مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)

لازمه یک زندگی موفق، داشتن فرزندانی سالم و صالح است. نقش فرزند در تحکیم خانواده اهمیت بسیاری زیادی دارد. به همین دلیل در تمام فرهنگ ها و مذاهب برای فرزند آوری ارزش زیادی قائل شده اند. زیرا می دانند که تاثیر مستقیمی در کیفیت زندگی خانواده دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد نقش فرزند در تحکیم خانواده مطالبی را توضیح دهیم.

فرزندان فضای خانواده را شادتر می کنند

شاد کردن محیط خانه و خانواده بر عهده فرزندان است. چه دختر و چه پسر با بدو تولد خود غم و ناراحتی را از دل پدر و مادر دور می کنند. حس پدر شدن و مادر شدن آنقدر وصف ناپذیر است که نمی توان با هیچ جمله ای آن را توضیح داد. حتی دیده شده دختران و پسران افسرده زمانی که مادر و پدر می شوند خود به خود درمان شده اند. زیرا فرزند دار شدن باعث می شود توجه پدر و مادر به مشکلات زندگی کم شده و تمام تمرکزشان بر روی فرزند خود معطوف می شود.

نقش فرزند در تحکیم خانواده

فرزندان به زندگی هدف می دهند

دیگر نقش فرزند در تحکیم خانواده هدف دادن به زندگی آنهاست. زن و مرد بعد از ازدواج گاهی به دلیل تکرار مکررات زندگی بی هدف و بی انگیزه می شوند. طوری که گاهی از خود می پرسند اصلا هدف از ازدواج چه بوده است. اما با تولد فرزند همه چیز به یک باره تغییر می کند و زندگیشان هدفمند می شود. برنامه ریزی برای آینده بیشتر شده و افرادی مسئولیت پذیر می شوند. سعی می کنند تمام تلاش خود را به کار ببندند که آینده ای روشنی برای فرزندانشان بسازند و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

/// شماره های تماس ///

فرزند باعث آرامش روحی و روانی پدر و مادر می شود

نقش فرزند در تحکیم خانواده تنها به این ها خلاصه نمی شود. کودک با تولد خود آرامش را به خانواده هدیه می دهد. به دلیل مشکلاتی که امروزه همع با آن درگیر هستند، ذهن همه دچار تشویش ونگرانی است. حضور فرزند در خانواده ترس واضطراب از آینده را بسیار کم خواهد کرد. معمولا باعث می شود مثبت بیاندیشند و به آرامش واقعی برسند. معنی زندگی خوب همین است. از طرفی در آغوش کشیدن فرزند حس بسیار مثبتی را به پدر و مادر منتقل می کند که در روح و جان آنها تاثیر مستقیمی برجای خواهد گذاشت.

فرزندان آمار طلاق را کاهش می دهند

دیگر نقش فرزند در تحکیم خانواده و حفظ ثبات و پایداری آن است. معمولا بعد از ازدواج دختر و پسر به دلایل مختلف این حس را دارند که زندگی شان نافرجام شود و یا خدای نکرده به طلاق منحر شود. تولد فرزند تمام این معادلات را بر هم می زند.

نظر کارشناسان و روانشناسان در نقش فرزند در تحکیم بنیان خانواده

بر طبق تحقیقات بالینی انجام شده توسط روانشناسان مشخص شد که خانواده هایی که صاحب فرزند هستند به دلیل آرامش فرزند خود هیچگاه به طلاق فکر نمی کنند. مگر در موارد بسیار استثنایی که مشکل بزرگی در خانواده اتفاق افتاده باشد. فرزند در خانواده در واقع رابط بین پدر مادر است و آن ها را به زندگی دلگرم می کند.حتی درمواردی که مشکلی وجود دارد با یک شیرین زبانی کودک، اختلافاتشان را فراموش می کنند.

فرزندان باعث بهتر شدن کیفیت زندگی می شوند

منظور از بهبود کیفیت در زندگی، ارتقای سلامت روان، سلامت عاطفی، سلامت اجتماعی و ارزش های معنوی و روحی خانواده است. منظور از کیفیت مطلوب این است که افراد خانواده در شرایط خوب مادی و معنوی باشند و به سعادت و خوشبختی برسد.

فرزند آوری یکی از جنبه های بهبود کیفیت دراین خانواده هاست. به عقیده بسیاری از جامعه شناسان فرزندآوری آنقدر مهم بوده که هدف اصلی برای ازدواج در نظر گرفته شده است. در خانواده های ایرانی فرزند باعث آبروی خانواده و نماینده پدر و مادر بوده است. از این رو ناباروری در جامعه ما زمینه ساز اختلافات و دعواهای خانوادگی و طلاق است.

نقش فرزند در کیفیت زندگی

با این تفاسیر مشخص شد وجود فرزندان در کیفیت زندگی نقش بسزایی دارد. حتی این موضوع در بهبود کیفیت زندگی زوجین نیز اثر دارد. مثلا ممکن است یک زن حوصله رسیدن به امورات خانه را نداشته باشد. یا انگیزه ای برای پختن غذا در زندگی نداشته باشد. اما با وجود فرزند این انگیزه برای او ایجاد می شود. حتی مرد نیز تلاش خود را در زندگی بیشتر می کند. همین انگیزه زندگی کردن عامل بهبود کیفیت زندگی خواهد بود.

/// شماره های تماس ///

فرزندان باعث اقتدار والدین می شوند

فرزندان عامل اقتدار پدر ومادر و قوت بازوی پدر ومادر هستند. به گفته امام زین العابدین (ع): «سعادت مرد داشتن فرزندانی است که درمشکلات به کمک او بشتابند». البته تربیت فرزند باید به گونه ای باشد که در مواقع سختی بتوانند روی کمک اوحساب کنند. نه اینکه در کودکی لوس و ضعیف بار بیایند که حتی در سنین بالا به جای اینکه آن ها دست والدین را بگیرند والدین پشتیبان آن ها باشند. برای داشتن فرزندانی مقتدر باید روی تربیتشان حساس باشید.

فرزند باعث تولید ثروت و پیشرفت در هر خانواده است

دیگر عامل نقش فرزند در تحکیم خانواده این است که این فرزند از زمان تولد تا زمانی که به جایگاهی درزندگی می رسد می تواند برای پدر و مادر خود ثروت اندوزی کند.پیامد تربیت فرزندانی شجاع و موفق، پول و ثروت خواهد بود. این جوانان تا به جایی می رسند دست پدر و مادر خود را می گیرد و آنها را بالا می کشند. در واقع وجود فرزندان خوب وصالح نعمت بزرگی از سوی خداست که همیشه به رزق و روزی را به همراه دارد.

نقش فرزند در خانواده

فرزندان باعث رشد شخصیت والدین می شوند

دیگر نقش فرزندان در تحکیم خانواده، رشد شخصیت والدین است. مطالعات و تحقیقات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد زن و مرد با پذیرفتن نقش پدر و مادر به رشد وکمال می رسند. تنها ریشه رسیدن به پختگی انسان پرورش فرزندانی صالح است. هر چه تعداد فرزندان بیشتر شود مسئولیت آن ها نیز بیشتر شده و به پختگی کامل می رسند.. دغدغه های این پدر و مادر به کلی عوض می شود. آنها دیگر به فکر خود نیستند بلکه تنها به فرزندانشان و تامین نیازهای او فکر می کنند.

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید.

هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله نقش فرزند در تحکیم خانواده استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «نقش فرزند در تحکیم خانواده چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: