مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)

تصور کنید همسر شما قادر به کنترل خشم خود نباشد و شروع به فریاد کشیدن بر سر شما کند. جثه او چند برابر شماست، خم شده و بلند بلند و با نگاه های غصبناک با شما صحبت می کند و حرف های دردآلود می زند؛ در حالیکه شما به شدت به همسرتان وابسته اید و او منبع تامین نیازهای اصلی شما، از قبیل غذا، لباس، سرپناه، امنیت و... شماست و برای دریافت عشق و اعتمادبنفس به او نیازمندید. اما حالا که بر سرتان فریاد می زند چه اتفاقی در درون شما رخ می دهد؟

این همان شرایط غم انگیزی است که وقتی بر سر کودک خود داد می زنید، برایش رخ می دهد. زیرا افراد در حال عصبانیت تصور میکنند باید سریع واکنش نشان دهند تا فرزندشان متوجه عواقب رفتار خود شود، اما صحیح نیست و آنچه درست و مهم است این است که بتوانید در هنگام عصبانیت عکس العمل شدید از خود نشان ندهید. کار بسیار دشواری است اما بدانید عکس العمل سریع نشان دادن تقریبا هیچ وقت ضروری نیست؛ چرا که آن کودک همیشه پیش شماست و جایی برای رفتن ندارد، پس بعدا و با حال بهتر و رفتار فکر شده تر هم می توانید به او درس بدهید.

/// شماره های تماس ///

پس از همین لحظه با خود قرار بگذارید که در زمان عصبانیت با صدای بلند داد و حرف های ناشایست نمی زنید و دنبال یک روش برای تنبیه او نمی گردید. چرا که فریاد زدن، بچه های شما را نیز عصبانی تر می کند و شرایط و احساسات پیش آمده، به مراتب سخت تر و پیچیده تر از آنچه که بود می شود و بدتر از آن در بسیاری پدر و مادرها عذاب وجدان رفتارشان موجب باج دادن به کودک و مهربانی بیش از اندازه آنها با فرزندشان می شود که این خود یکی از بزرگترین اشتباهات تربیتی والدین است.

داد و فریاد کردن

خشم یک احساس طبیعی است

شما یک انسانید و طبیعی است که گاه خشم تمام وجودتان را فرا گیرد. وقتی با تمام وجود خشمگین می شوید فرزند خود را بزرگترین دشمن خود می بینید. در این شرایط هورمون ها و فرارسان های عصبی در تمام بدنتان به جریان در می آیند، ضربان قلبتان بالا می رود، عضلات منقبض می شوند و نفس هایتان به شماره می افتد و تقریبا غیرممکن بنظر می رسد که بتوانید آرامش خود را حفظ کنید؛ اما لت و پار کردن کودکتان هم آن کاری نیست که باید انجام دهید. بنابراین باید دنبال راهی برای کنترل خشم خود باشید؛ زیرا نه تنها به کودکتان آسیب نمی زنید، بلکه به یک الگوی رفتاری خوب برای آنها تبدیل می شوید.

ترمز را بکشید و خود را آرام کنید

وقتی خیلی عصبانی می شوید باید راهی برای آرام کردن خود بلد باشید. لازم است در لحظه توقف کنید و کاری که در حال انجام آن هستید را رها کنید و نفس عمیق بکشید. نفس عمیق همان ترمز شماست که بهتان حق انتخاب می دهد و با آرامشی که به مرور برایتان ایجاد می کند متوجه خواهید شد که در پشت خشم تان، ترس، ناراحتی و ناامیدی انباشته است. سعی کنید این احساسات را لمس کنید، اما به دلایل ناراحتی خود فکر نکنید. باز نفس عمیق بکشید تا تنش ها از بدن شما خارج شوند و از بین بروند.

برای خود حد و مرز رفتاری تعیین کنید

یکی از دلایلی که شما را گاهی اوقات از دست فرزندتان عصبانی می کند این است که برای خود حد و مرزی تعریف نکرده اید و هر چیز ناخوشایندی باعث ناراحتی شما می شود. به همین خاطر وقتی عصبانی می شوید احساس می کنید حتما باید کاری انجام دهید، این صحیح است اما داد زدن آن کاری که باید کنید نیست. مداخله مثبت کنید تا بتوانید از رفتارهایی که باعث ناراحتی بیشتر شما می شوند پیشگیری کنید.

به عنوان مثال اگر روز خوبی نداشته اید و ذهن شما در اثر اتفاقات پیش آمده خسته و عصبانی است خوب است این را به فرزندتان توضیح دهید تا کمی ملاحظه حال شما را بکند و برای مدت کوتاهی رفتاری که باعث آزار و اذیت شما می شود، را انجام ندهد. اما اگر فرضا فرزندتان وارد یک بازی شده که برای شما بسیار آزارنده است و شما مشغول صحبت با تلفن هستید کارتان را متوقف کنید، یک بار دیگر با آرامش توضیح دهید که از او چه می خواهید و او را دوباره راهنمایی کنید؛ اینگونه هم شرایط را آرام می کنید و هم از بالا رفتن خشم خود جلوگیری کرده اید. در واقع با درایت خود تصمیم گرفته اید داد نزنید و چه از این بهتر؟

دوست داشتن را انتخاب کنید

کمی که دقت کنید متوجه می شوید زندگی دایما به شما حق انتخاب می دهد. آیا لازم است تا این حد نسبت به فرزند خود سخت گیرانه رفتار کنید؟ آیا باید در هر شرایطی به همسرتان ثابت کنید که حق با شماست یا اینکه این مواضع خود را رها کرده و با ملایمت با فرزند و همسرتان رفتار کنید؟;

این ما هستیم که انتخاب می کنیم و هر انتخابی بین ترس و دوست داشتن ما اتفاق می افتد؛ خوب است دوست داشتن را انتخاب کنید. ما حتما در زندگی انتخاب های بد خواهیم داشت اما آن انتخاب ها در طولانی مدت اثر مثبتی بر چرخه زندگی ما نخواهند گذاشت. زندگی هر روز فرصت های بسیاری برای دوست داشتن و عشق ورزیدن بر سر راه شما قرار می دهد و انتخاب های تاریخی بشر نشان داده است که دوست داشتن همواره بهترین انتخاب برای بهترین زندگی هاست.

آزار کودک

صلح طلب باشید و به کودکانتان هم آموزش دهید

  • شما مسیول مهار کردن احساسات خود هستید و باید تا حد امکان در برابر فرزندان خود آرامشتان را حفظ کنید و این را به آن ها هم آموزش دهید.
  • تنها با نزدیکی و همدلی با فرزندتان است که می توانید روابط خود را با آنها تنظیم کنید و برایشان چارچوب تعیین کنید.
  • لازم است قبل از عکس العمل نشان دادن خوب فکر کنید تا دلایل رفتارهای ناپسند کودکتان را پیدا کنید.
  • تلاش کنید تا با دلسوزی تمام احساسات دشوار آنها را درک کنید تا بتوانند با آرامش و در امنیت حضور شما از سختی ها بگذرند.
  • لبریز از عشق باشید و قدرشناسی و دادن عشق بی قید شرط را به فرزندان خود انتقال دهید.

مواردی که در این مطلب خواندید بخشی از فرمول ساخت یک رابطه درست و زیبا با فرزندان شماست. برای بهبود رابطه با کودکتان تلاش کنید و از متخصصان کودک برای ایجاد یک فضای صمیمی والد و فرزندی کمک بگیرید. چرا که مشغله دنیای امروز تا حد زیادی فرصت رشد و اندیشه کافی برای پیدا کردن بهترین راه را به انسان نمی دهد و شما همیشه نیاز به حضور متخصصان قابل اعتماد را در کنار خود احساس خواهید کرد.

ترجمه شده از سایت: ahaparenting.com

نویسنده: افسانه احمدی

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «وقتی بر سر کودک فریاد می زنیم» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: