مرکز مشاوره رهیاب
مشاوره روانشناسی و تحصیلی : تلفنی و حضوری
دریافت مستقیم نوبت مشاوره09128384678
مشاوره تلفنی سراسر کشور021-22916114
تعیین نوبت مشاوره حضوری
خرید بسته های مشاوره تلفنی تا 45% تخفیف
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(21 رای)
آنچه در ادامه مطالعه می کنید:

بی شک کودک اولین برخورد های زندگی خود را با پدر و مادر تجربه می کند طبیعی است که پدر و مادر الگوی کودک باشند حتی نوزادان به حالت های صورت والدین خود حساس هستند و آنها را حس می کنند.

چه بهتر که به جای عصیانیت با آرامش صحبت کنید یعنی به کودکان خود آموزش آرام بودن را میدهید در موقع عصبانیت، آرام باشید و به واقع کنترل عصبانیت را به آنها می آموزید.

حتی اگر مجبور به فحش دادن به کسی شدید حتماً جلوی کودک از او معذرت بخواهید تا به کودکان خود آموزش دهید که مسئولیت اشتباه خود را بپذیرند و آموزش عذرخواهی کردن به کودک داده اید وقتی خودتان مسئولیت اشتباهتان را می پذیرید به آنها یاد می دهید که مسئولیت اشتباه خود را بپذیرند.

الگو پذیری کودکان از والدین

وقتی با دیگران مودبانه حرف می زنید در واقع به کودکان خود می آموزید که آنها نیز مودبانه رفتار کنند و درس ادب و نزاکت به کودکان می دهید.

وقتی صداقت پیشه میکنید و دروغ نمی گویید در واقع دروغگویی در کودکان را نهادینه نکرده و راستگویی را به آنها آموزش میدهید.

کودکان از محیط و رفتار والدینشان یاد می‌گیرند نه از توصیه‌های والدین. کودکان آنگونه می‌شوند که والدینشان هستند.

آنچه که در جلوی کودک انجام می‌دهید یا می‌گویید بر تفکر و رفتار او اثر می‌گذارد چون شما الگوهای کودک محسوب می‌شوید. کودکان از طریق تقلید کردن یاد می‌گیرند. پتانسیل کودک برای مشاهده و تقلید کیفیت شگفت انگیزی است. دانشمندان به این ویژگی کودک الگوپذیری می‌گویند.

کودکان حرف زدن را از طریق مشاهده و تقلید کردن یاد می‌گیرند. همچنین نگرش‌ها، ارزش‌ها، ترجیحات شخصی و حتی برخی از عادات را از این طریق می‌آموزند. بنابراین والدین بر یادگیری کودکان نفوذ زیادی دارند و لازم است که در مورد رفتار خود به دقت فکر کنند.

تربیت صحیح کودک و نوجوان

  • وقتی که حقوق کودکان و دیگران را رعایت کنید به کودکان خود می آموزید که آنها نیز باید حقوق دیگران را رعایت نمایند.
  • وقتی نسبت به دیگران مهربان هستید در واقع مهربان بودن را به کودکان خود می آموزید.
  • وقتی نهایت سعی و تلاش خود را به عمل می آورید بچه های شما نیز یاد می گیرند که تمام سعی و تلاش خود را به عمل بیاورند.
پیشنهاد می کنیم بخوانید: علت کم توجهی یا بی توجهی کودکان به حرف والدین چیست؟
  • وقتی به مطالعه می پردازید کودکان شما نیز یاد می گیرند که نسبت به مطالعه نگرش درستی داشته باشند.
  • وقتی غذای سالم می خورید و به ورزش می پردازید کودکان نیز یاد می گیرند که غذای سالم بخورند و ورزش کنند.
  • وقتی شما به عنوان پدر و مادر، رفتار مسئولانه پیشه می کنید کودکان شما نیز یاد می گیرند که رفتار مسئولانه داشته باشند.
/// شماره های تماس ///

با تربیت صحیح کودک و نوجوان و با تعریف جایگاه شما در خانواده از هر لحاظ، جایگاه کودک و نوجوان در خانواده مشخص می شود. بدترین مثال آثار الگو پذیری، اپیدمی سوء استفاده از کودک است.

اغلب والدین کودک آزار، در کودکی خود، دچار کودک آزاری شده اند. وقتی پدر و مادر خشن و عصبانی، کودک خود را کتک می زند در واقع به آن کودک یاد می دهد که رفتار والدین با کودکان می تواند از طریق کتک زدن کودک هم باشد. چنین کودکی وقتی بزرگ می شود اغلب، با کودکان خود نیز چنین رفتار می کند.

اگر رفتار کودکتان باعث نگرانی شما شده شده است به دقت به رفتار خود نگاه کنید کودکان چیزی را یاد می گیرند که دیده اند و به آن سبک بزرگ شده اند. اگر در خانواده ای بزرگ شده اند که رفتار مسئولانه ای دارد آن ها نیز موقع بزرگسالی رفتار مسئولانه از خود نشان می دهند. بنابراین لازم است برای فرزندان خود بهترین الگویی باشید که می توانید.

کودکان، طوری رفتار می کنند که شما با آنها رفتار کرده اید.

دومین روشی که کودکان از طریق آن دست به یادگیری می زنند، از طریق تجربه کردن چیزهایی است که در محیط پیرامون کودک وجود دارد، اعضای خانواده، همبازی های کودک، همسایگان، هم کلاسی ها، معلمان، سالن غذا خوری و محل بازی، تماشای تلوزیون، فیلم ها، کتاب ها، مجله ها و موسیقی و غیره را در برمی گیرد. اینها عناصر محیط کودک محسوب می شوند ( دنیایی که او را احاطه کرده است ).

پدر و مادر الگوی کودک

یادگیری از طریق تجربه کردن، با تقلید کردن تفاوت دارد. اگر کودکی قوری داغی را لمس کند یاد می گیرد که غذای داغ انگشتان او را می سوزاند. کودک در مورد غذای داغ از طریق تجربه یاد می گیرد نه از طریق تقلید یا الگو پذیری.

لازم است کودکان با محیط خود سازگاری داشته باشند اگر محیط کودک، بازی با عروسک را تقویت کند او با عروسک خود بازی خواهد کرد و اگر به بازی فوتبال بدهد کودک به بازی فوتبال روی خواهد آورد و اگر به تعلق به یک گروه بها بدهد او به گروهی خواهد پیوست.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: مشاوره خانواده – روش صحیح گوش دادن به همسر را یاد بگیریم

محیط، رفتار و یادگیری کودکان را شکل می دهد.

والدینی که به تحصیلات کودک بها می دهند کودکانی دارند که در تحصیلات موفق هستند. والدینی که مشوق کارهای گروهی هستند کودکانی با روحیه ی کمک کارانه و سخت کوش دارند. همسایگانی که با یکدیگر سازگارند کودکانی دارند که بچه هایشان به خوبی با یکدیگر بازی می کنند.

کودکان از گفتار و کردار ما تقلید می کنند. آنها بسیاری از رفتارها را از والدین شان یاد می گیرند بنابراین برای فرزندان خود الگوی خوبی باشید و برای آن ها تجاربی را فراهم کنید که ارزش ها را به آنها یاد دهد و مشوق مسئولیت پذیری و خویشتن داری باشد

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

مرکز مشاوره تلفنی رهیاب

جهت مشاوره درباره «آیا پدر و مادر الگوی کودک هستند؟» می توانید از طریق خط ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید:

تماس با 09128384678 از سراسر کشور

تماس با 0212291614 از استان تهـران

جهت مشاوره از طریق موبایل اینجا کلیک نمایید.

جهت تعیین آنلاین وقت مشاوره حضوری اینجا کلیک نمایید...
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
افزودن نظر:
CAPTCHA
×

بسته های مشاوره تلفنی

مشاوره روانشناسی
مشاوره تحصیلی

تعیین وقت مشاوره حضوری

1- انتخاب نوع مشاوره 2- انتخاب زمان مشاوره 3- تکمیل اطلاعات
لطفا نوع مشاوره خود را انتخاب نمایید: