مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(24 رای)

خواستگاری، اولین و مهمترین قدم برای طی کردن مسیر زندگی است. این قدم مهم ممکن است درست و اصولی برداشته شود یا اینکه پایه و اساس شکست در زندگی باشد. پس باید سعی کنید در این مورد بسیار دقت کنید. درست است که در قدم اول نمی توان شناخت جامعی از فرد انتظار داشت. اما موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود می تواند تا حد بسیار زیادی به این شناخت کمک کند. سعی کنید در اولین جلسه خواستگاری موضوعات مهم و کلیدی را سوال کنید. موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود

از قبل خود را آماده کنید

معمولا بیشتر پسران و دختران موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود را از قبل آماده می کنند. این سوالات باید دسته بندی شود تا دو طرف سردرگم و گیج نشوند. ما این سوالات را دسته بندی کرده و به ترتیب اولویت برای شما بیان می کنیم.

دسته بندی این سوالات به ترتیب اولویت عبارت است از:

 1. موضوعات شخصی و خانوادگی
 2. موضوعات اعتقادی و فرهنگی
 3. موضوعات مالی
 4. موضوعات جنسی

نکته: قبل از بررسی موضوعات بهتر است سوالات را یکی یکی بپرسید. سعی کنید در ابتدا شروع کننده باشید و همان سوال را از شخص مورد نظر بپرسید. شمرده صحبت کنید و زمانی که فرد مورد نظر مشغول صحبت است سراپا گوش باشید و میان کلام او حرفی نزنید یا به اصطلاح کلام او را قطع نکنید. موضوعات را در ذهن خود دسته بندی کنید و آرامش کافی داشته باشید. در ابتدا نوع برخورد او را بسنجید. نوع حرکات او را زیر نظر بگیرید.

/// شماره های تماس ///

موضوعات خانوادگی

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود مسائل شخصی و خانوادگی است. این موضوعات در واقع با معرفی کامل شروع می شود. این موضوعات شامل نام و نام خانوادگی، سن، تحصیلات، تعداد فرزندان خانواده، فرزند چندم بودن، شغل پدر طرفین و مسائلی از این قبیل است. متاسفانه بعضی از افراد بنا را بر صداقت نمی گذارند و در مواردی سعی می کنند پنهان کاری کنند.

مثلا پیش آمده که فردی از افراد خانواده در زندان است. در این صورت طرف مقابل حق دارد که این موضوع را بداند. اگر مرد یا زن در این موارد قصد پنهان کاری داشته باشد این را بداند که صد درصد در زندگی زناشویی به مشکل بر خواهد خورد. نوع خانواده در زندگی اهمیت ویژه ای دارد. وصلت با خانواده ای آرام و پاک یکی از اساسی ترین پایه های زندگی مشترک است.

موضوعات شخصی

یکی دیگر از موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود موضوعات شخصی و علایق است. دو طرف باید هدف خود را برای ازدواج مشخص کنند. اینکه از زندگی چه می خواهند. چه نوع برخوردی را دوست دارند. حتی چه غذایی و چه موسیقی را دوست دارند. این موضوع شاید در نگاه اول مورد مهمی نباشد اما در زندگی از مهم ترین موضوعاتی است که باید مورد آنها بیشتر صحبت شود. چه بسا زن و شوهر بر سر موضوع کوچک  شخصی کارشان به طلاق کشیده است.

موضوعات اعتقادی و فرهنگی

از مهم ترین موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود مسائل اعتقادی و فرهنگی است. مذهب و فرهنگ در زندگی بسیار مهم است. هماهنگ بودن فرهنگ و اعتقاد دو خانواده طی کردن 40 درصد از این راه پر پیچ و خم است. اگر تفکرات مذهبی و اعتقادی دو خانواده و دختر و پسر با هم یکی نباشد در ابتدا بر سر موضوعات کوچک نیز کار به دعوا و جنجال خواهد کشید. این موضوع در ظاهر افراد و نوع برخورد آنها نیز تاثیر مستقیمی دارد. رفتار کسی که دارای خانواده ای مذهبی و اصیل است کاملا مشخص است؛ برعکس آن را نیز شاهد هستیم. پس بهتر است در مورد نوع فرهنگ و پوشش و مسائل اعتقادی سوالات جامع و کاملی آماده کنید تا بعد از ازدواج به مشکل برنخورید. موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود

موضوعات مالی و مادی

از جمله موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود مسائل مالی است. البته بهتر است خانواده دو طرف از لحاظ مالی هم سطح باشند تا در آینده مشکلی پیش نیاید. می دانید که بدون پس از انداز و سرمایه نمی توان یک زندگی خوب و راحت تشکیل داد. پس بهتر است دختران در این مورد سوال کنند. این که آیا همسرشان توانایی اداره یک زندگی را دارد یا خیر بسیار مهم است. آیا مرد می تواند بدون کمک پدر و مادرش از پس مشکلات مالی زندگی بر بیاید. آیا سرمایه ای برای خرید یا اجاره مسکن در شان دختر را دارد یا خیر. آیا شغل خوب و آینده داری دارد یا خیر.

متاسفانه در جامعه کنونی مسائل مالی در اولولیت های تشکیل یک زندگی است. دختران در این مورد باید حساسیت بیشتری نشان دهند و به صرف اینکه پسر در زندگی زناشویی اوضاع مالیش بهبود می یابد با او ازدواج نکنند.

موضوعات جنسی

مسائل جنسی جزء موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود محسوب می شود. اما بهتر است در جلسات اول درباره این موضوع چیزی نپرسید. اگر دختر و پسر بر سر مسائل دیگر به توافق رسیدند می توانند درباره این مساله مهم نیز از یکدیگر سوال کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده بعد از مسائل اخلاقی مهمترین مساله ای که دختران و پسران بر سر آنها با مشکل مواجه می شوند مساله جنسی است. دوطرف باید در جلسات بعدی خواستگاری درباره مسائل جنسی صحبت کنند.

سوالات متداولی که می توانید درمورد موضوعات جنسی بپرسید عبارت است از

 • اینکه در رابطه سرد هستند یا گرم؟
 • دوست دارند طرف مقابلشان چگونه آنها را ارضا کند؟
 • آیا قبلا اختلالات جنسی داشته اند یا خیر؟
 • آیا درباره پیشگیری از بارداری اطلاعاتی دارند؟
 • انحرافات جنسی از نگاه آن ها چیست؟
 • نظرشان درباره خودارضایی چیست؟
 • در رابطه طرف مقابل تا چه میزان اهمیت دارد؟
 • آیا همسرتان می تواند گاهی از رابطه جنسی با شما خودداری کند؟

مواردی از این دست سوالات می تواند ذهن شما را باز کند و اجازه دهد با دید بازتری انتخاب کنید. دختران و پسران عزیز بهتر است قبل از مراسم خواستگاری مهم ترین سوالات در این موضوعات را گردآوری کرده و چند بار مطالعه کنند. تا بتوانند به راحتی آن را بپرسند. اینکه بدون هیچ پیش زمینه ای بنشینید و سردگم باشید نمی توانید شناخت خوبی از فرد مورد نظر داشته باشید.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «موضوعاتی که باید در جلسات خواستگاری سوال شود چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: