مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
مشاوره تلفنی سراسر کشور:9099075226
مشاوره تلفنی استان تهران:9092305648
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(64 رای)

وسواس فکری، افکار ناخواسته و تصویرهای ذهنی تکراری است که برای شخص غیر قابل قبول و یا نفرت انگیزند. در واقع وسواس یا اختلال وسواس فکری یک اختلال روانی مزمن است که در آن فرد مبتلا، افکار وسواسی غیر قابل کنترلی پیدا می کند و مجبور به تکرار بیش از حد برخی رفتارها می شود.

وسواس فکری از جمله ناگوارترین و دردناک ترین مشکل های روانشاختی بوده و از لحاظ فکری بسیار فرساینده می باشند. گاهی این وسواس فکری شامل آسیب به دیگران می شود. مثلاً فرد چاقویی به دست دارد و در ذهنش این طور فکر می کند که اگر چاقو به گردن همسرش بخورد، چه خواهد شد. البته این کار را نمی کند ولی همین نحوه تفکرش باعث آزار او می شود.

وسواس

افراد دارای وسواس فکری چگونه فکر می کنند؟

مبارزه علیه وسواس فکری یک نبرد تنها و خصوصی است. 3 موضوع اصلی وسواس فکری شامل افکار پرخاشگرانه غیر قابل پذیرش، جنسی و یا کفر آمیز است. بیمار، از این تصویرهای ذهنی یا افکار ناخواسته مشمئز کننده و ظاهراً غیر قابل توضیح رنج می برد. اصطلاح وسواس فکری برخی اوقات به منظور دربرگیری افکار مکرری که ذهن را به خود مشغول می دارد مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که از وسواس فکری رنج می برند، به این امر واقفند که این افکار از تراوش های ذهن خودشان می باشد.

در نتیجه این خصوصیت ها و ترکیب آنها با ویژگی های ناخوشایند مضمون وسواس فکری، فرد را عموما در برابر وسواس فکری مقاوم نشان می دهد. بیمار سعی می کند با تمامی افکار مزاحم مقابله کند، آنها را سرکوب کند، به چالش بکشد، فروبنشاند، رد کند یا مسدود کند. وسواس فکری می تواند احساس خجالت، تنفر، ترس، تردید و بی اعتمادی نسبت به خود را به بار آورد. بیماران دارای وسواس فکری تمایل دارند. دیدگاه واخلاق خودشان را زیر سوال ببرند و ممکن است کم کم احساس ناامنی، شرور بودن، غیرطبیعی بودن و یا قرار گرفتن در مرز جنون کنند.

تجربه روانشناسان

تجربه رواشناسان نشان داده است که افکار افراد دارای وسواس فکری چنان شرم آور و ناراحت کننده است. که افراد ترجیح می دهند آن ها را پنهان کنند و از داشتن چنین ایده های مشمئز کننده و نامطلوبی احساس گناه می کنند. طبق مطالعات روانشناسی تعابیر غلطی که عمدتا از افکار وسواسی سرچشمه می گیرند این گونه خلاصه می شوند: افکار وسواسی وحشتناک بدین معناست که من آدم بد، دیوانه، خطرناک و یا هر سه اینها می باشم.

افراد دارای وسواس فکری چه ویژگی هایی دارند؟

اکثراً وسواس فکری مخفی نگه داشته می شود. براساس تجربه مشاوره وسواس روانشناسان در زمینه وسواس فکری برخی بیماران جملاتی مثل این یک راز کوچک پلید من می باشد، استفاده می کنند. بیمار دیگری پس از درمان موفقیت آمیز خود گفت: تعداد راز های من مقیاسی برای بیماریم بود. پس از شروع به درمان، افراد تمایل به این باور داشتند. که تجربه های وسواس فکری شان فقط مختص خودشان است و این باور، با مخفی نگه داشتن این تجربه ها پایدار می ماند.

روانشناسان می گویند این امر موجب می شود که آن ها احساس کنند که فردی غیر عادی و یا استثنایی هستند. در نظر گرفتن این موضوع برای اکثر افرادی که به طور جدی مبتلا به وسواس فکری هستند. از استانداردهای بالای اخلاقی و مذهبی برخوردارند، این تفکرات به شدت رنج آورتر است. منجر به تردید و بی اعتمادی نسبت به خود، احساس تحقیر و تشویش در مورد شخصیت واقعی این افراد می شود. افراد دارای وسواس فکری می ترسند که تجربه های وسواس فکری آنها نشان دهد که آنها باطنی مخفی در درون شخصیت به ظاهر شریف خود داشته و در باطن آنها افکار و ایده های مرموزی وجود دارد که خطرناک، پست، مخرب، گناه آلود است.

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به وسواس ممکن است علائم وسواس فکری، رفتار های اجباری و یا هر دو را داشته باشند. وجود این علائم می تواند تمام جنبه های زندگی بیمار از جمله کار، روابط اجتماعی و روابط شخصی را مختل کند. در حقیقت وسواس فکری، افکار ناخواسته ای است که باعث اضطراب می شود. با اینکه علائم و عادات وسواسی در افراد مبتلا به وسواس فکری متفاوت است. ولی به طور کلی وسواس های متداول عبارتند از:

 • ترس از میکروب و الودگی
 • توجه بیش از حد به ممنوعیت های در مورد جنسیت، مذهب و غیره
 • پرخاشگری و گاهی خود آزاری
 • حساس بودن به تقارن اجسام و یا نظم کامل آنها
 • چیدن و مرتب کردن بیش از حد اشیا
 • تمیز کردن بیش از حد
 • عدم کنترل رفتار و اعمال خود
 • شخص وسواسی حتی زمانی هم که رفتار های وسواسی خود را انجام می دهد , باز هم رضایت کامل ندارد و فقط آرامشی جزئی و موقت دارد.
 • اعتقاد به خرافات

برخی از افراد مبتلا به اختلالات وسواس، تیک دارند. تیک ها واکنش های ناگهانی، حرکات کوتاه و تکراری مانند پلک زدن، حرکات چشم، حرکات صورت، حرکات سریع شانه، سر و غیره. برخی از تیک ها هم صوتی هستند. مانند صاف کردن بیش از حد گلو، خرناس، خرخر و در آوردن صداهای خاص.

نیاز به دقت در رفتارهای وسواس گونه

علائم اختلالات وسواسی عمدتا در بزرگسالان دیده می شود. حال آنکه این مشکلات در کودکان هم می تواند بروز کند. بنابراین والدین و معلمان باید با دقت رفتار کودکان را بررسی کنند تا در صورت بروز اختلال وسواس به درمان بپردازند. اگر احساس می کنید هر کدام از علائم گفته شده را دارید، با پزشک یا روانشناسان مشورت کنید. چون اگر این اختلالات درمان نشود، روی جنبه های مختلف زندگی شما تاثیر بسیار سوئی خواهد داشت. در صورتی که فکر می کنید خود یا دوستانتان دارای نشانه های وسواس فکری هستید، می توانید از طریق مشاوره تلفنی و یا مشاوره حضوری که در زیر آمده است، با مشاوران روانشناسی و خانواده ما تماس بگیرید.

تجربه روانشناسان در مورد انواع وسواس فکری

تجربه مشاروان روانشناسی نشان می دهد که بسیاری از بیماران دارای وسواس فکری به شدت می ترسند از اینکه روزی کنترل خود را از دست بدهند و دست به اعمال زشت و منزجر کننده بزنند. به نظر می رسد که اضطراب بیشترین اثر را در مزاحمت های فکری دارد. و ملالت بیشترین اثر را در طولانی تر کردن این مزاحمت ها دارد.

عوامل خطر

همانطور که گفته شد، وسواس یک اختلال شایع در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان در سراسر دنیا است. آمارها نشان می دهد در کل دنیا به طور میانگین زنان مبتلا وسواس فکری بعد از سن 19سالگی تعدادشان بیشتر است. حال آنکه در مورد مردان بیشترین مبتلایان به وسواس فکری در محدوده سنی بعد از 35 سال قرار دارند. عوامل بروز وسواس فکری هنوز کاملا مشخص نیست ولی برخی از موارد، درصد ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

عوامل موثر در افزایش خطر بروز وسواس فکری

 • ژنتیک: آزمایشات نشان داده است که فاکتورهای ژنتیکی هم در ابتلا به این بیماری موثرند. اگر این اختلال در فامیل درجه یک شما وجود داشته باشد، احتمال بروز این اختلال در شما نیز بیشتر است.
 • ساختار و کارکرد مغز: مطالعاتی در این زمینه انجام شده است و شواهدی نیز مبنی بر وجود ارتباطاتی بین ساختار و کارکرد مغز و ابتلا به اختلال وسواس وجود دارد ولی هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه کاملا احساس می شود.
 • محیطی که فرد در آن پرورش پیدا کرده است و افراد خانواده نیز در بروز و یا عدم بروز این اختلالات موثرند.
 • افرادی که در دوران کودکی مورد سوء استفاده جسمی و روحی و یا آسیب های دیگر قرار می گیرند، بسیار بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به وسواس فکری هستند.

چگونه بر وسواس فکری چیره شویم؟

طبق یافته های روانشناسی، افکار وسواسی به حد باور نکردنی از طریق عوامل خارجی آغاز می شوند. توانایی شخص برای کنار گذاشتن وسواس خود با شدت و قدرت پریشانی مزاحمت ها ارتباط دارد و درماندگی حاصل از وسواس های فکری تحت تاثیر وضعیت عاطفی شخص است. در نتیجه برای پیشرفت در بهبود وضعیت عاطفی بیمار باید از درماندگی حاصل از وسواس فکری او کاست تا کنار گذاشتن افکار آسان تر شود.

روان درمانی

روان درمانی هم درمورد کودکان و هم بزرگسالان میتواند موثر باشد. تحقیقات نشان داده است که انواع خاصی از روان درمانی از جمله درمان شناختی رفتاری و سایر درمان های مرتبط می تواند همراه با مصرف دارو برای بسیاری از افراد مبتلا به وسواس موثر باشد. یک نوع از روش های روان درمانی شناختی رفتاری که به صورت در معرض عامل وسواس قرار گرفته اند و پیشگیری از پاسخ وسواسی میتواند در کاهش رفتارهای اجباری در اختلالات وسواسی موثر باشد. در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتر در زمینه وسواس دارید، می توانید با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب تماس بگیرید. همکاران ما در مرکز تخصصی مشاوره روانشناسی صدای رهیاب منتظر پاسخگویی به سوالات و مشکلات هموطنان عزیز هستند.

منبع: سایت nimh.nih.gov

وسواس فکری

هموطنان عزیز می توانند برای استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب در ساعات مختلف شبانه روز، حتی در روزهای تعطیل با ما تماس بگیرند.

سوالات متداول

1. نظر مشاروان روانشناسی در مورد وسواس فکری چیست؟
تجربه مشاروان روانشناسی نشان می دهد که بسیاری از بیماران دارای وسواس فکری از اینکه روزی کنترل خود را از دست بدهند و دست به اعمال زشت و منزجر کننده بزنند، می ترسند. اضطراب بیشترین اثر را در مزاحمت های فکری دارد و ملالت بیشترین اثر را در طولانی تر کردن این مزاحمت ها دارد.

2. عوامل موثر در افزایش خطر بروز وسواس فکری چیست؟
ژنتیک، ساختار و کارکرد مغز، محیطی که فرد در آن پرورش پیدا کرده و مشکلات کودکی.

3. چگونه بر وسواس فکری چیره شویم؟
درماندگی حاصل از وسواس های فکری تحت تاثیر وضعیت عاطفی شخص است. برای بهبود وضعیت عاطفی باید از درماندگی حاصل از وسواس فکری کاست تا کنار گذاشتن افکار آسان تر شود.

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «وسواس فکری چیست و افراد دارای وسواس چگونه هستند؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 26  52  907  909 از سراسر کشور

تماس با 48  56  230  909 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: