مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(13 رای)

یکی از موارد مهمی که در کنار رسیدن به بلوغ جنسی و عاطفی در ازدواج مهم است رسیدن به بلوغ فکری است. مسلما بدون رسیدن به بلوغ فکری و عقلی فرد آمادگی ازدواج ندارد و نمی تواند اداره یک زندگی سالم را به دست بگیرد. سوال اینجاست که بلوغ فکری چیست و چگونه بفهمیم که همسرمان به بلوغ فکری در ازدواج رسیده است؟ این مقاله در شناخت این افراد به شما کمک می کند. در ادامه با ما همراه باشید. بلوغ فکری 1

تعریف بلوغ فکری

مراحلی از رشد در زندگی است که فرد نسبت به خود و محیط اطراف خود به شناخت کافی می رسد. این فرد به راحتی نقاط ضعف و قدرت خود را می شناسد. این فرد در زندگی هدف پیدا می کند. متعهد و مسئولیت پذیر است. نشانه های افرادی که به بلوغ فکری برای ازدواج رسیده اند چیست؟

این افراد به توانایی های خود ایمان دارند

یک فرد عاقل و بالغ، نسبت به رویدادهای زندگی و پستی ها و بلندی ها از خود واکنش های منطقی نشان می دهد. این فرد به قدری قوی است که در خود می بیند در برابر سختی ها و مشکلات زندگی ایستادگی کند و بهترین کار را انجام دهد. این افراد سریعا خود را با شرایط هماهنگ می کنند و با تغییرات محیط و زندگی خود را تطبیق می دهند. این افراد برای داشتن زندگی ایده آل راه حل های کوتاه و مفید را پیدا می کنند.در جلسات خواستگاری می توانید از او سوال کنید که در برخورد با مشکلات چه عکس العملی از خود نشان می دهد؟ حتی طرز صحبت کردن این فرد نشان می دهد که به بلوغ فکری کافی برای ازدواج رسیده است.

بهترین تصمیم ها را می گیرند

فردی که بلوغ کافی برای ازدواج رسیده، بسیار معقول و داناست. این فرد به راحتی اولویت های زندگیش را در زندگی مشخص می کند. براساس اولویت ها، برنامه ریزی می کند. در تصمیم گیری ها نیز براساس این برنامه ریزی بهترین انتخاب را می کند.

/// شماره های تماس ///

واقع بین است

فردی که به بلوغ فکری رسیده نسبت به واقعیت های اطراف توجه بیشتری دارد. اگر مشکلی در زندگیش پیش بیاید به زمین و زمان توهین نمی کند و آن را می پذیرد.  این فرد زیاد خیالاتی نیست و در رویا به سر نمی برد.

صبور است

یکی دیگر از موارد مهمی که نشان می دهد فرد به بلوغ فکری در ازدواج رسیده، مساله صبر است. این فرد می داند که فورا نمی تواند به خواسته خود برسد. رسیدن به هرچیز خوبی زمان بر است. این فرد در زندگی زناشویی خود عجول نیست. اگر اشتباهی در زندگی شما سر بزند به جای دعوا و داد و دعوا با صبر و حوصله و صحبت مشکل را برطرف می کند. افراد صبور پدران و مادران خوبی هستند. فرد صبور درک می کند که شما نیز عواطف و خواسته ها و افکار خودتان را دارید و به آنها احترام می گذارد.

مسئولیت پذیراست

نکته دیگر در افرادی که به بلوغ فکری رسیده اند مسئولیت پذیری آنهاست. این افراد در زندگی زناشویی وظایف خود را می شناسند و بدون اینکه به آنها یادآوری شود به خوبی آنها را انجام می دهند. اگر اشتباهی از این افراد سر بزند مسئولیت کار خود را می پذیرند. این افراد از شکست نمی ترسند و می دانند هر شکستی پلی برای موفقیت است و دوبرابر تلاش می کنند.

نقطه ضعف خود را می پذیرند و آن را به نقطه قوت تبدیل می کنند

افرادی که به بلوغ فکری رسیده اند سعی می کنند به جای ترس و فرار از نقاط ضعفشان آن را به نقطه قوت تبدیل کنند. این افراد ضعیف نیستند. تمام تلاششان را می کنند تا نقطه ضعفشان را از بین ببرند تا در زندگی مانعی برای رسیدن به موفقیشان وجود نداشته باشد. بلوغ فکری 3

متعادل است و تعادل را در زندگی رعایت می کنند

فردی که به بلوغ فکری رسیده، به اصطلاح خود را گم نمی کند. در زندگی زناشویی میان همسر و خانواده خود تعادل را برقرار می کند. سعی می کنند سوء تفاهم ها را با زیرکی مدیریت کنند و آن ها را از بین ببرند. متاسفانه بعضی افراد همین که وارد زندگی جدید خود می شوند خانواده را فراموش می کنند و بالعکس. برقراری تعادل در زندگی یکی از مهم ترین ویژگی های یک فرد بالغ است.

حسود نیست

شنیده اید که می گویند طرف نه خودش پیشرفت می کند نه دوست دارد کسی پیشرف کند؟ این فرد نماد کسی است که در کودکی خود مانده است و رشد فکری نداشته است. انسانی که به بلوغ فکری رسیده است هیچ گاه به دلیل موفقیت دیگران ناراحت نمی شود. این فرد در زندگی به خاطر پیشرفت همسرش جشن می گیرد. برای رسیدن به موفقیت به همسر خود کمک می کند. این فرد با خوشحالی شما خوشحال است.

اهل مطالعه است

شاید در ابتدا بگویید بلوغ فکری چه ارتباطی با مطالعه دارد. اما بهتر است بدانید تمام افراد موفق در جامعه اهل مطالعه هستند. فردی به بلوغ فکری رسیده دوستی خوبی با کتاب دارد. کتاب ذهن انسان را باز می کند. این فرد اگر به مشکلی در زندگی بر بخورد با تحقیق و مطالعه سعی می کند تا مشکلش را برطرف کند.

موارد دیگر در رسیدن به بلوغ فکری

 • صادق و راستگو است.
 • حسابگر است.
 • دلسوز و مهربان است.
 • انعطاف پذیر است.
 • تمایل به یادگیری دارد.
 • خود خواهی در صفات او جایی ندارد.
 • قادر به کنترل خود بوده و خویشتن دار است.
 • این افراد در لحظه زندگی می کنند.
 • تشنه یادگیری است.
 • زمان خود را مدیریت می کنند.
 • این فرد در مسائل کوچک اعصاب خود و بقیه را خورد نمی کند.
 • اهل تقلید نیست، سادگی را دوست دارد و خودش است.
 • این فرد از رفتارهای سبک و دور از عقل به شدت دوری می کند.
 • یک سری باید ها و نباید ها در زندگی فردی او وجود دارد که سعی می کند حدالامکان آن ها را در زندگی اش رعایت کند.
 • خشم خود را کرده و سکوت می کند.
 • بسیار خوش فکر و اهل عمل است.

نکته: درست است که در زندگی پیدا کردن چنین همسری که تمام این صفات را داشته باشد کار سختی است. در ابتدا سعی کنید پیش از ازدواج با خلقیات همسر آینده خود آشنا شوید. در این مدت آشنایی به راحتی می توان او را زیر نظر گرفت. گاهی اشتباه کوچکی کنید و عکس العمل او را ببنید. یا از موفقیت های دیگران برای او بگویید و عکس العمل او را ببینید. بدون شک فردی که به بلوغ فکری رسیده است در عمل و ظاهر نیز خود را نشان خواهد داد. گرد آوری:معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله بلوغ فکری استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «منظور از بلوغ فکری در ازدواج چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: