مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(121 رای)

پریود مردانه، مفهومی که شاید در ابتدا برای بسیاری به عنوان موضوعی عجیب و یا حتی ناشناخته جلوه نماید، اما باید عنوان نمود که عارضه بد خلقی مردانه موضوعی است که با نام پریود مردانه شناخته می شود. اگرچه در این شرایط مردان در مقایسه با زنان فاقد علائمی مانند دردهای دوران قاعدگی یا خونریزی می باشند، اما تغییرات هورمونی همانند زنان خلق و خو آنها را تحت شعاع خود قرار می دهد. به همین جهت و در اثر این تغییرات، هورمون های جنسی موجود در بدن مردان و در طول ماه با فراز و نشیب های زیادی مواجه می گردد. این فراز و نشیب ها شرایط روحی و روانی آقایان را با تغییراتی همراه می سازد.

بر این اساس، همانطور که قاعدگی بر روی روحیات و خلقیات زنان تأثیر و آثاری را از خود بر جای می گذارد، این موضوع خلق و خوی مردان را نیز دستخوش تغییراتی می نماید. در نتیجه این امر نشانه هایی مانند پرخاشگری، افسردگی و اضطراب در وجود مردان بروز پیدا می کند. بر این اساس، پریود مردانه با تغییرات خلق و خو، تند خویی و حالت های خلقی متفاوت مردان ارتباط عمیق و تنگاتنگ دارد.

پریود مردانه

معنا و مفهوم پریود مردانه

در بحث پریود مردانه، بدن آقایان تغییرات هورمونی متعددی را همانند زنان به خود می بیند. به طور معمول، سطح تستوسترون مردان در آغاز صبح افزایش یافته و در هنگام عصر کاهش و تقلیل پیدا می کند. از سوی دیگر، سطح تستوسترون آقایان در طی هر ماه با تغییرات زیادی همراه می باشد.

بر همین اساس، بنابر نظر متخصصان و کارشناسان، این تغییرات هورمونی با علائمی از بعد روحی مانند تغییرات خلقی، خستگی و افسردگی در وجود مردان ظاهر می شود. بنابراین این مسئله با نشانه های سندروم ملال پیش از دوران قاعدگی به ویژه در زنان شبیه و مشابه می باشد.

/// شماره های تماس ///

با توضیحات داده شده حال این سؤال پیش می آید که پریود مردانه همانند زنان از یک چرخه منظم و به صورت ماهانه تبعیت می کند؟ متخصصان پاسخ مثبت به این سؤال داده و معتقدند که اگرچه قاعدگی در زنان یکی از پیش شرط های تولید مثل و مؤید نوعی آمادگی به منظور بارداری تلقی می شود و این امر برای آقایان از جنبه فیزیولوژیکی میسر نمی باشد، اما مردان در اثر تغییرات هورمونی در طی ماه، با تغییر حالت های خلقی و رفتاری مواجه هستند که منجر به رفتارهایی نظیر پرخاشگری و بروز حالت های روحی مانند اضطراب و افسردگی می شود. لازم به ذکر است که در مقوله پریود مردانه و در حال حاضر شواهد و مستندات کافی از لحاظ پزشکی در تایید یا رد آن موجود نمی باشد.

علل و عوامل حائز اهمیت پریود مردانه

بدون تردید، تغییرات هورمونی و به ویژه تغییرات به وجود آمده در سطح تستوسترون، عامل مهم و بارز پریود مردانه به شمار می رود. در زمینه تغییر در سطح تستوسترون نقش مؤلفه های محیطی و جسمی گوناگون را نمیتوان نادیده گرفت.

بی خوابی و داشتن مشکلات خواب، یکی از علل حائز اهمیت در این زمینه به شمار می رود. وجود اختلال و مشکل در غذا خوردن مانند بی اشتهایی یا پرخوری نیز به نوعی به این موضوع اشاره دارد. افزایش یا کاهش وزن و پر اشتهایی نیز می تواند در این مسئله تاثیر گذار و مؤثر باشد. ابتلا فرد به بیماری های مختلف، استرس، فشار روحی و روانی زیاد و شرایط سنی، از دیگر علت های مهم در زمینه پریود مردانه محسوب می شود.

علائم و نشانه های مهم پریود مردانه

نشانه های پریود مردانه از الگوی دقیق و چرخه منظمی مانند قاعدگی زنان تبعیت نمی کند. بر این اساس، امکان دارد این علائم در طی هر ماه برای مردان به صورت منظم و دقیق ایجاد نشود. کاهش میل جنسی، یکی از نشانه های مهم عارضه بد خلقی مردانه تلقی می گردد. همانطور که اشاره شد، بهم خوردن نظم و سطح هورمون ها در ایجاد پریود مردانه نقش بسزایی را ایفا می نماید.

عارضه بدخلقی مردانه

بر این اساس، افزایش اضطراب یکی از علائم و نشانه های مهم در این زمینه محسوب می گردد. از دیگر نشانه های عارضه بد خلقی مردانه، تحریک پذیری در برابر موضوعات گوناگون و افزایش حساسیت فرد می باشد. به همین جهت، فرد از خود در مقابل اتفاقات ساده و پیش پا افتاده روزمره، واکنش و رفتاری غیر طبیعی بروز می دهد.

پرخاشگری و حس خشم بالا و کاهش چشمگیر اعتماد به نفس نیز در زمره این نشانه ها قرار می گیرند. این امر از نوسان هورمونی موجود در بدن فرد نشأت می گیرد. احساس خستگی زیاد، افسردگی، افزایش اضطراب و داشتن حس سردرگمی، از دیگر نشانه های پریود مردانه قلمداد می گردد. در این زمینه باید عنوان نمود که مصرف داروهایی نظیر داروهای استروئیدی می تواند موجب اختلال در ترشح هورمون تستوسترون شود. در نتیجه، احتمال بروز عارضه بد خلقی مردانه در افراد افزایش پیدا می کند.

راهکارها و روش های درمان پریود مردانه

روانشناسان در جهت درمان پریود مردانه روش های مختلفی را به افراد ارائه می نمایند. یکی از این راهکارها کاهش سطح استرس به وسیله ارائه تکنیک های ریلکسیشن و تنفسی می باشد. آموزش و فراگیری مهارت سازگاری، از دیگر راهکارهای مؤثر در این موضوع محسوب می گردد. داشتن سبک زندگی سالم، برخورداری از رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال دخانیات و مصرف الکل و انجام فعالیت های ورزشی در طول روز، در درمان پریود مردانه بسیار تأثیر گذار و اثر بخش می باشد.

سوالات متداول

1. نشانه های پریود مردانه چیست؟
پرخاشگری، افسردگی و اضطراب در وجود مردان بروز پیدا می کند. پریود مردانه با تغییرات خلق و خو، تند خویی و حالت های خلقی متفاوت مردان ارتباط عمیق و تنگاتنگ دارد.

2. آیا پریود مردانه همانند زنان از یک چرخه منظم و به صورت ماهانه تبعیت می کند؟
بله، مردان در اثر تغییرات هورمونی در طی ماه، با تغییر حالت های خلقی و رفتاری مواجه هستند که منجر به رفتارهایی نظیر پرخاشگری و بروز حالت های روحی مانند اضطراب و افسردگی می شود.

3. روش های درمان پریود مردانه چیست؟
کاهش سطح استرس به وسیله ارائه تکنیک های ریلکسیشن و تنفسی، آموزش و فراگیری مهارت سازگاری، داشتن سبک زندگی سالم، برخورداری از رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال دخانیات و مصرف الکل و انجام فعالیت های ورزشی در طول روز.

نویسنده: مهرداد ابراهیمی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «نیم نگاهی به نشانه های اصلی پریود مردانه» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: