مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(13 رای)

نقش پدر و مادر در ازدواج

یکی از موارد مهمی که در ازدواج اهمیت بسیار زیادی دارد نقش پدر و مادر در ازدواج جوانان است. به هیچ عنوان نمی توان این نقش مهم را انکار کرد. وظایف پدر و مادر در اولین روز زندگی فرزندشان شروع شده و تا زمان مرگشان ادامه دارد.  ازدواج جزئی از آن است. در ادامه به اهمیت نقش والدین در ازدواج خواهیم پرداخت.

نقش پدر و مادر در ازدواج

نقش پدر و مادر در زمان ازدواج

یکی از مواردی که  برخی خانواده ها نسبت به آن بی اهمیت هستند، زمان ازدواج آنهاست. اقدام به موقع برای ازدواج در آینده فرزندان بسیار مهم است. زیرا اگر ازدواج آنها به موقع صورت نگیرد ممکن است فرزندشان راه های خطرناکی را انتخاب کند. نقش پدر و مادر در ازدواج فرزندان از این مرحله شروع می شود. والدین باید خصوصیات ذاتی و نیازهای جوانانشان را بشناسند. با آن ها صحبت و گفتگو کنند. دوستانشان را بشناسند. رفت و آمدهای آنها را زیر نظر بگیرند. در موقع مناسب شخص مناسبی را برای آینده آنها انتخاب کنند.

نقش پدر و مادر در تصمیم گیری  برای ازدواج

مرحله تصمیم گیری فرد شایسته برای ازدواج مهم ترین مرحله است. پدر و مادر در انتخاب فرد شایسته در زندگی فرزندانشان نقش مهمی دارند. این تاثیر ممکن است مثبت یا منفی باشد. گاهی صحبت های والدین در تصمیم گیری فرزندشان به نفع اوست. اما گاهی  دخالت های نابجا می تواند آسیب های جبران ناپذیری درزندگی آنها بگذارد. این دخالت ها در مرحله انتخاب همسر پررنگ تر است. زیرا ممکن است امکان انتخاب صحیح را از فرزندانشان صلب کند. پدر و مادر باید گاهی به انتخاب فرزندشان احترام می گذارند و گاهی در مقابل انتخاب اشتباه فرزندشان ایستادگی می کنند. در این مورد به خانواده ها توصیه می شود بدون هیچ جانب داری و موضع گیری تصمیم بگیرند. پس از بررسی های لازم  رضایت و عدم رضایت خود را اعلام کنند.

نقش پدر و مادر در ازدواج

ایده آل گرا بودن والدین

بعضی از والدین به دلیل اینکه برای فرزندشان سختی زیادی کشیده اند دوست ندارند فرزندشان نیز با مشکلات آنها روبرو شود. از این رو ازدواج آنها را عقب می اندازند یا روی انتخاب کیس مورد نظرشان بسیار سخت گیری می کنند.

نقش پدر و مادر در مسائل اقتصادی ازدواج

تامین و سازماندهی امور ازدواج فرزندان، یکی دیگر از وظایف مهم پدر و مادر است. می دانید که ازدواج مساله بسیار مهم و سرنوشت سازی است. نمی توان بدون در نظر گرفتن تمام امور اقدام به ازدواج کرد. مسائل مالی نیز از این دست است. تامین مسکن و برگزاری مراسم عروسی و تامین جهیزیه بسیار مهم است. جوانان نیز در ابتدای کار نمی توانند تمام این موارد را به تنهایی تامین کنند. چشم امید آنها به پدر و مادرشان است. نقش پدر ومادر در ازدواج فرزند در این مرحله بیش از پیش خود را نشان می دهد. پدر و مادری که در تمام مراحل زندگی فرزندشان با او همراه بوده اند و در رشد او نقش مهمی داشته اند، در این مورد، آنها از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهند کرد.

نقش پدر و مادر در تعیین مهریه

قبل از اینکه در این مورد توضیح دهیم جا دارد به نکته مهمی اشاره کنیم. اگر ازدواج کاملا سنتی دارید بهتر است طی چند جلسه دختر و پسر در این مورد به توافق برسند و خانواده ها را درگیر نکنند. البته باید در مورد مقدار مهریه کاملا منطقی برخورد شود. چه بسا شرایطی پیش آمده که خانواده دختر به تعداد تاریخ تولد دختر درخواست مهریه کرده اند. در این شرایط خانواده پسر مخالفت شدید داشته وازدواج آنها منتفی شده. خانواده ها بهتر است در مورد مهریه دخالت کامل داشته باشند و آینده فرزندشان را قربانی خواسته های زودگذر فعلی نکنند. بهتر است با منطق پیش بروند. نقش پدر و مادر در ازدواج و تعیین مهریه ازدواج در این زمینه نیز بسیار مهم است. به آن توجه ویژه ای داشته باشید.


بیشتر بخوانید: منظور از بلوغ اجتماعی چیست


نقش پدر و مادر در ازدواج

نقش پدر و مادر بعد از ازدواج فرزندشان

بعد از مراسم ازدواج، پدر و مادر نقش دیگری را در زندگی فرزندشان خواهند داشت. بعضی از والدین فرزندشان را رها می کنند و زیاد با او در ارتباط نیستند. برعکس برخی دیگر مدام با آنها تماس گرفته و همیشه در خانه آنها هستند و مدام در امور آنها دخالت می کنند. هیچ کدام از این موارد پسندیده نیست. بهتر است روابط خانواده ها با فرزندشان برنامه ریزی و سازمان دهی شود. در مواردی که فرزند به آنها نیاز دارد و با آنها مشورت می کند بدون هیچ گونه جانب داری، به آنها کمک کنند. مشاوره ای که یک پدر و مادر منطقی به فرزندش می دهد در زندگی آینده او بسیار نقش مهمی خواهد داشت. پدر و مادری هم که از روی احساس تصمیم می گیرند بهتر است فرزندشان را با یک مشاوره خانواده خبره آشنا کرده تا او بهترین راه پیش روی او قرار دهد.

توصیه هایی به پدر و مادران عزیز

نقش پدر و مادر در ازدواج بر کسی پوشیده نیست. از این رو پدران و مادران عزیز سعی کنند وظایف خود را در قبال فرزندانشان به نحو احسنت انجام دهند. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

  1. والدین عزیز هر چه بیشتر بر روی سعادت و خوشبختی فرزندشان حساس باشند بهتر است. زیرا این حساسیت و پیگیری آنها باعث می شود گام های مثبتی در جهت خوشبختی آنها بردارند.
  2. والدین عزیز باید تمام تلاششان را بکنند تا فرزندشان به سلامت دوران بلوغ خود را بگذراند. اگر فرزند آنها بلوغ سالمی داشته باشد می تواند در آینده به پدر و مادر خوبی تبدیل شود. در غیر این صورت عادت ها و رفتارهای زشت خود را بعد از ازدواج نیز ادامه خواهد داد. نکته بعدی اینکه والدین عزیز سعی کنید هر چه زودتر پس از بلوغ زمینه ازدواج آنان را فراهم کنند. فساد اخلاقی و خطرات جنسی فرزند خطرناک ترین تهدید برای زندگی آنهاست زیرا سلامت جسمی و اخلاقی آنها کاملا به آن مربوط است.

نقش پدر و مادر در ازدواج

نقش مشاوره پدر و مادر در زندگی فرزند

سعی کنید در انتخاب بهترین همسر به فرزندتان مشاوره بدهید. راهنمایی هایی که شما والدین عزیز به آنها می کنید حاصل یک عمر تجربه است و ارزش بسیار زیادی دارد. فقط کافیست بدانید که چگونه و با چه زبانی آنها را راهنمایی کنید. اگر نتوانستید از پس مشکل بربیایید حتما به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید. او راهکارهای خوبی برای این موضوع به شما خواهد داد. برخورد از سر خشم و جانب دارانه فرزندنتان را از شما دور خواهد کرد و باعث می شود روی انتخاب اشتباه خود پا فشاری کند. این موضوع بسیار مهم است.

 گردآوری: معصومه راهی 

خدمات مشاوره ازدواج مرکز روانشناسی رهیاب

مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب با ارائه مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی آماده ارائه مشاوره ازدواج به هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید هم به صورت تلفنی و هم حضوری از مشاوره مشاوران ازدواج مرکز استفاده کنید. هموطنان عزیز می توانند از سراسر کشور با استفاده از خط ثابت با مرکز تماس بگیرند و از مشاوره ازدواج تلفنی بهره مند شوند. همچنین عزیزان ساکن تهران می توانند هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری با مراجعه به مرکز مشاوره رهیاب از خدمات مشاوره ازدواج از جمله نقش پدر و مادر در ازدواج استفاده نمایند. کافیست از طریق زیر با ما تماس حاصل نمایید. همچنین مرکز مشاوره رهیاب در زمینه های زیر آماده ارائه مشاوره خانواده می باشد.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «نقش پدر و مادر در ازدواج چیست؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: