مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)

نقش مهریه در ازدواج

مهریه پولی است که در زمان عقد به عهده زوج است. این پول صداق، کابین و فرض هم نام دارد. هر گاه زوجه آن را بخواهد زوج باید آن را بپردازد. امروزه نقش مهریه در ازدواج بسیار مهم است. در واقع مساله بسیار مهمی که ذهن جوانان را معطوف به خود کرده است.

نقش مهریه در ازدواج

در قانون ما دو نوع مهریه در نظر گرفته شده است:

  • مهریه در ازدواج دائم
  • مهریه در ازدواج موقت

در ازدواج موقت اگر مهریه نباشد ازدواج صورت نمی گیرد. در این صورت ازدواج باطل است. اما در ازدواج دائم می توان مهریه ای مشخص نکرد. از لحاظ اخلاقی درست نیست مرد بدون مشخص کردن مهریه ازدواج کند. او باید بعدها حتما باید پولی به عنوان مهریه در نظر بگیرد.

نقش مهریه در ازدواج چیست؟

این نکته را خاطر نشان کنیم که حد مهریه باید متعادل باشد. امروزه مشکل بسیاری از جوانان برای ازدواج ترس از دادن مهریه بالاست.سعی کنید در این مورد حد تعادل را حفظ کنید.

  • مهریه در واقع نوعی احترام به زن است

آقایون عزیز این موضوع را در نظر بگیرند که همسرشان با امید و آرزو به خانه آنها می آید. بدون داشتن هیچ پشتوانه مالی. اگر زن هیچ پشتوانه ای برای آینده نداشته باشد مدام در زندگی دچار استرس میشود که فردا چه خواهد شد. با در نظر گرفتن مهریه ای متعادل می توانید خوشبختی او را تضمین  کنید.

نقش مهریه در ازدواج

  • مهریه مانع از فروپاشی بنیان خانواده می شود

نقش مهریه در ازدواج آنقدر مهم است که گاهی مانع از جدایی نیز می شود. متاسفانه برخی آقایون هوسران به صرف اینکه مهریه ای برای همسرشان در نظر نگرفته اند، فکر ازدواج مجدد به سرشان می زند. این افراد به دلایل نا معلوم سر ناسازگاری می گذارند. آنها خیالشان نیز از بابت مهریه راحت است و به راحتی همسرشان را طلاق می دهند. این موضوع باعث فروپاشی بنیان می شود.

  • مهریه هدیه ای از طرف عاشق به معشوق است

یکی از کارهایی که یک عاشق به طور فطری برای معشوق می کند هدیه دادن است. این کار در تمام جهان و در تمام موجودات جهان رایج است. در واقع زن وقتی می بیند که شما برای رسیدن برای او به اینصورت هزینه می کنید. او نیز به زندگی دلگرم می شود. البته منظور از هزینه کردن این است که نسبت به بودجه و وضع زندگی خود این کار را می کنید. اما می توانید به او بگویید که اگر اوضاع اقتصادی تان بهتر شد برای او جبران کنید.

  • مهریه باعث اعتماد بیشتر طرفین میشود

در قانون ما حق طلاق با آقایون است. مگر اینکه مرد حق طلاق را به زن بدهد. تعیین مهریه توسط مرد باعث دلگرمی همسرش برا شروع زندگی میشود. مهریه حس اعتماد دو طرف را بیشتر میکند. زیرا زن متوجه میشودکه مرد واقعا قصد زندگی کردن دارد. متوجه می شود تنها برای هوس و لذت ازدواج نمی کند. اهمیت نقش مهریه در ازدواج در این مورد بسیار مهم است.

نقش مهریه در ازدواج

  • مهریه پشتوانه است

درست است که امروزه بیشتر خانم ها استقلال اقتصادی دارند. اما می دانید که مردان در جامعه بسیار بهتر و راحت تر از زنان می توانند پول دربیاورند. به همین دلیل اگر خدای نکرده زن و مرد به توافق نرسیده و مجبور شوند طلاق بگیرند. این وسط زن ضرر زیادی می بیند. زیرا علاوه بر شکست عاطفی، ضررهای مالی زیادی می بینند. از این رو در قانون ما توصیه می شود که به هر نحوی برای زن مهریه قابل قبول و متعادلی را در نظر بگیرند. تا زن نیز احساس امنیت داشته باشد. اهمیت نقش مهریه در ازدواج در این مورد نیز بسیار مهم است.

  • مهریه مانع از جدایی زوجین می شود

یکی از مواردی که مانع از طلاق زوجین می شود، مهریه است. بعضی اوقات در دعواها و مشاجره های خانوادگی، زمانی که فرد واقعا به انتها می رسد پای طلاق را پیش می کشد. اما بعد از مدتی که میداند مراحل طلاق چه مصیبت هایی دارد. رفته رفته آن را به فراموشی می سپارد و آرام می شود. این مساله در خانواده هایی که دارای فرزند هستند نمود بیشتری پیدا می کند.

نکته:

مهریه باعث می شود که زن و شوهر در مورد مساله طلاق بیشتر فکر کنند. حتی زمانی که بن بست رسیده اند می توانند راه های دیگری را امتحان کنند. ولی در این مورد بعضی مواقع ممکن است که واقعا مرد راهی دیگر برای طلاق نداشته باشد به همین دلیل به بن بست می رسد. توصیه ما به شما این است که قبل از ازدواج تمام جوانب را در نظر بگیرید و مهریه ای مرسوم و متعادلی را برای همسرتان در نظر بگیرید. یکی از موارد اهمیت نقش مهریه در ازدواج جلوگیری ازطلاق است.

نقش مهریه در ازدواج

  • مهریه در واقع نوعی حق طلاق برای زن است

شنیده اید که می گویند مهریه ام حلال و جانم آزاد؟ بعضی از خانم ها ممکن است به دلایل مختلف قصد طلاق داشته باشند. شاید مجبور باشند در ابتدا دادخواست طلاق بدهند. در برخی موارد هم نیمی از پول خود را صرف گرفتن وکیل وکارهای طلاق می کنند. اما نتیجه ای نمی گیرند. بخشیدن مهریه در این حالت به کمک آنها می آید. آنها می توانند در مقابل بخشیدن مهریه جدا شوند. زیرا زندگی کردن اجباری و بلاتکلیفی برای هیچ یک از طرفین درست نیست.

  • مهریه میزان عشق مرد به زن را نشان می دهد

تعیین مهریه از طرف مرد، میزان علاقه اش را به زن مشخص می کند. حالا مقدار و میزان مهریه هر چقدر می خواهد باشد. زن از احساس و عواطف مرد آگاهی پیدا می کند. زن متوجه می شود که مرد حس مالکانه ای بر روی زن ندارد. در این صورت برای زن ارزش بیشتری قائل است. مهریه مهری از طرف خدا بر زن است. این موضوع به او حرمت و ارزش می دهدو سطح او را در کائنات بالا می برد. مهم ارزش معنوی آن است نه ارزش مادی.

دعوا بر سر میزان مهریه ممنوع!

زوجین نباید اجازه دهند تا خانواده دو طرف بر سر موضوع مهریه وارد بحث شوند. حتی در بعضی مواقع نیز این بحث ها به دعوا و مشاجره می رسد. در این صورت خانواده طرفین از ازدواج منصرف می شوند. بدون اینکه احساس دختر و پسر را در نظر بگیرند. توصیه ما به شما این است که طبق قوانین شرع و سنت پیامبر ازدواج کنید. اما قبل از ازدواج بهتر است زوجین، خودشان این زمینه با هم مشورت کنند.  خودشان نظر نهایی را به خانواده اعلام کنند که در صورت موافقت مراحل قبل از ازدواج را طی کنید. سعی کنید شخصیت والای خود را به دلیل مسائل مالی زیر پا نگذارید. زیرا کسی که این وسط آسیب روحی بیشتری می بیند دختر است. اجازه دهید تمام مراحل ازدواج با احترام و حفظ ارزش های دو طرف پیش برود.

گردآوری: معصومه راهی

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله نقش مهریه در ازدواج استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده صدای رهیاب

نقش مهریه در ازدواج

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «نقش مهریه در ازدواج چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
نظرات کاربران:
محمد برزیگر
پاسخ به این نظر
22:39 - 15 بهمن 99

ببخشید. از زمانی که مهریه اومد پای زنان به دادگاه باز سد و مردها اواره زندان و دادگاه . وقتی زنی مسلمان طبق دین اسلام از مرد تمکین کند و خوشرفتاری کند هیچ وقت به اینجاها کشیده نمیشود . ایا تا بحال دیده اید زنی خود کشی کند؟!!!!!!!!!

0 0
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: