مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)

یکی از مواردی که در انتخاب همسر مهم است وضعیت جسمانی و ظاهری اوست. نقش بیماری و معلولیت در ازدواج بسیار مهم است. بعضی از افراد برایشان مهم است که همسرشان سالم باشد تا در اجتماع بتوانند یک زندگی عادی و بدون مشکل را شروع کنند.. اما نکته اینجاست که انسان های معلول نیز حق ازدواج دارند. در ابتدای بحث این نکته مهم را خاطر نشان کنیم که اگر فردی به بیماری خاصی مبتلا باشد یا معلولیتی خاص داشته باشد باید قبل از ازدواج حتما آن را با همسر آینده خود درمیان بگذارد. تا همسرش با دید باز انتخاب کند.

مشاوره با پزشک

به تمام کسانی که معلول هستند و قصد ازدواج دارند توصیه می شود که قبل از ازدواج با پزشک مشورت کنند. باید مشخص شود این نقص چیست و چه مشکلاتی در زندگی ایجاد می کند. در ابتدا باید پزشک ببیند آیا فرد معلول از لحاظ روانی آمادگی ازدواج دارد یا خیر؟ آیا می تواند با مشکلات زندگی کنار بیاید؟ آیا منطق پذیرش نقص و بیماری را دارد؟ نقش بیماری و معلولیت در ازدواج آنها چگونه است؟ آیا از پس مشکلات بعد از ازدواج بر می آیند یا خیر؟

نقش بیماری و معلولیت در ازدواج چیست و آیا میتوان با فرد معلول ازدواج کرد؟

در ازدواج هیچ فرمول قطعی وجود ندارد. در بعضی موارد ممکن است ازدواج با فرد معلول یا بیمار باعث خوشبختی فرد شده و بدون هیچ مشکلی سال ها ادامه پیدا کند. ولی در بعضی موارد سراسر مشکل و ناراحتی باشد و ادامه زندگی امکان پذیر نباشد. بهتر است افرادی که معلول هستند یا بیماری خاصی دارند با کسی ازدواج کنند که هم رده او باشد. یعنی همسرش نیز مانند آنها معلولیت یا بیماری خاصی داشته باشد. زیرا نقش معلولیت و بیماری در ازدواج به حدی اهمیت دارد که ممکن است زندگی به کام دو نفر تلخ شود.

ازدواج پسر سالم با دختر معلول

طبق تحقیقات روانشناسان معمولاً پسران نسبت به دختران کم طاقت تر هستند. البته این موضوع نسبی است و شامل تمام آقایون نیست. معمولاً مردها دوست دارند که همسرانشان بدون هیچ محدودیتی بتوانند فرزندان سالم به دنیا بیاورند. تربیت درست فرزندان نیز بر عهده زنان است. این ازدواج از لحاظ روانشناسی توصیه نمی شود. زیرا زنان روحیه لطیفی دارند. کوچکترین نگاه تحقیر آمیز یا صحبت اشتباه آسیب روانی شدیدی به آنها وارد خواهد کرد.

/// شماره های تماس ///

موارد دیگر در مورد ازدواج با دختر معلول

معلولیت و بیماری جسمی دختران نیز درجه بندی دارد. به عنوان مثال دختری که قطع نخاع شده با دختری که کمی در راه رفتن مشکل دارد فرق دارد. شرایط این دو هیچ گاه یکی نیست. پس اینگونه نیست که اگر عاشق دختری شده باشید که معلولیت کمی دارد از ازدواج با او منصرف شده یا بترسید. سعی کنید با آگاهی و بصیرت در مورد ازدواج فکر کنید. درست است که نقش بیماری و معلولیت در ازدواج را نمی توان نادیده گرفت. اما گاهی عشق می تواند همه چیز را به چالش بکشد. معجزه عشق را فراموش نکنید.

ازدواج دختر سالم با پسر معلول

همانگونه که قبلا گفته شد دختران آستانه تحمل بالاتری نسبت به مردان دارند. دختران برحسب شرایطشان می توانند با فرد معلول و بیمار ازدواج کنند. ممکن است دختر عاشق اخلاق همسرش شده باشد. البته گاهی بستگی به معلولیت و نوع بیماری مرد نیز دارد. ممکن است مرد به دلیل معلولیت یا بیماری به هیچ عنوان نتواند در جامعه حضور پیدا کند. یا برآورده کردن هزینه های زندگی از عهده وی خارج باشد. در این صورت است که بهتر است در این مورد بیشتر فکر کنید. در این نوع ازدواج ها باید تحمل ویژه ای داشته باشید. سعی کنید تصمیمتان از سر دلسوزی و ایثار نباشد. زیرا در این صورت به زودی خسته می شوید و مدام بر سر او منت خواهید گذاشت.

مشکلات افراد معلول یا بیمار در ازدواج

هر فرد معلول یا بیمار در مورد ازدواج و نقش بیماری و معلولیت در ازدواج تحقیق کرده است. بیشتر این افراد به این نتیجه رسیده اند که بهتر است با فردی ازدواج کنند که توقع بسیار پایینی از زندگی داشته باشد. این فرد بهتر است با کسی ازدواج کند که خودش نیز دچار معلولیت و بیماری باشد.

  • ترس از خیانت
  • استرس
  • ترد شدن
  • کمرنگ شدن و نادیده گرفته شدن
  • تحقیر
  • منت گذاشتن
  • بی اعتمادی

مشکلاتی هستند که یک فرد معلول ممکن است در ازدواج با آن روبرو شود. پس حتما هم فرد معلول و هم فرد سالم نباید از روی احساسات زودگذر تصمیم بگیرند. باید با بررسی تمام جوانب قدم در این مسیر سخت بگذارند.

نقش بیماری و معلولیت در ازدواج

مزایای ازدواج با فرد معلول و بیمار

مهمترین نکته در ازدواج با فرد معلول و بیمار این است که این فرد سالم می تواند به همسر معلول خود کمک کند. می تواند نقص های او را جبران کند. نکته بعدی اینکه فرد سالم بر عکس بسیاری از افراد دیگر با ملاک های تکراری و ظاهری، شخص معلول را به خاطر ملاک های ظاهری دوست ندارد. معیار او برای انتخاب احترام به ارزش های والای انسانی اوست. این فرد نشان می دهد که می توان روی او و وفاداری و ایثارش حساب ویژه ای باز کرد.

معایب ازدواج با فرد معلول و بیمار

در کل نوع نگاه جامعه و خانواده فرد سالم نسبت به فرد معلول ممکن است آزاردهنده باشد. در بیشتر خانواده ها در ابتدا مهمترین ملاک برای انتخاب همسر برای فرزندشان داشتن سلامت جسمانی است. این مورد در معلولیت زنان نقش پررنگ تری دارد. زیرا سلامت جسمانی زن یکی از موارد قدرت باروری و تولید مثل است. به همین دلیل به آن بسیار اهمیت می دهند.بر حسب معلولیت فرد ممکن است طرف مقابل نیز دچار محدودیت شود. مثلا اگر فرد معلول نتواند در جمع بنشید و یا لال و کر باشد به همان نسبت فرد سالم نیز نمی تواند از حضور او با دیگران لذت ببرد.

توصیه پایانی

حال که به اهمیت نقش بیماری و معلولیت در ازدواج پی بردید. این نکته را خاطر نشان کنیم که افراد معلول حتما باید به عزت نفس کامل برای ازدواج برسند. بعد اقدام به ازدواج کنند. به این افراد توصیه می شود که اولویت انتخاب آنها شخصی باشد که با او تناسب جسمانی و روحی لازم را داشته باشد. در اینصورت است که می تواند زندگی سرشار از عشق و پایداری داشته باشند.

نویسنده: معصومه راهی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «نقش بیماری و معلولیت در ازدواج چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: