مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی از استان تهران:9092305648
تعیین وقت حضوری:021-71049
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تحفیف
تعیین وقت آنلاین مشاوره حضوری
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)

بلوغ عاطفی

یکی از مراحل مهم رشد در زندگی، رسیدن به بلوغ عاطفی در ازدواج است. رسیدن به بلوغ عاطفی یعنی شخص می داند که چگونه باید یک رابطه عاطفی را شروع کند. در شرایط مختلف چه رفتاری را از خود نشان دهد و چگونه رضایت احساسی دیگران را جلب کند.

بلوغ عاطفی 1

تاثیرات بلوغ عاطفی در زندگی فردی

بلوغ عاطفی باعث می شود تا در زندگی تصمیمات بهتر و منطقی تری بگیرید. در شرایط سخت اجازه نمی دهید تا احساسات و عواطفتان بر شما پیروز شود.

تاثیرات بلوغ عاطفی در زندگی اجتماعی

شخصی که در اجتماع به بلوغ عاطفی رسیده در مقابل سردی ها و کینه ها واکنش منطقی نشان می دهد. این فرد به مرحله خود کنترلی رسیده است.  به خوبی بر خود مسلط است. این فرد هیچ گاه به خاطر احساسش پل های پشت سر خود را خراب نمی کند.

تاثیر بلوغ عاطفی در ازدواج

در واقع یکی را ابعاد مهم در انتخاب همسر شایسته، بلوغ عاطفی است. این فرد در زندگی نیازهای عاطفی همسر خود را می شناسد. براساس نیازهای همسر خود عملکردهای مناسبی از خود نشان می دهد. به عنوان مثال اگر همسرش عصبی باشد و حرفی بزند این فرد با منطق خود شرایط را می سنجد. این فرد بر اساس شرایط خود را کنترل کرده و همسرش را آرام می کند.

بلوغ عاطفی2

خصوصیات افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند:

این افراد آستانه تحمل بالایی دارند

یکی از ویژگی های این افراد بالا بودن سطح تحمل و صبرشان است. نسبت به آسیب های اجتماعی و اتفاقات بد زندگی، واکنش منطقی دارند.

با خود و اطرافیان خود صادق هستند

این افراد می دانند از زندگی چه می خواهند. نقاط ضعف و قدرت خود را می شناسند و سعی می کنند نقطه ضعف های خود را بهبود ببخشند. این افراد سعی نهایت تلاششان این است که با شما صادق باشند و چیزی را از شما پنهان نکنند.

آرامش خاصی دارند

افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند بسیار آرام هستند. این افراد همسرشان را نیز آرام می کنند. زندگی پر از فراز و نشیب است. افرادی که هنوز به بلوغ عاطفی نرسیده اند مدام استرس و اضطراب دارند. آنها خداوند را در زندگی خود فراموش کرده اند. افرادی که به بلوغ اجتماعی رسیده اند ایمان قوی ای دارند. در مقابل مشکلات زندگی با منطق و آرامش برخورد می کنند.

از اشتباهاتش فرار نمی کند

خصوصیت دیگر افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند این است که به جای اینکه از اشتباهات خود فرار کنند با آنها روبرو می شوند. این افراد در برابر مشکلات رفتار خودخواهانه ای ندارند و بسیار واقع گرا هستند. این افراد از اشتباهشان درس می گیرند و دوباره آنها را تکرار نمی کنند.

دردها و مشکلات زندگی را می پذیرد

افراد بالغ می دانند که زندگی پر از پستی و بلندی هاست. این افراد می دانند که همیشه قوانین زندگی مطابق میل آدمی نیست. غر نمی زنند. سعی می کنند تا آنجا که امکان دارد از زندگی و از لحظات خود لذت ببرند.

این افراد مثبت اندیش هستند

رسیدن به بلوغ عاطفی یعنی اینکه دنیا را تنها سیاه و سفید نبینید. دنیا سرشار از رنگ های زیباست. مهم ترین خصوصیت افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند این است که می دانند زندگی نه خیلی خوب است و نه خیلی بد. بلکه می توان از همین اتفاقات ساده لذت برد. یا در مقابل اتفاقات بد سریع نا امید نشد.

بلوغ عاطفی 3

خشم و عصبانیت آن ها قابل کنترل است

در ابتدا بگوییم که که سرکوب کردن خشم و عصبانیت راه بسیار اشتباهی است. زیرا ممکن است باعث مشکلات جسمانی و روانی آن ها شده باشد. منظور کنترل عصبانیت است. افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند می توانند به راحتی خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند. البته کنترل خشم یک هنر است. افرادی که نمی توانند خشم خود را کنترل کنند ممکن است دست به کارهای خطرناکی بزند.

مهربان و دلسوز هستند

همه ی ما دوست داریم با افراد مهربان و دلسوز ازدواج کنیم. خصوصیت مهم این افراد همدلی و مهربانی آن هاست. این افراد شما را درک می کنند. وقتی ناراحت هستید و حوصله ندارید به جای غر زدن شما را آرام می کنند. کمک حالتان هستند. توقعاتشان از شما در حد معمول است و گاهی آنقدر از خود گذشتگی از خود نشان می دهند. باعث می شوند هیچ گاه در زندگی خلائی را حس نکنید. شک نکنید در کنار این افراد همیشه خوشحال خواهید بود.

کینه ای نیستند

افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند اهل کینه و انتقام نیستند. اگر اشتباهی از شما سر زد سعی میکنند خود را کنترل کنند و با صحبت کردن باعث شوند که شما به اشتباهات خود پی ببرید. شاید این طرز برخورد در این شرایط بسیار سخت باشد. اما هنوز هستند کسانی که اهل تلافی نیستند.

بلوغ عاطفی 4

انتقاد پذیرند

مرد یا زنی که به بلوغ فکری رسیده اند بسیار انتقاد پذیر هستند. این افراد آنقدر شجاعند که می توان به راحتی با آنها در مورد اشتباهاتشان صحبت کرد. متاسفانه علت اکثر مشاجره ها میان زن و شوهر این است که نه مرد دوست دارد اشتباه خود را بپذیرد نه زن. خودخواهی در افراد بالغ جایی ندارد. آنها می دانند که هر کسی در زندگی ممکن است اشتباه کند. این افراد هم انتقاد پذیر هستند و هم نحو صحیح انتقاد کردن از دیگران را می دانند. اگر از کسی انتقاد می کنند با احترام و درک متقابل است.

چگونه در جلسه خواستگاری متوجه شویم شخص به بلوغ عاطفی رسیده است یا خیر؟

در برخورد اول رفتار شخص کاملا مشخص و واضح است. فردی که به بلوغ عاطفی رسیده در ابتدا سکوت می کند تا شما صحبت کنید. این فرد آرام و شمرده صحبت می کند. نوع برخورد با همسر را می داند. از موضع بالاتر با شما حرف نمی زند. در صحبت هایش زیاد از ضمیر اول شخص استفاده نمی کند. زیاد به ظاهر شخص اهمیت نمی دهد. بیشتر،رفتار و منش طرف مقابل برایش مهم است. مهربانی و دلسوزی را در چهره ی او می توان به راحتی دید. در زندگی هدف های روشنی دارد و نجیب است.

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

مشاوره طلاق تلفنی

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره ازدواج تلفنی

مشاوره زناشویی تلفنی

مشاوره جنسی تلفنی

مشاوره خیانت تلفنی

مشاوره زندگی مشترک نلفنی

مشاوره زنان تلفنی

مشاوره بارداری تلفنی

مشاوره جوان تلفنی

مشاوره نوجوان تلفنی

مشاوره کودک تلفنی

مشاوره نوزاد تلفنی

بلوغ عاطفی 5

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «منظور بلوغ عاطفی در ازدواج چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: