگوها عمیق و بنیادی نیست و در نتیجه اثر بخش نمیباشد.

البته در حال حاضر بعضی از مراکز پژوهشی غیردولتی مثل «مؤسسه گفتگوی ادیان» در این زمینه فعالیت میکنند و تعدادی از فارغ التحصیلان این گرایش نیز جذب مراکز فوق شدهاند. اما در بخش دولتی در این زمینه کار چشمگیری انجام نشده است.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب در زمینه رشته معارف اسلامی

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری رهیاب پیشنهاد می کنند که مطالب زیر را هم درباره رشته معارف اسلامی بخوانید:

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «رشته معارف اسلامی، دروس، گرایش ها و زمینه شغلی» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: