مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(19 رای)

سنین 20 تا 30 سالگی، مهم ترین و سرنوشت ساز ترین مقاطع زندگی است. سنینی که دوست دارید همه چیز را تجربه کنید و به دنبال اهداف خود هستید. گاهی با برنامه ریزی دقیق به هدف خود می رسید و کارها را سر وقت خود انجام می دهید و گاهی متاسفانه برنامه ریزی شما اشتباه است و یا به دلیل اتفاقات خاص در زندگی نمی توانید به آنچه دوست دارید دست پیدا کنید. اما به نظر شما مهم ترین اشتباهات جوانان چیست؟

مهم ترین اشتباهات جوانان

پس انداز نکردن

در این شرایط اقتصادی و مشکلات مالی، قطعا می توان گفت که مهم ترین اشتباهات جوانان پس انداز نکردن برای آینده است. متاسفانه جوانان به صرف اینکه هنوز زود است و راه زیادی تا آینده دارند اهمیتی به مساله پس انداز نمی دهند و آن را به بعد از فارغ التحصیلی موکول میکنند. این اشتباه بزرگی است. پس انداز از اوایل سنین نوجوانی باید شروع شود و وظیفه آموزش آن بر عهده والدین است. اگر فرهنگ پس انداز کردن را به کودک به خوبی بیاموزید قطعا در سنین جوانی نیز می آموزد که ولخرجی و ریخت و پاش های این دوران، تنها او را از رسیدن به اهدافش دور می کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: شادی های کاذب در دنیای جوانی چیست؟

زود ناامید شدن

متاسفانه یکی دیگر از مهم ترین اشتباهات جوانان 20 تا 30 ساله که امروزه بسیار رایج است این است که در شرایط سخت و دشوار نا امید می شوند و جا می زنند. این جوانان بدون اینکه تلاش بیشتری کنند، وضعیت فعلی شان را رها کرده و به دنبال چز دیگر می روند. کوچکترین شکستی مانند اخراج از کار، شکست های عاطفی، آن ها را کاملا نا امید می کند.

به جوانان عزیز توصیه می کنیم اینگونه شکست ها را فرصتی برای یادگیری بیشتر و شروعی دوباره در نظر بگیرند. اگر به راحتی جا بزنید چگونه می خواهید در اجتماع زندگی کنید. در این صورت مانند یک فرد شکست خورده خواهید بود که هیچ هدفی برای آینده ندارد و از ترس از شکست خوردن دست به هر کاری نمی زند و هیچ برنامه ای ندارد.

بی قرار هستند و دوست دارند زود به هدف خود برسند

از مهم ترین اشتباهات جوانان این است که بسیار بی قرار و عجول هستند به هر کاری که دست می زنند دوست دارند زود نتیجه بگیرند. در حالی که هیچکس نمی تواند ره صد ساله را یک شبه طی کند. در این بین ممکن است عده ای از آن ها در زندگی شانس بیاورند و زودتر به هدفشان برسند. این جوانان زمانی که آن ها را می بینند انتظار دارند آن ها هم به زودی به هدف خود برسند. ان ها زمانی که به کوچکترین مانعی برخورد می کنند سریع وا می دهند و تسلیم می شوند. علت این موضوع ریشه در همین انتظارات بیش از حد دیگران دارد. بهتر است صبور باشید و با شکیبایی کار خود را پیش ببرید و به جای تمرکز روی چند موضوع روی یک هدف مهم تمرکز کنید تا زودتر به هدف خود برسید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: علل تمایل زنان جوان به ازدواج با مردان مسن چیست؟

فکر می کنند فقط آنها مشکل دارند

از مهم ترین اشتباهات جوانان این است که فکر می کنند تنها آن ها هستند که مشکل دارند. این موضوع باعث می شود که همیشه احساس ضعف و تنهایی کنند و روحیه ای برای ادامه زندگی نداشته باشند. به این جوانان بایدگفت بعضی از هم سن و سالان شما که از لحاظ مالی و ظاهرا زندگی شادی دارند آن ها نیز ممکن است دچار مشکلات روحی و روانی خاصی باشند زیرا از هر جهت ارضا شدند. به قول جمله ای معروف که می گوید " هیچ گاه ظاهر زندگی خود را با باطن زندگی دیگران مقایسه نکنید" سعی کنید با انگیزه و با هدف پیش بروید.

توصیه

همه انسان ها در زندگی دچار مشکلات خاصی هستند که شاید نمی توانند به کسی بگویند. با انگیزه پیش بروید و احساس تنهای نکنید. خدا را همیشه به یاد داشته باشید و با توکل بر خدا پیش بروید. شما تنها جوان مشکل دار کره زمین نیستید. به خودتان اطمینان دهید که با وجود همین مشکلات هم پیروز خواهید شد.

مهم ترین اشتباهات جوانان

تحصیلات را تنها راه موفقیت می دانند

بسیاری از جوانان فکر می کنند که تنها با درس خواندن و ادامه تحصیل و رسیدن به مدرک و رتبه ای خاص می توانند موفق شوند. در اینکه تحصیلات یکی از عوامل موفقیت است شکی نیست. اما نمی تواند تنها راه رسیدن به موفقیت باشد. علاوه بر این باید در این زمینه نیز پشتکار داشته باشد و با انرژی کافی به سمت آینده پیش برود. این جوان باید در حین تحصیل کار کند و درآمد زایی داشته باشد تا راه و رسم بازاریابی را بشناسد.

موفقیت بدون تلاش و پشتکار امکان پذیر نیست و علاوه بر آن بهتر است از یک شاخه به شاخه دیگر نپرد. علاوه بر تحصیلات سعی کنید مهارت های لازم را به دست بیاورید تا در آینده در شغل مورد نظرتان موفق باشید. این موضوع می تواند از جمله مهم ترین اشتباهات جوانان به حساب بیاید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: تشویق جوانان به ازدواج

به فکر خود و سلامتی خود نیستند

متاسفانه امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی، اکثر افراد به خصوص جوانان، اهمیتی به تغذیه خود نمی دهند و بیشتر از غذاهای نیمه آماده و فرآوری شده استفاده می کنند. به علت مشغله های کاری، اهمیتی به تغذیه خود نمی دهند. علاوه بر آن شاهد هستیم هر روز بر تعداد جوانانی که به سمت سیگار و دخانیات می روند افزوده می شود تا کمی از استرس روزمره آن ها را کم کند. بهتر است علاوه بر پول درآوردن گاهی بیشتر به خود اهمیت دهید. در این صورت زمانی متوجه می شوید که خیلی دیر است. توجه نکردن به سلامتی و آسیب به بدن نیز می تواند از جمله مهم ترین اشتباهات جوانان به حساب بیاید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: علائم افسردگی جوانان را می شناسید؟

جوانان امروزی به دلیل وابسته بودن بیش از حد نمی تواند به تنهایی تصمیم بگیرند و این خود جزئی از مهمترین اشتباهات جوانان به حساب می آید. اینکه چرا قادر به تصمیم گیری نیستید مشکل دیگران نیست. بهتر است این ضعف را در خود جستجو کنید و او را از بین ببرید. اجازه ندهید کسی برای زندگی و آینده شما برنامه ریزی کند. انتقادهای سازنده دیگران را بپذیرید اما راه را برای دخالت های بیجا در زندگی ببندید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «مهم ترین اشتباهات جوانان 20 تا 30 ساله چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: