مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)

در مرکز مشاوره تلفنی تحصیلی صدای رهیاب قصد داریم در بخش مشاوره تحصیلی و در ادامه معرفی رشته های دانشگاهی، این بار گرایش روانشناسی دکتری را در مقطع دکتری بررسی کنیم. اولین چیزی که برای هر داوطلب کنکور رشته روانشناسی دکتری مطرح می شود این است که در رشته روانشناسی فرد در مقطع دکتری روانشناسی در چه حوزه ها و گرایش هایی می تواند تحصیل کند؟ هر یک از گرایش های رشته روانشناسی مقطع دکتری چه حوزه هایی را دربر میگیرد؟ و سوالاتی از این قبیل. در این مقاله از سری مقالات معرفی رشته های دانشگاهی گرایش های مقطع دکتری روانشناسی را بررسی نموده ایم.

گرایش های رشته روانشناسی دکتری کدامند؟

رشته روانشناسی در مقطع دکتری شامل چهار گرایش اصلی می شود. داوطلب کنکور دکتری روانشناسی می تواند در یکی از این گرایش ها تحصیل کند. گرایش های رشته روانشناسی دکتری در چهار گروه دسته بندی می شوند که عبارتند از:

  1. روانشناسی عمومی مقطع دکتری
  2. روانشناسی بالینی مقطع دکتری
  3. روانشناسی سلامت مقطع دکتری
  4. علوم اعصاب شناختی مقطع دکتری

معرفی گرایش روانشناسی عمومی: گرایش روانشناسی دکتری

نام گرایش روانشناسی عمومی از سال 94 تغییر کرده است. طبق تصویب کارگروه روانشناسی شورای تحول عنوان "عمومی" از نام روانشناسی عمومی مقطع دکتری حذف گردیده و به گرایش روانشناسی تغییر نام پیدا کرده است. در حال حاضر گرایش روانشناسی مقطع دکتری در دانشگاه آزاد و دولتی دانشجو می پذیرد.

موضوعات گرایش روانشناسی عمومی: گرایش روانشناسی دکتری

در روانشناسی عمومی جنبه نظری علم روانشناسی و مفاهیم بنیادی روانشناسی بررسی مطالعه و پژوهش می شود. مفاهیم بنیادی روانشناسی مورد پژوهش در روانشناسی عمومی (روانشناسی) شامل موضوعاتی مانند یادگیری، حافظه، انگیزش و هیجان و احساس و ادراک می شود. از جمله درس هایی که در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی به آن پرداخته می شود عبارتند از روانشناسی عمومی پیشرفته، رشد پیشرفته، آسیب پیشرفته، فیزیولوژی پیشرفته و آمار و روش تحقیق پیشرفته.

در حال حاضر برای علاقه مندان به ادامه تحصیل در روانشناسی دکتری، امکان تحصیل در مقطع دکتری روانشناسی عمومی در ایران وجود دارد. میزان پذیرش دانشجو در گرایش روانشناسی عمومی (روانشناسی) هم در دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه آزاد در مقایسه با دیگر گرایش های رشته روانشناسی بیشتر است. به همین خاطر سطح رقابت در گرایش روانشناسی دکتری بیشتر است. و بالطبع قبولی در گرایش روانشناسی دکتری هم سخت تر از سایر گرایش های رشته روانشناسی است.

پذیرش دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) در دانشگاه دولتی

در دانشگاههای دولتی حدود 20 مرکز دانشگاهی در سال 94 به جذب دانشجو در دوره دکتری روانشناسی عمومی پرداختند و کل پذیرش دانشجوی دکتری روانشناسی عمومی در نوبتهای روزانه، شبانه و پردیس 90 نفر بوده است.بر اساس نظر سازمان سنجش در سال 95 داوطلبان دکتری روانشناسی عمومی باید دروس آمار و روش تحقیق، رشد و یادگیری، شخصیت و آسیب شناسی را به عنوان دروس تخصصی در کنار دروس زبان و استعداد تحصیلی امتحان دهند.

پذیرش دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی نیز در سال 1394، در 30 مرکزدانشگاهی خود مجری برگزاری دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) می باشد و داوطلبان باید دروس روانشناسی رشد، کودکان استثنایی، فیزیولوژی، زبان تخصصی، آمار و روش تحقیق و علم النفس را برای قبولی در دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) امتحان دهند.

تغییرات در کنکور دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) دانشگاه آزاد سال 95

در کنکور دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) دانشگاه آزاد در سال 1395 تغییراتی رخ داده است. مراکز پذیرش دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) به 38 مرکز افزایش یافته است و دروس امتحانی دکتری روانشناسی عمومی (گرایش روانشناسی دکتری) عبارتند از: روانشناسی عمومی، نظریه های رشد و شخصیت، روانشناسی کودکان استثنایی و مرضی کودک، روانشناسی فیزیولوژیک، زبان تخصصی، آمار و روش تحقیق و روانسنجی. همچنین گرایش جدیدی تحت عنوان روانشناسی به مجموعه رشته های دکتری دانشگاه آزاد اضافه شده است.

توجه: از سال 95 یعنی کنکور برای سال تحصیلی 96، کنکور سراسری و کنکور آزاد دکتری با هم ادغام شده و داوطلبان شرکت در آزمون دکتری (چه دانشگاه آزاد و چه دانشگاه سراسری) در یک کنکور سراسری شرکت می کنند. و نتایج آن برای هر دو دانشگاه محاسبه می شود. توجه داشته باشید اگر خواهان شرکت در مصاحبه دانشگاه آزاد هستید، حتما موقع ثبت نام کنکور، گزینه دانشگاه آزاد را انتخاب کنید.

برای آشنایی با سایر گرایش های روانشناسی مقطع دکتری می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

  1. مشاوره تحصیلی: آشنایی با رشته روانشناسی عمومی مقطع دکتری (گرایش روانشناسی دکتری).
  2. مشاوره تحصیلی: آشنایی با رشته روانشناسی بالینی مقطع دکتری.
  3. مشاوره تحصیلی: آشنایی با رشته روانشناسی سلامت مقطع دکتری.
  4. مشاوره تحصیلی: آشنایی با رشته علوم اعصاب شناختی مقطع دکتری.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «معرفی رشته های دانشگاهی - گرایش روانشناسی دکتری» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: